Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Probíhající soutěže

DUO BOHÉMO

DUO BOHÉMO

ČTVRTEK 12. BŘEZNA 2020 V 19.30 HODIN, Aula Obchodní akademie (býv. Ústav hluchoněmých), Pospíšilova 365, HK
 

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

ČTVRTEK 12. BŘEZNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium

 <  ÚNOR 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Doporučujeme

DIVADLO DRAK UVEDE MAŇÁSKOVOU GROTESKU ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA

zpět


DIVADLO DRAK UVEDE MAŇÁSKOVOU GROTESKU ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA Prvním titulem Divadla Drak v roce 2020 je maňásková inscenace inspirovaná klasickou pohádkou Šípková Růženka. Stejnojmenné představení, které je určeno divákům od šesti let, bude mít premiéru v sobotu 8. 2. 2020 od 18.00 hodin na hlavní scéně divadla.
 
Růženka Divadla Drak je výpravnou „steampunkovou maňáskovou groteskou“, jež zpracovává známý lyrický příběh královské dcerky, kterou stihne symbolická kletba. Autoři, Jakub Vašíček s Tomášem Jarkovským, rozehrávají v téměř westernovém stylu téma rodičovského strachu a ochranitelství, které se dostává do konfliktu s nevyhnutelností Růženčina dospívání a s její touhou jít za naplněním svého osudu. Se symboly pracující scénografie Kamila Bělohlávka spolu s živou hudbou Daniela Čámského pak celý koncept dotváří. Bělohlávek vystavěl uprostřed jeviště vysokou, plechem pobytou multifunkční věž s točitými schody. Ta, i když se zprvu jeví jako útulný domeček pro panenky, se dokáže změnit v nedobytnou pevnost ochraňující Růženku před vnějším nebezpečím, ale zároveň se stává i jejím vězením. Celkovou atmosféru steampunku podtrhují loutky a kostýmy Terezy Vašíčkové.
Celý příběh je vyprávěn atraktivní formou maňáskové grotesky, která dává vyniknout přesné loutkářské práci zkušených členů souboru Divadla Drak -  Pavly Lustykové, Jana Popely a Milana Žďárského. Těm na scéně zdárně sekundují Pavel Černík a Jan Čipčala spolu s Petrem Seinerem.
 
"Inscenaci s maňásky jsem chtěl v Draku dělat už docela dlouho. Ten žánr mě láká a tady je tolik lidí, kteří ho opravdu umějí...Stejně tak jsme se už delší dobu zaobírali tématem Šípkové Růženky. Hodně jsme o ní mluvili, když jsme připravovali inscenaci O bílé lani. Ty náměty jsou si v lecčem podobné, pracují s obdobnou symbolikou, točí se kolem stejných témat. Zdálo se nám čím dál lákavější dodat spíš lyrickému námětu Šípkové Růženky prostřednictvím maňásků víc razance, zkratky, pohybu, dění...a naopak založit maňáskovou grotesku na silném, metaforickém obsahu, který často takto koncipované inscenace postrádají nebo je v nich upozaděn. Navíc v Růžence hraje strašně důležitou roli motiv času. A čas se dá znázornit různě, cyklicky jako pohyb kolem dokola, nebo lineárně, třeba jako vlak. A od vlaku už je jen kousek k westernovému principu cizince, co přijel do města, od westernu je kousek ke spaghetti westernu, od něj ke grotesce, od grotesky k maňáskům...prostě to do sebe začalo zapadat a nás čím dál víc bavit," upřesňuje inscenační záměr režisér Jakub Vašíček.
 
Šípková Růženka je jednou z nejstarších pohádek, která přešla z ústního podání do literatury. Pravděpodobně je její první literární podobou barokní příběh Slunce, Měsíc a Talia, zpracovaný italským básníkem Giambattistou Basilem. Mnohem známější jsou však její pozdější verze převyprávěné Charlesem Perraultem nebo bratry Grimmy. Nejpopulárnější zpracovaní u nás pochází z pera Františka Hrubína. Podle slov autorů se aktuální inscenace Divadla Drak opírá o psychoanalytický výklad amerického psychologa rakouského původu Bruna Bettelheima. „Ten chápe příběh Šípkové Růženky jako podobenství o iniciaci a dívčím dospívání a všímá si symboliky jednotlivých motivů v příběhu. I naše inscenace klade na tyto motivy zvláštní důraz, čímž ji činí atraktivní i pro dospělého diváka, přesto ale celý příběh drží v pohádkových mezích, srozumitelný i nejmenším divákům,“ řekl o inscenaci ředitel Divadla Drak, dramaturg Tomáš Jarkovský.
 
Lektorský tým Draku pro pedagogy k tomuto titulu připravil metodické listy, které mohou použít jednak jako přípravu před návštěvou divadla, ale také jako pracovní listy po zhlédnutí nové pohádky Divadla Drak Šípková Růženka.

Všichni dobří rodáci

JOSEF PROUZA

JOSEF PROUZA

Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.

FRANTIŠEK KRYŠTOF

FRANTIŠEK KRYŠTOF

V dějinách naší republiky nacházíme až příliš případů, kdy nejobětavější vlastenci místo díků byli zavrženi, zavřeni, zbaveni občanské cti.

JINDŘICH PRAVEČEK

JINDŘICH PRAVEČEK

Nejslavnějším občanem Výprachtic u Lanškrouna je určitě Jindřich Praveček.

Knižní tipy

BODO PLACHTA, ACHIM BEDNORZ - Příbytky hudby

BODO PLACHTA, ACHIM BEDNORZ
Příbytky hudby

Více než dva roky byli Bodo Plachta a Achim Bednorz na cestách za působišti slavných skladatelů po celé Evropě.

MICHEL HOUELLEBECQ - Platforma

MICHEL HOUELLEBECQ
Platforma

Protagonistou Platformy je opět autorův generační druh, čtyřicátník, úředník na Ministerstvu kultury. Sarkasticky glosuje život, dokud nepotká dívku, která se vymyká jeho dosavadním zkušenostem se ženami.

ZDENEK LOS - Dobrodružné příběhy z kanadských hor a pralesů

ZDENEK LOS
Dobrodružné příběhy z kanadských hor a pralesů

Jaké to je stát tváří v tvář grizzlymu, smečce hladových vlků či lovící pumě?

Hudební tipy

IVAN KRAL - Smile

IVAN KRAL
Smile


Smile

Album Smile s nezaměnitelným rukopisem představuje důstojnou tečku za bohatým tvůrčím životem hudebníka tělem, duší.

GUSTAV BROM - Jazz

GUSTAV BROM
Jazz


Jazz

Jedna z nejlepších dlouhohrajících desek Gustava Broma, nazvaná stručně a výstižně Jazz, zachycuje špičkový brněnský orchestr ve velice tvůrčím období poloviny šedesátých let.

VÁCLAV HRABĚ, MIREK KOVÁŘÍK, VLADIMÍR MIŠÍK A ETC… - Pár tónů, které přebývají

VÁCLAV HRABĚ, MIREK KOVÁŘÍK, VLADIMÍR MIŠÍK A ETC…
Pár tónů, které přebývají


Pár tónů, které přebývají

Opět vyšel záznam komponovaného večera s poezií Václava Hraběte Pár tónů, které přebývají.

Hradecko

Nekomentované prohlídky kostela sv. Mikuláše

29.února - sobota


Ve vybraných dnech bude možné navštívit kostel sv. Mikuláše i v zimní sezóně. Skupiny o počtu alespoň 10 osob si mohou objednat prohlídku na telefonu +420 702 25 66 33 nebo e-mailem na kostel@adalbertinum.cz prakticky "kdykoliv".

Farmářské trhy 2020

29.února - sobota


Vyhledávané farmářské trhy se vrací do Futura! Oblíbili jste si některého farmáře, chovatele, zelinářku, cukráře nebo pekařku? S mnohými se potkáte také letos.

Hlas dítěte v náhradní rodinné péči

02.března - pondělí


Krajský úřad Královéhradeckého kraje vás srdečně zve na výstavu, která připomene práva dětí v náhradní rodinné péči. Výstava nabídne informace týkající se aktuální situace pěstounské péče v našem kraji.

Tiskové zprávy

TOUR BARVY ZEMĚ – MARTA JANDOVÁ A VÁCLAV NOID BÁRTA

TOUR BARVY ZEMĚ – MARTA JANDOVÁ A VÁCLAV NOID BÁRTA

Marta Jandová má výrazné rodinné hudební zázemí a patří u nás mezi skvělé a populární zpěvačky a Václav NOID Bárta je charizmatický zpěvák s nezaměnitelným hlasem.

Farmářské trhy se vrací do královéhradeckého Futura – první letošní proběhnou již tuto sobotu

Farmářské trhy se vrací do královéhradeckého Futura – první letošní proběhnou již tuto sobotu

Farmáři, chovatelé, zelinářky, ovocnáři, výrobci, pekařky a cukráři opět míří do obchodního a zábavního centra Futurum Hradec Králové.

JARNÍ POKRAČOVÁNÍ BESEDY X

JARNÍ POKRAČOVÁNÍ BESEDY X

I na jaře pokračuje v Klicperově divadle cyklus představení Beseda X. Do konce sezóny se diváci mohou těšit ještě na tři skvělé zážitky.

Kalendárium

 <  ÚNOR 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Připravované akce

Kulturní akce - Tour Barvy Země
Kulturní akce - PIZZA S PŘÍJEMNÝM PŘEKVAPENÍM
Kulturní akce - Infotour
Kulturní akce - SLAVNÉ FILMOVÉ A MUZIKÁLOVÉ MELODIE 2
Kulturní akce - DUO BOHĚMA
Kulturní akce - Program koncertů 2020
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - T O Y E N

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist