GEORGE CHALOUPKA - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 23.09.2017 má svátek Berta       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

GEORGE CHALOUPKA

zpět


GEORGE CHALOUPKANikdo není doma prorokem. Přes 90 % internetových odkazů na George Chaloupku, v Čechách trestuhodně opomíjeného vědce, je anglicky nebo v jiném světovém jazyku. Zvláštní příběh tehdy ještě Jiřího Chaloupky začal 6. září 1932 v Týništi nad Orlicí.
 
Nadšený příznivec skautingu a přírody měl dva bratry, mladší bohužel brzy zemřel. Jako tisícům jiných mu změnil osud únor 1948. Komunisté rodinu vystěhovali, zanedlouho sourozenci přišli o matku. Nic je tady nedrželo, rozhodli se pro exil. Rok strávili v západoněmeckém uprchlickém táboře Bad Aibling poblíž Mnichova. Poté dostali šanci začít nový život v daleké Austrálii. Jiří Chaloupka nejprve pobýval v západní části nejmenšího kontinentu, v Perthu. Touha vidět olympijské hry v Melbourne (1956) ho přivedla do města Darwin. Aby ušetřil, spal na pláži. Zde se poprvé setkal s uměním domorodých obyvatel, které ho hluboce zasáhlo.
 
Český emigrant a přítel ing. Jiří Petrů mu obstaral zaměstnání. Při mapování vodních toků Severního teritoria měl mladík čas poznávat původní Austrálce - Aborigince a jejich tradiční způsob života. Díky důvěře, kterou si získal, mohl obdivovat a popisovat malby pod skalními převisy, kresby na loupané stromové kůře či dekorativně úžasné dechové nástroje didgeridoo z větví blahovičníku. Ač původně laik, stal se George Chaloupka v následujících desetiletích respektovaným znalcem na australské prehistorické umění. Roku 1973 ho jmenovali kurátorem The Northern Territory Museum v Darwinu. Po odchodu do důchodu se stal emeritním ředitelem.
 
Zásadní Chaloupkovovo knižní dílo nese název Journey in Time. Vzdal v něm hold domorodcům kmene Badmardi. Odbornou pozornost věnoval zejména lokalitám Arnhemské země a Národního parku Kakadu. Jeho výzkumy zpřesnily odhady stáří aboriginské kultury. Unikátní registr 25 000 skalních kreseb mu vynesl místo prezidenta Australské asociace pro výzkum skalního umění. Přednášel na canberrské Australské národní univerzitě. Pomáhal zkoumat prehistorické malby v Chauvetově jeskyni ve Francii. Získal titul Doctor of Letters a dokonce Australský řád, vyznamenání založené královnou Alžbětou II. (1990). Roku 2008 založil nadaci George Chaloupka Fellowship, která usiluje o zachování skalních kreseb v oblasti Arnhemské země. George Chaloupka se po roce 1989 do vlasti opakovaně vracel. Při australské návštěvě prezidenta Václava Havla mu představil život a kulturu domorodců.           
 
Zemřel po těžké nemoci 18. října 2011 v Darwinu. Jako první Čech měl v Austrálii státní pohřeb. Na výslovné přání však polovina jeho popela spočinula v Týništi.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

RUDOLF ROKL

RUDOLF ROKL

Nenápadný sympatický vousáč, autor a interpret středněproudých melodií, které rychle vlezou do ucha a těžko se z něj dostávají.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MEDŘICKÁ, Dana

MEDŘICKÁ, Dana

Dana MEDŘICKÁ provdaná 2. Preciosa Ugarte (* 11. 7. 1920 Praha, † 21. 1. 1983 Praha) – herečka;

celý článek

Knižní tipy

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ - Osm

RADKA TŘEŠTÍKOVÁ - Osm

Tak trochu jiný detektivní román od autorky bestselleru Bábovky.

celý článek

Hudební tipy

YELLOW SISTERS - Zvěřinec 2

YELLOW SISTERS - Zvěřinec 2

Písničky pro děti nebyly nikdy zábavnější.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Kalendárium

 <  ZÁŘÍ 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Doporučujeme

26.září - úterý od 19:30 hodin

TO NEJLEPŠÍ Z CARMEN

16.října - pondělí od 19:00 hodin

JAN KRAUS + DAVID KRAUS

20.října - pátek od 19:30 hodin

SWEET

29.října - neděle od 19:30 hodin

NAZARETH

15.listopadu - středa od 19:00 hodin

DASHA + PAJKY PAJK

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

Kulturni akce - Galerie joga
Kulturni akce - Jazz goes town  2017
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Carmen  2017
Kulturni akce - Krausovi  2017
Kulturni akce - Dasha  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert Hradecko
TOPlist TOPlist