Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

LETNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL
30. SRPNA 2025 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

MALINA BROTHERS

MALINA BROTHERS

KONCERT Z CYKLU LÉTO NA STATKU
PÁTEK 22. SRPNA 2025 V 19.00 HOD., ŠRÁMKŮV STATEK, HK

DIVADLO SKLEP

DIVADLO SKLEP

v pořadu BESÍDKA 2025
22. KVĚTNA 2025 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Doporučujeme #kulturní akce

Loučení s prorockou taktovkou Andrease Sebastiana Weisera
25.05.2018

zpět


Loučení s prorockou taktovkou Andrease Sebastiana Weisera Ve středu 23. května to byl vskutku mimořádný koncert Filharmonie Hradec Králové!
S tímto tělesem se totiž loučil Andreas Sebastian Weiser v roli šéfdirigenta. S vůdčí taktovkou stál v čele orchestru od roku 2012, ale působil v něm již o šest let dříve. Od třetího ročníku jedinečného festivalu zahraniční soudobé orchestrální hudby Hudební fórum, tedy posledních deset let, byl zásadní osobností, jež se zasloužila o kvalitní provedení a propagaci této nerentabilní hudby (řečeno s básníkem Hrabětem).
Abonentní koncert v rámci Velkého symfonického cyklu dostal vpravdě symbolický název: PROROCKÝM JAZYKEM VĚROZVĚSTŮ. V letošním roce, kdy naše republika slaví 100 let vzniku, zazněla díla významně spjatá s naším sebeurčením a duchovním zakotvením. Koncert otevřela „Meditace na staročeský chorál Svatý Václave pro smyčcový orchestr, op. 35a“, již zkomponoval Josef Suk po vypuknutí 1. sv. války jako protiváhu rakouské hymny. Královéhradecké smyčce hrály s patřičným ponorem a vzletností, s přelévavými dynamickými proměnami, zároveň s naléhavostí. V této souvislosti bych rád dodal, že smyčce tohoto tělesa vyzrála k živoucí formě dokonalosti, která umožňuje jakékoliv emotivní, ideové a narativní vyjádření; doslova tlukoucím srdcem tu byla pak sekce kontrabasů, jejichž hra mnou prostupovala a směrovala k dalším vjemům. V případě následující dvojice ze Smetanova cyklu symfonických básní „Má vlast“, kterými byly „Tábor“ a „Blaník“, jež propojuje motiv husitského chorálu, pak Filharmonie již zněla v plné zbroji. Jako již tradičně hřměly plnokrevné žestě, které považuji za jedny z nejlepších u nás. Ovšem celý orchestr pod přesnou, ráznou a zároveň procítěnou taktovkou šéfdirigenta Weisera podal vyrovnaný výkon a já si naplno uvědomil, nakolik byl Smetana moderní, a to nejen onou programovostí. Teď již vím, že nikoli náhodou považoval novátor Schönberg třeba Smetanův smyčcový kvartet „Z mého života“ za předzvěst moderní hudby 20. století. A Filharmonie Hradec Králové oba symfonické kusy také tak pojala...
Po přestávce ovšem zcela zaplněný sál rozpálila i omámila (a to doslova!) „Glagolská mše pro sóla, smíšený sbor, varhany a orchestr na staroslověnský text“, a to definitivní verze z roku 1928. A tady se modernost ve smyslu soudobost v hudbě naplnila beze zbytku. Bylo zásluhou Filharmonie Hradec Králové pod poslední šéfdirigentskou taktovkou  Andrease Sebastiana Weisera, že toto mistrovské dílo neslo všechny janáčkovské rysy, čímž byla ještě více zvýrazněna jeho revolučnost. O Janáčkovi se mluví jako o tvůrčím solitérovi; netuším, nakolik znal začínající Schönbergovy, Webernovy či Bergovy experimenty s hudební formou a instrumentací, ale jsem si jist, že hudbu Charlese Ivese, a tím méně Edgara Varéseho, neznal určitě. A přesto z Glagolské mše, zvláště pak v úvodní části, byla estetika zmíněných skladatelů slyšet. Za tohle před panem šéfdirigentem smekám, protože tak nesnadné pojetí dokázal i vtisknout svému orchestru. Poté se vzrušujícím způsobem v těchto revolučních intencích střetávala instrumentální složka s vokální, což způsobovalo metamorfózu očekávaného hudebního monolitu v mnohdy až brutální magmatický proud, z něhož stříkaly emoce. Taková byla hned druhá část (Gospodi pomiluj), včetně sopránového partu výtečné Pavly Vykopalové a místy až sborové hysterie Kühnova smíšeného sboru. V dalších částech se střídala emocionální vyostřenost s projasněnými, oslavnými, niternými a veskrze lahodnými pasážemi, což vytvářelo obrovské napětí, a Janáčkova hudba  tak tížila, drtila, smýkala i hladila. Oblý alt Jany Sýkorové působil jako protipól dravého sopránu Vykopalové, tenorista Tomáš Juhás zprvu nastupoval nejistě, ale posléze se rozezpíval k vynikajícímu výkonu, což mohl prokázat v dialozích se sborem, v případě Kühnovců již tradičně naléhavě hutným a nekolísavým. Moc se mi líbil bas Jiřího Sulženka, jenž dodal Glagolské mši onen nepostradatelný pravoslavný esprit. Nezklamal ani Václav Metoděj Uhlíř, jehož varhany nepřebíjely orchestr ani sbor a byly tak rozpuštěny v celkovém zvuku, aby pak před finále (Intrada) vyšlehly v úchvatném sóle.
Bouřlivý potlesk ve stoje, v současnosti tolik nadužívaný, byl navýsost zasloužený. Královéhradecké publikum ocenilo tak nejen strhující výkon domácího symfonického tělesa tento večer, ale rozloučilo se s nezapomenutelným šéfdirigentem...

Všichni dobří rodáci

JOSEF ŠTOLBA

JOSEF ŠTOLBA

"Kdyby byly úsudky žen o ženách pravé, nebylo by na světě ani jediné krásné ženy."

On to byl fífák, pan spisovatel a doktor práv Štolba.

JAROSLAV RAIMUND VÁVRA

JAROSLAV RAIMUND VÁVRA

V mládí jsme snívali, že procestujeme svět.

BOHUMÍR KRYL

BOHUMÍR KRYL

Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

Tiskové zprávy

Mezinárodní divadelní festival REGIONY zahájil předprodej vstupenek

Mezinárodní divadelní festival REGIONY zahájil předprodej vstupenek

Hradec Králové se opět chystá na konci června proměnit v pulzující centrum evropského divadelního dění. Mezinárodní divadelní festival REGIONY letos slaví své třicáté výročí a od 20. do 27. června nabídne návštěvníkům osm dní nabitých divadelními, hudebními i pouličními vystoupeními na více než 30 místech po celém městě. Předprodej vstupenek byl zahájen dnes, 12. května.

Už tuto sobotu ožije Kino Mladých

Už tuto sobotu ožije Kino Mladých

V Hradci Králové bylo ještě na počátku 90. let více než deset biografů. Bylo téměř pravidlem, že svoje kino měla každá městská čtvrť. Většina z nich byla zrušena, a tak do dneška už přetrvala jen dvě – Bio Central a Letní kino Širák. V sobotu 17. května si milovníci filmu připomenou bývalé Kino Mladých – dříve jedno z kin s vlastním filmovým klubem, kam se za filmovými perličkami jezdilo z celého Hradce. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! začíná ve 14 hodin a pořádají ji nadšenci z projektu Rekino.

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque

Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Připravované akce

Kulturní akce - Festival léčivých rostlin Herbarium
Kulturní akce - J I Ř Í   A N D E R L E  obrazy, grafika

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist