Kalendárium
Doporučujeme
Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.
JOSEF VÁCHAL

Nakonec volba padla na Josefa Váchala, malíře, grafika, ilustrátora, sochaře, řezbáře, spisovatele a básníka. Narodil se jako nemanželské dítě 23. 9. 1884 v Milavčích u Domažlic, otec byl bratrancem malíře Mikoláše Alše. Vyučil se knihařem, studoval malbu a krátký čas na soukromé škole grafiku. V jeho díle měly od mládí významné místo mystické zážitky, snová vidění, spiritismus. Poznal zblízka elitu české kultury (mj. Vrchlického, Preislera, Arbese, Demla, Zrzavého). Díky manuální zručnosti si sám vyráběl dřevořezy, dřevoryty, loutky, barevné tisky, štočky. Vymyslel dokonce vlastní písmo či lis na tisk dřevorytů. Svůj ateliér nazval poprávu „magickou pracovnou". V knihách zprvu užíval libozvučné pseudonymy, např. Zubreáš Kosatec. Roku 1910 spoluzakládal skupinu Sursum. Sháněl barokní literaturu a proslulé „krvavé romány“, přitahovala ho démonologie. Prováděl na sobě pokusy s psychickými účinky rostlin, účastnil se seancí, navštěvoval patologický ústav. Na frontě 1. světové války maloval nápisy na hroby.
Po smrti manželky se stává jeho celoživotní družkou Anna Macková. Už od r. 1920 pracoval na výzdobě domku Josefa Portmana v Litomyšli. První samostatnou výstavu mu uspořádali v Brně (1926). Stěhuje se do Studeňan u Jičína. Znechucen poměry a nepochopením se počíná stranit společnosti, Prahu naposledy navštíví v roce 1948. Zničí například 65 000 liter, které vyřezal, překližku ze stolu upotřebí na dřevorytové desky. Komunistický převrat ho uvrhl do ještě větší izolace a chudoby. Ze statku, kde žil, udělali traktorovou stanici. Nejvěrnějšími přáteli mu byli psi. Těsně před smrtí díky kulturnímu uvolnění dostal titul Zasloužilý umělec. Zemřel 10. května 1969, pohřben je v Radimi u Jičína.
Jeho knihy jsou umělecké rukodělné výrobky s vlastními ilustracemi. Sám je sázel, vázal a tiskl pouze v několika kusech.Jistě znáte Krvavý román, úspěšně zfilmovaný r. 1993. Do povědomí čtenářů se po letech dostávají Ďáblova pohádka, Mor v Korčule, monumentální Šumava umírající a romantická i další texty. V litomyšlském Portmoneu – Muzeu Josefa Váchala, které bylo obnoveno roku 1993, zůstane citlivý člověk stát s očima vytřeštěnýma nad krásou, kterou nám závidí celý svět.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF PINKAVA
Všichni jsme byl dětmi, všichni puberťáky. Kdo nám radil s problémy? Rodiče? Kamarádi? Knihy? Nebo snad filmy?

FRANTIŠEK KRYŠTOF
V dějinách naší republiky nacházíme až příliš případů, kdy nejobětavější vlastenci místo díků byli zavrženi, zavřeni, zbaveni občanské cti.
Tiskové zprávy

Pozvánka SVKHK_6.-9. 4. 2021
Výdejní okénko
Téma pro rok 2021: Čtenářství
Projekt Remobil: sběr starých a nepotřebných mobilů

VELIKONOCE S „DRAKEM NA DOMA“ A JEHO HOSTY
Již více než rok běží interaktivní projekt Drak na doma, prostřednictvím kterého Divadlo Drak vytváří a uveřejňuje program pro své diváky v době, kdy kvůli pandemické situaci zůstávají divadlo i Labyrint Divadla Drak zavřené.

Hradecká Filharmonie volá abonentům a skládá novou sezónu
Filharmonie Hradec Králové od nového roku vrací částky za zrušené koncerty a s telefonáty přicházejí osobní příběhy jednotlivých návštěvníků. Život bez kultury je hlavně pro abonenty, kteří nevyužívají internet, náročný. Filharmonie ale i v této nejisté době plánuje a připravuje novou sezónu 2021/2022.