Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
.jpg)
Debutoval ještě za první světové války svazkem Pohádky z Kladska. Výhradně na literární tvorbu se soustředil až po odchodu do důchodu (1925). Jeho dílo čítá - bez výborů - několik desítek titulů. Kritika si cení zvláště sbírek z Kladska a Podkrkonoší, po osvobození pak dětských knížek V ráji mladosti a Co se Vítkovi zdálo. Za umělecký vrchol bývá považována Jivínská (rozuměj Jičínská) pentalogie. Kubínovy práce byly dostupné i za nacistické okupace, lidové moudrosti sítem cenzury nějak zvláštně proklouzly. V letech 1941 – 1944 mu vyšlo neuvěřitelných sedm titulů! To on zpopularizoval výraz „poudačky“ a dokázal, jak kouzelná je naše mateřština a její nářeční varianty.
Co nasměrovalo pětaosmdesátiletého kmeta do řad KSČ, věděl asi jen on sám. Stal se angažovaným (a režimem protežovaným) autorem. Stařičký literát se vykupoval v rádobysatirických veršovánkách na západní zlořády a tvrdě tepal jejich představitele. Moc se mu odvděčovala tituly (zasloužilý, později národní umělec, čestné členství v Národopisné společnosti ČSAV etc.), vznikl o něm krátký dokument. Jeho příběhy byly uváděny na předních scénách pro děti v Praze, Prostějově, Plzni, Brně. Také Československá televize mnohokrát sáhla po Kubínových předlohách. Samostatnou kapitolou jsou pak košilaté čtvrthodinové filmové miniaturky, uváděné kdysi v kinech před hlavním programem. Třeba Všehochlup režiséra Smetany z roku 1978, s náramným gustem vyprávěný Františkem Filipovským, by měl být označen hvězdičkou i na Silvestra. (Na báječném DVD Pohádky pro dospělé je Kubín zastoupen hned čtyřikrát!)
Nedávné záslužné bádání PhDr. Zdeňka Rubeševšak šokuje skrývanou tváří spisovatele. Dokumenty týkající se legendárního vypravěče odhalují hodně ošklivých věcí – necitelnost k osudu dcery, zatčené a umučené za války nacisty, k bývalým přátelům, lakotu i v našich zemích přímo obludnou. Kubínovy morálně volní vlastnosti tedy byly přinejmenším sporné. Ale za Všehochlupa bych mu snad i odpustil…
Josef Štefan Kubín zemřel 31. října 1965 v Praze. Jak jinak než v pohádkovém věku - dožil se 101 let. Pohřben byl na vyšehradském Slavíně. V Jičíně mají jeho ulici a mateřskou školku. Existuje i kulturní cena Jivínský Štefan.
Všichni dobří rodáci

LADISLAV DUŠEK
Čarodějové a mágové mívali v člověčí hierarchii vždycky zvláštní postavení. Dík svým znalostem věděli víc než ostatní - a někdy toho ve svůj prospěch také zneužívali. V Čechách se za středověku asi nejvíc proslavil kouzelník Žito. Někteří zdejší Copperfieldové slaví úspěchy i v současné době. Funguje dokonce Magický klub Praha. Mnoho umělců působilo v našich zemích zvláště začátkem a v průběhu minulého století. Jedním z nich byl Ladislav Dušek.

VLADIMÍR MATOUŠEK
Pochází-li někdo z Hrubé Vrbky na Hodonínsku, stane se z něj obvykle znamenitý lidový muzikant, jako například vynikající folklorní zpěvák Luboš Holý. Vladimír Matoušek (*22. 6. 1900) byl však synem učitele.
Tiskové zprávy

V Hradci Králové dnes začíná jubilejní 30. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY
Historické centrum Hradce Králové se dnes 20. června již po třicáté promění v pulzující dějiště divadelního a kulturního života. Startuje Mezinárodní divadelní festival REGIONY – osmidenní událost, která propojuje divadlo, hudbu, tanec, nový cirkus, pouliční umění, site-specific projekty, film i vizuální umění. Program probíhá nejen v kamenných divadlech a na otevřených scénách v přilehlých Žižkových sadech, ale také v ulicích, na náměstích a v Letním kině Širák.

Street Art Festival 2025 má své datum a téma!
Už po osmnácté se na konci léta promění ulice ve velkoformátové plátno. Street Art Festival 2025 chystá měsíc plný muralů, veřejného umění a dialogu s prostorem – letos s podtitulem "Past Perspectives".

Orchestrální mejdan v Polici nad Metují! Police Symphony Orchestra slaví 15 let ve velkém stylu, s hvězdnými hosty i přáteli
7. Benefiční Open Air se uskuteční na podporu fungování Sociální kliniky a duševního zdraví mladých dospělých