JIŘÍ KOLÍN - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 23.09.2017 má svátek Berta       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

JIŘÍ KOLÍN

zpět


JIŘÍ KOLÍNKaždý z filmové branže říká, že nejtěžší je pracovat s dětmi a zvířaty. Obojího si během své kariéry užil kameraman Jiří Kolín víc než většina jeho kolegů.
 
Pocházel z Hradce Králové. Narodil se 28. srpna 1932. Na FAMU nastoupil jako osmnáctiletý. Celé čtyři roky ho zasvěcovali do řemesla opravdoví mistři, prvorepublikoví matadoři Jan Stallich a Václav Hanuš, a jejich uznávaný následovník Vladimír Novotný. Jiří Kolín získal oficiální osvědčení v roce 1956. Svou diplomovou práci nazval Závoj v kameře a jeho vliv na reprodukci fotografickým procesem. Pod vedením režiséra Bruna Šefranky se mezitím podílel na důležitém dokumentu Loutky Jiřího Trnky. V následující "televizní dvouletce" sbíral zkušenosti u profesionálů jako byli Jiří Bělka, František Filip nebo Eva Sadková.   
 
Skoro celý kameramanský život prožil ve zlínském (tehdy gottwaldovském) studiu. Zpočátku se musel věnovat populárně naučným filmům. V Kolínově filmografii přibyly tituly velmi bizarní - Panelové stavby, Proti rzi a hnilobě, Revolverový soustruh R 35. Nadějného mladíka si brzy všimla slavná autorka animovaných snímků Hermína Týrlová. Prvním setkáním byla pohádka Pasáček vepřů, později spolupracovali ještě několikrát (Prak darebák, Opičí láska?). Nejvíce si však Kolín rozuměl s dobrošovským rodákem Josefem Pinkavou. Jejich dětské filmy z 60. - 70. let jsou dodnes živé, uveďme napříkladPrázdniny s Minkou, Ivana v útoku, Neobyčejná třída, Kočky neberem, Kopretiny pro zámeckou paní...  Oblíbeným kolegou mu byl Zdenek Sirový - viz tituly Kaňon samé zlato, Outsider, Cesta na jihozápad. Kolínova kamera spoluvytvářela atmosféru snímků Antonína Máši (Rodeo), Pavla Hobla (Třicet panen a Pythagoras) nebo Karla Smyczka (Housata). Podílel se na TV seriálu Slovácko sa nesúdí. Čas od času vymyslel ke kameře i triky, třeba v populární pohádce O statečném kováři.
 
Mnohokrát byl za kameramanské mistrovství oceněn. Uplatnil se také jako pedagog. Naposled pracoval s Marií Poledňákovou při filmu Potkal jsem ho v ZOO. Jiří Kolín zemřel 15. listopadu 1995 ve Zlíně. (Některé zdroje sice uvádějí Velké Meziříčí, ale jistě nejserióznější budou údaje Národního filmového archivu.)
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

RUDOLF ROKL

RUDOLF ROKL

Nenápadný sympatický vousáč, autor a interpret středněproudých melodií, které rychle vlezou do ucha a těžko se z něj dostávají.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MEDŘICKÁ, Dana

MEDŘICKÁ, Dana

Dana MEDŘICKÁ provdaná 2. Preciosa Ugarte (* 11. 7. 1920 Praha, † 21. 1. 1983 Praha) – herečka;

celý článek

Knižní tipy

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ - Osm

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ - Osm

Tak trochu jiný detektivní román od autorky bestselleru Bábovky.

celý článek

Hudební tipy

YELLOW SISTERS - Zvěřinec 2

YELLOW SISTERS - Zvěřinec 2

Písničky pro děti nebyly nikdy zábavnější.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Kalendárium

 <  ZÁŘÍ 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Doporučujeme

26.září - úterý od 19:30 hodin

TO NEJLEPŠÍ Z CARMEN

16.října - pondělí od 19:00 hodin

JAN KRAUS + DAVID KRAUS

20.října - pátek od 19:30 hodin

SWEET

29.října - neděle od 19:30 hodin

NAZARETH

15.listopadu - středa od 19:00 hodin

DASHA + PAJKY PAJK

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

Kulturni akce - Galerie joga
Kulturni akce - Jazz goes town  2017
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Carmen  2017
Kulturni akce - Krausovi  2017
Kulturni akce - Dasha  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert Hradecko
TOPlist TOPlist