Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

STŘEDA 21. ŘÍJNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Kalendárium

 <  DUBEN 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

BOHUMIL RYBA

zpět


BOHUMIL RYBA

Řekli bychom, že život vysokoškolského profesora latiny plyne poklidně v přítmí poslucháren či při soustředěné práci doma u psacího stolu. Ale v Československu ve dvacátém století tomu bylo i jinak. Hradečák Bohumil Ryba přišel na svět 8. listopadu 1900 do učitelské rodiny - tatínek byl ředitelem měšťanky. Bohumil po obecné škole navštěvoval gymnázium, kde s vyznamenáním složil zkoušku dospělosti r. 1919. Nadaný žák nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Zajímala ho zejména latina a řečtina. Na základě stipendia si rozšiřoval znalosti také ve Francii a v Německu. Habilitován byl 31. ledna 1929, 1. března 1929 se stal soukromým docentem klasické filologie na FF UK. Devět let působil na brněnských a pražských středních školách. Mezitím se oženil, ze svazku vzešla dvojčata Alena a Olen. 

Od roku 1934 jako mimořádný (později řádný) profesor Filozofické fakulty pořádal pro zájemce kurzy středověké latiny. Zapojil se do práce v časopise Listy filologické i v redakci Ottova slovníku naučného nové doby. V sedmatřicátém byl zvolen starostou Jednoty českých filologů, o rok později mimořádným členem České akademie věd a umění a Královské české společnosti nauk. Jenže s příchodem druhé světové války došlo k uzavření českých vysokých škol. Bohumil Ryba osvědčil notnou dávku odvahy, když odmítl nabídku říšského protektora Konstantina von Neuratha k přednáškám na pražské německé univerzitě. Věnoval se raději vědeckému zkoumání korespondence Mistra Jana Husa a Jana Amose Komenského, překladům (O státě českém) a vlastnímu zdokonalování v cizích jazycích. 

Po osvobození nastoupil Bohumil Ryba opět jako vyučující na Filozofickou fakultu. Získal titul řádný univerzitní profesor pro obor klasická filologie, přijali ho do Královské české společnosti nauk a České akademie věd a umění. V nově založené Československé akademii věd byl sice vedoucím Kabinetu filologické dokumentace, ale jen pár měsíců. Rybovy výhrady k sovětskému modelu evidentně přispěly k jeho zatčení (1953). Latiník není kopiník, aby se mohl bránit. Následujícího roku dostal kvůli velezradě a vyzvědačství devatenáct let. Amnestie (1960) mu z vězení sice pomohla, ale komunisté ho šikanovali dále. Spolupracovat s ČSAV a Památníkem národního písemnictví mohl jen externě, jeho příspěvky byly zveřejňovány anonymně. Teprve roku 1967 se stal předsedou Komise pro soupis cizojazyčných bohemik z let 1501 – 1800, kteroužto funkci vykonával až do smrti. Byl kooptován do Výboru Společnosti Národního muzea. Stálé zaměstnání získal však až v Komisi pro studium a soupis rukopisů ČSAV. Zde se zabýval zejména soupisy rukopisů církevních knihoven.   

Zásadní význam pro českou vzdělanost mají Rybovy práce v oblasti klasické antické literatury (Ukázky z římských epistolografů, Výbor z listů Luciliovi od Senecy a několikrát s úspěchem vydané Životopisy dvanácti císařů). Neméně důležitou složkou jsou překlady českých latinsky píšících humanistů Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic, Karla Kolčavy a kritické edice písemností Mistra Jana Husa. Publikoval v mnoha českých (Athenaeum, Časopis Matice moravské, Lidové noviny, Naše řeč, Naše věda) a zahraničních periodikách. Plné rehabilitace roku 1991 se bohužel PhDr. Bohumil Ryba nedočkal. Zemřel 6. 2. 1980 v Černošicích.     

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

AMÁLIE KUTINOVÁ

AMÁLIE KUTINOVÁ

Kolikátý byla potomek a kolik sourozenců Amálie Kutinová měla?

KAREL MARYSKO

KAREL MARYSKO

Století uplyne devětadvacátého března od narození básníka, prozaika, violoncellisty, skladatele a pábitele Karla Maryska.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

Knižní tipy

DINA ŠTĚRBOVÁ - Touha a úděl

DINA ŠTĚRBOVÁ
Touha a úděl

První ženy na osmitisícovkách. Jedinečná kniha o prvních ženách na nejvyšších vrcholech, na které pracovala autorka patnáct let.

ZUZANA MALÉŘOVÁ - Houslový klíč

ZUZANA MALÉŘOVÁ
Houslový klíč

Kniha úvah, portrétů, hudebních textů a básní, setkání lidí známých i neznámých, zážitky s uměleckými výkony stejně jako sportovními, hledání opěrného bodu života.

BODO PLACHTA, ACHIM BEDNORZ - Příbytky hudby

BODO PLACHTA, ACHIM BEDNORZ
Příbytky hudby

Více než dva roky byli Bodo Plachta a Achim Bednorz na cestách za působišti slavných skladatelů po celé Evropě.

Hudební tipy

MIKOLÁŠ CHADIMA A EXTEMPORE BAND - Velkoměsto

MIKOLÁŠ CHADIMA A EXTEMPORE BAND
Velkoměsto


Velkoměsto

Jedna z nejlegendárnějších nahrávek české alternativní scény, která vznikla v letech 1980/81, se objevuje znova konečně v kvalitě, jakou si zaslouží.

VÁCLAV HRABĚ, MIREK KOVÁŘÍK, VLADIMÍR MIŠÍK A ETC… - Pár tónů, které přebývají

VÁCLAV HRABĚ, MIREK KOVÁŘÍK, VLADIMÍR MIŠÍK A ETC…
Pár tónů, které přebývají


Pár tónů, které přebývají

Opět vyšel záznam komponovaného večera s poezií Václava Hraběte Pár tónů, které přebývají.

IVAN KRAL - Smile

IVAN KRAL
Smile


Smile

Album Smile s nezaměnitelným rukopisem představuje důstojnou tečku za bohatým tvůrčím životem hudebníka tělem, duší.

Hradecko

Jiří Pavlica, Hradišťan & Hana a Petr Ulrychovi, Javory Beat

08.dubna - středa


Jiří Pavlica, Hradišťan & Hana a Petr Ulrychovi, Javory Beat na jednom pódiu.

I-ťing – kniha proměn - přednáška

14.dubna - úterý


Starý čínský text nám prostřednictvím 64 hexagramů (obrazců složených ze šesti čar) přibližuje principy člověka, přírody, kosmu a jejich vzájemné prolínání. I dnes nás může inspirovat nejen k věštění, ale především k pochopení skryté moudrosti, která vychází z konfuciánské i taoistické tradice.

Hradecký koloběh

18.dubna - sobota


Závod smíšených dvojic v prostředí městských lesů, při kterém jeden z dvojice běží a jeden jede na kole. Výměna možná kdykoli. Krásný závod se skvělou atmosférou.

Tiskové zprávy

SLONÍ SAMIČKA PIJE OD MATKY MLÉKO

SLONÍ SAMIČKA PIJE OD MATKY MLÉKO

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní plánují vypustit do venkovního výběhu.

Na Hradeckém nábřeží gurmánů se společně potkáme v létě

Na Hradeckém nábřeží gurmánů se společně potkáme v létě

Naši milí návštěvníci a kolegové,
rádi bychom Vás informovali o zásadním rozhodnutí, které jsme učinili, vzhledem ke konání akce Hradecké nábřeží gurmánů – Chuť jara. Plánovaný termín 2. 5. 2020 je v tuto chvíli, vzhledem k aktuálním opatřením v rámci pandemie, ohrožen. Dle vyjádření ministra zdravotnictví budou hromadné akce povoleny jako jedny z posledních a v tuto chvíli nejsme schopni vyhodnotit časový vývoj celé této nepříjemné situace.

MALÍ TUČŇÁCI HUMBOLDTOVI ÚSPĚŠNĚ PŘIBÝVAJÍ NA VÁZE

MALÍ TUČŇÁCI HUMBOLDTOVI ÚSPĚŠNĚ PŘIBÝVAJÍ NA VÁZE

Už kolem 2,5 kilogramu váží dvě letošní mláďata tučňáků Humboldtových. Vylíhla se v únoru v Zoo Praha, jejich rodiči jsou samice Sněhurka a samec Kulička. Zatím zůstávají v hnízdě a chovatelé je vyndávají jen kvůli pravidelné prohlídce a vážení.

Kalendárium

 <  DUBEN 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Připravované akce

Kulturní akce - Tour Barvy Země
Kulturní akce - Program koncertů 2020
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - T O Y E N

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist