ALOIS TOPIČ - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 22.10.2017 má svátek Sabina       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

ALOIS TOPIČ

zpět


ALOIS TOPIČFamóznímu světovému ptakopyskařovi byly sudičky docela nakloněny. Narodil se 3. března 1852 v Přelouči. Finančně byl bez starostí. Otec vlastnil velké hospodářství, jako prvorozený ho měl po něm zvelebovat právě Alois. Jenže mladík měl toulavé boty a tvrdou hlavu. Po obecné škole studoval v Pardubicích, pak se nadchl pro zahradnické řemeslo. Toulal se v Erfurtu nebo Varšavě. Především však potkal životní lásku Aloisii. Rodičům se sňatek s dcerou nemajetného domkáře pranic nelíbil. Alois si však prosadil svou. Dědictví se vzdal a medové týdny - vlastně plné čtyři měsíce - už trávil s manželkou na lodi směřující do Austrálie.   
 
Česká stopa mezi ptakopysky se tedy začala psát v květnu roku 1876. (Topič nebyl prvním Čechem na nejmenším kontinentu. Kromě cestovatele Čeňka Paclta ho mj. předběhl i mladší bratr, který natrvalo zakotvil na Novém Zélandu.) Topiče zlákala vidina práce v oboru v botanické zahradě v Brisbane a doprava na místo zdarma. Alois pracoval v množírně rostlin, později se uplatnil v terénu. Lovil v divočině zvířata a shromažďoval australskou květenu. Sbírky pražského Národního muzea obohatil cennými exponáty. Zkusil u protinožců farmařit, ale neuspěl.
 
Stesk a generální rodičovský pardon ho přiměly po čtyřech letech k návratu do vlasti. Chvíli vedl vlastní hospodu v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou, nějaký čas hospodařil v Roudnici u Hradce Králové. Ovšem roku 1885 vyráží do Austrálie znovu. Loví zvířata, preparuje je, posílá exponáty do Evropy. Sbírá přírodniny, schází se s domorodci. Středem jeho zájmu jsou ptakopyskové. Dosud téměř neznámý vejcorodý savec se stává senzací. Topič si polepšuje. Ptakopysky pozoruje v přírodě, stává se jejich velkým znalcem.
 
V Čechách je docela slavný, ale nepobude tady dlouho. Díky výtěžkům z přednášek, výstavy a prodeje exotických materiálů může znovu odjet. Jeho nejdelší australský pobyt začal r. 1892 a trval šest let. Už věděl co, kde a jak. Ptakopyskové, obchod ovčí vlnou a střívky, vycpávání ulovených zvířat, následný prodej vzdělávacím institucím. Při svých toulkách zabloudil i na Cejlon.
 
Další roky strávil v Novém Bydžově. Hospodařil, učil angličtinu a němčinu, radil se zahradničením. K protinožcům vyrazil ještě jednou (1902). Obchodně a "jen" na tři měsíce. Nejvíc jeho vzpomínky z cest zpopularizoval Jaromír John (Australská dobrodružství Aloise Topiče). Dobrodružný život šikovného krajana mapují i Jankovy Příběhy českých cestovatelů zapomenutých i nezapomenutelných či knížka Josefa Rodra Příběhy z dalekých krajin.
 
"Australan" Alois Topič zemřel 10. 6. 1927 v Novém Bydžově.  
 
  
 
 VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAN ŠPÁTA

JAN ŠPÁTA

„Inteligence, vzdělání a talent nemají samy o sobě znaménko plus nebo minus. Podle mého soudu jsou podobny koňům a záleží na tom, do jakého vozu je zapřáhneme.“

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MORAVEC, Miroslav

MORAVEC, Miroslav

Miroslav MORAVEC (* 6. 1. 1939 Praha, † 29. 3. 2009 Praha) – herec.

celý článek

Hudební tipy

RÓZINKY - Cvrkot

RÓZINKY - Cvrkot

Po třech letech vychází nové CD folk-pop-punk-rock-vokálního dívčího sboru Rózinky.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Tiskové zprávy

DIVADLO DRAK - MEDOVÁ KRÁLOVNA

DIVADLO DRAK - MEDOVÁ KRÁLOVNA

21. 10. 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autor...

celý článek

Kalendárium

 <  ŘÍJEN 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Doporučujeme

28.října - sobota od 20:00 hodin

PEKAŘ + JAKUB DĚKAN BAND

15.listopadu - středa od 19:00 hodin

DASHA + PAJKY PAJK

16.listopadu - čtvrtek od 18:00 hodin

KRÁLOVSKÝ KOŠT

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

Kulturni akce - Cokofest  2017
Kulturni akce - Pekar Jakub Dekan band  2017
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Kral vin  2017
Kulturni akce - Dasha  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert Hradecko
TOPlist TOPlist