Kalendárium akcí
Kulturní akce

JEJÍ PASTORKYŇA
Gabriela PreissováRežie: Diana Šoltýsová
22.dubna - úterý od 19:00 hodin - 22.dubna - úterý do 21:00 hodin
Kostelnička a její pastorkyňa Jenůfa žijí v uzavřené vesnické komunitě. Pověst ctnostné ženy a respekt od sousedů jsou to hlavní, co se Kostelnička snaží uchránit. Co všechno musí ale udělat, aby toho dosáhla? Opravdu pýcha předchází pád? A kam až jsme schopní zajít, když někoho milujeme?
V dramatu Gabriely Preissové se v roli Kostelničky divákům představí Pavla Tomicová (v inscenaci z roku 1996 ztvárnila naopak Jenůfu). Do Klicperova divadla se vrátí režisérka Diana Šoltýsová (režisérka inscenace HANA) na jejíž osobitý styl se můžete nyní těšit i na Hlavní scéně.
Délka představení 2:00 s přestávkou.

Jak se stát nesmrtelným? Existuje na to trik! Divadelní představení, které je poctou světu kouzel, filmu a imaginace.
„Byl předurčen zdědit po otci obchod s obuví, ale místo toho si odmala rád kreslí. V Londýně uvidí kouzelnické vystoupení a je jím natolik fascinován, že se sám stane kouzelníkem. Koupí vlastní divadlo, které má stále vyprodané, protože nechává zmizet ženy a promění je v motýly… Pak se účastní prvního promítání bratří Lumiérů. Stane se geniálním filmovým tvůrcem, který vytvoří první filmový ateliér na světě.“ Georges Mélies (1861 – 1938), francouzský filmový režisér a významný průkopník kinematografie.
Inscenace inspirovaná pozoruhodným životním příběhem a dílem průkopníka kinematografie George Méliése zve diváky do lákavého prostředí kouzelníků, triků a magie. Na Meliésův svět plný bezbřehé imaginace je dokonce i smrt krátká, neboť celuloid, iluze a fantazie jsou zbraně, které snad mohou i Zubatou porazit…Nebo ne? To se dozvíme na konci cesty fascinujícím životním příběhem největšího filmového kouzelníka všech dob.
Od své premiéry v r. 2013 sklízí inscenace vavříny u nás i v zahraničí. Byla mnohonásobně oceněna v rámci Výročních cena Divadelních novin – Dušan Hřebíček za herecký výkon sezóny bez ohledu na žánry za titulní roli, Jiří Havelka a Marek Zákostelecký v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. Obdržela také Cenu Erik pro nejinspirativnější loutkářskou inscenaci sezony, či Hlavní cenu na festivalu Spotkanie v polské Toruni.
Jako tvůrce představení se v Divadle Drak poprvé představil režisér Jiří Havelka. Ten patří k nejtalentovanějším režisérům současné české divadelní scény. Jeho inscenace získaly řadu ocenění, v minulosti režíroval např. v Divadle Ypsilon, Divadle Archa, v Dejvickém divadle nebo Hadivadle. Je také hercem a spoluautorem přestavení známého Divadla VOSTO5. V roce 2007 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku.
Režie: Jiří Havelka
Výprava: Marek Zákostelecký
Dramaturgie: Dominika Špalková
Hudba: DVA
Pro děti od 9 let i pro jejich rodiče

HAMLET
William ShakespeareRežie: Pavel Khek
23.dubna - středa od 10:30 hodin - 23.dubna - středa do 13:15 hodin
Představte si, že jste první divák Hamleta – ten, který ještě neví, jak to dopadne…? Nevíte, zda Duch nelže, zda Claudius opravdu zavraždil Hamletova otce, zda v tom měla Gertruda prsty či zda se s Ofélií skutečně prolomila větev – nebo jí někdo pomohl? Je Hamlet spravedlivý princ vykonávající pomstu anebo blázen, který vidí ďáblů víc, než peklo obsáhne? Zkuste si představit, že netušíte, jak tahle detektivka skončí – a vůbec… víte, jak to dopadne?
Přijďte společně znovuobjevit tajemství nejlepší hry, která kdy byla napsána.
Co to znamená být dneska jiný? Co když nás okolí považuje za blázna, podivína, zkrátka tak trochu magora? Jak se dá bojovat proti lži a přetvářce? A je pomsta vždycky to správné řešení? Hamlet jako sonda do nitra současného mladého člověka, který čelí tlaku okolí - protože rodiče pro nás chtějí vždycky to nejlepší. Nebo spíš pro sebe?
Délka představení 2:45 s přestávkou.

NEMOHU UVĚŘIT...
One woman show Lenky Loubalové
23.dubna - středa od 19:00 hodin - 23.dubna - středa do 20:30 hodin
One woman show Lenky Loubalové
Historky ze života přední herečky Klicperova divadla, které napsal sám život. Mnohdy neuvěřitelné, ale přesto zcela pravdivé a autentické, a také velmi osobní.
Zn: Humor, víno a zpěv. Přijďte prožít jedinečný večer do Podkroví, kde vás svou neutuchající energií bude bavit naše Loubalka.

KRÁL LEAR
William ShakespeareRežie: Michal Hába
24.dubna - čtvrtek od 19:00 hodin - 24.dubna - čtvrtek do 21:40 hodin
Tragikomická freska o rozpadu světa, tak jak ho známe.Král Lear je považován za autorovu „nejtragičtější“ hru, ale její zápletka až podezřele připomíná pohádkové Sůl nad zlato. Pohádka a zároveň obraz zkázy – Shakespere se neleká divokých, šílených spojení. Lear je hra, kde blázen vede slepého, kde se všechno převrací ve svůj opak, kde staré umírá a nové se ještě nezrodilo. Lear se zbavuje moci, aby si už jen užíval – a moc ho dožene k šílenství i poznání. Kupodivu se v celé té tragédii najde i mnoho humoru a vtipných situací, což je voda na mlýn režie Michala Háby, který s oblibou řeší vážné věci s humorem a naopak. Rozpad. Humor. Smrt. A stále Shakespeare.Režisér Michal Hába patří k nejoriginálnějším českým režisérům. Pro svůj návrat do Klicperovo divadla si po kultovním Lakomci či poslední “coolnes” Maryše zvolil další klasiku. Opět se tak můžete těšit na činohru evropského střihu, která se nebojí používat humor hodný Hradce. Současné divadlo o současném světě „Now you know“.
vstupné 280 Kč, 320 Kč | Hlavní scéna |
50 ZPŮSOBŮ, JAK SE ROZEJÍT
Lucy Kirkwood a kol.Režie: Petr Štindl
24.dubna - čtvrtek od 19:00 hodin - 24.dubna - čtvrtek do 20:30 hodin
„Problém není v tobě, ale ve mně.“ Nejčastější věta, která se říká během rozchodu. Za tu druhou nejčastější lze považovat otázku: „Je v tom někdo jiný?“ Za třetí potom: „Ty mě už nemiluješ?“ Lze vůbec důstojně ukončit vztah? Je lepší tzv. kopačky dát, nebo je dostat?Šest anglicky píšících dramatiků vytvořilo originální hru, která zkoumá rozchod jako společenský fenomén. Inspirovali se skutečnými příběhy, a přesto se jim povedlo komediálním způsobem zachytit jedny z nejzásadnějších životních momentů. Tento koktejl postav a příběhů vás zaručeně pobaví. A už jste někdy přemýšleli nad tím, zda svatbou to končí nebo začíná?
vstupné 290 Kč | STUDIO BESEDA |
Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček:
Daleko na severu za časů zlaté horečky, v nehostinném místě a v drsné době, vyrůstá ze štěněte v dospělého psa Bílý tesák, kříženec psa a vlka.
Od přírody má do vínku nadělenou divokost a nespoutanost, musí se ale naučit podřizovat lidem a vyjít s ostatními psy.
Nedokáže se jen tak začlenit do smečky psů ani lidí, není přijímán a sám obtížně přijímá. Jeho jinakost ho předurčuje být buď tím prvním mezi všemi, nebo posledním. Během svého dospívání se setkává s násilím a nenávistí, ale také s laskavostí, ba dokonce i s láskou.
Co se nakonec nejsilněji otiskne v jeho duši? Podaří se mu najít klid?
Režie: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Výprava: Antonín Šilar
Kostýmy: Tereza Venclová
Hudba: Daniel Čámský
Délka představení: 60 minut
Určeno divákům od 9 let.

S CAROLINE V KUCHYNI
Torben BettsRežie: Jan Holec
26.dubna - sobota od 20:00 hodin - 26.dubna - sobota do 21:30 hodin
Caroline má vlastní kuchařskou show, luxusní dům v drahé čtvrti a zrovna se chystá slavit, že její syn absolvoval na Cambridgi jako nejlepší z ročníku. Kromě toho má taky lehounký problém s pitím, za zády bulvární tisk, podivínskou osobní asistentku, manžela, který tráví většinu času na golfu, tak trochu poměr s mladším řemeslníkem a narůstající pocit, že něco není v pořádku. Bouřka, ke které se schyluje, nebude jenom za okny.
Komedie úspěšného britského dramatika Torbena Bettse (v Klicperově divadle jste mohli vidět úspěšnou inscenaci Vincenc) staví na vynikajících dialozích a černém humoru. Premiéru měla v červnu 2018 ve známém londýnském Park Theatre a okamžitě se stala diváckým hitem a získala řadu pozitivních kritik. Klicperovo divadlo ji uvede v české premiéře v režii Jana Holce (režiséra inscenací Doma, jsem zlato a Fernando Krapp mi napsal dopis).

Jak to voní ve snu? Jak chutná žlutá? Jaké jsou mraky na omak? Napněte oči, nastražte uši, čeká
nás nedělní odpoledne o našich lidských smyslech a možná také o tom, jaké by to bylo nějaký
ze smyslů nemít. Pro zvědavce a zvídavce od pěti let a jejich rodiče.
Nedělání je odpoledne v Labyrintu Divadla Drak plné her, dílen a zážitků, které tu jindy nenajdete.
Program připravují lektoři Divadla Drak ve spolupráci se ZUŠ Střezina a ZUŠ Třebechovice.
Program:
14.00 – 16.00 Hry a dílny v Labyrintu
Akce je součástí oslav 800 let města Hradec Králové.
Více informací
16.00 – 16.45 představení Uši pro princeznu (Damúza, hrají Matyáš Míka a Alžběta Nováková)

KAFKA (IS NOT DEAD)
Marián AmslerRežie: Marián Amsler
28.dubna - pondělí od 19:00 hodin - 28.dubna - pondělí do 20:30 hodin
Autorská inscenace podle povídek, deníků a dopisů Franze Kafky, v jejímž středu stojí mladý muž, vypravěč a zároveň hlavní postava svého příběhu. Spolu s mnoha barvitými figurkami, které tvořily jeho skutečný a literární svět, ukazují, že Kafkovo dílo není jen “depka pro intelektuály”. Humor, nadsázka, němá groteska, zpěv, to vše provází Kafku na jeho putování po vlastním životě. Ale není to životopis, spíš autobiografický průzkum s lehkým dotekem šantánu a revue. Napříč staletím se Kafkova slova zarývají až pod kůži, protože Kafka Is Not Dead.
vstupné 280 Kč, 320 Kč | Hlavní scéna |
Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček:
Daleko na severu za časů zlaté horečky, v nehostinném místě a v drsné době, vyrůstá ze štěněte v dospělého psa Bílý tesák, kříženec psa a vlka.
Od přírody má do vínku nadělenou divokost a nespoutanost, musí se ale naučit podřizovat lidem a vyjít s ostatními psy.
Nedokáže se jen tak začlenit do smečky psů ani lidí, není přijímán a sám obtížně přijímá. Jeho jinakost ho předurčuje být buď tím prvním mezi všemi, nebo posledním. Během svého dospívání se setkává s násilím a nenávistí, ale také s laskavostí, ba dokonce i s láskou.
Co se nakonec nejsilněji otiskne v jeho duši? Podaří se mu najít klid?
Režie: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Výprava: Antonín Šilar
Kostýmy: Tereza Venclová
Hudba: Daniel Čámský
Délka představení: 60 minut
Určeno divákům od 9 let.

LOVU ZDAR!
Olga TokarczukRežie: Martin Satoranský
29.dubna - úterý od 19:00 hodin - 29.dubna - úterý do 20:50 hodin
Původní adaptace románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk.
Kladsko. Česko-polské pomezí. Hluboký les. V lese dům. V domě žije žena. Jednou v noci je ženin soused nalezen mrtvý. Brzy následují další úmrtí. A další. Pytláci i potentáti záhadně umírají.
Janina Duszejko je starší dáma, bývalá stavební inženýrka, učitelka angličtiny a vášnivá amatérská astroložka. Miluje zvířata a básně Williama Blakea. Janina je přesvědčena, že ví, kdo je za vraždy odpovědný. Je přesvědčena, že zvířata se mstí. Ale nikdo jí neposlouchá.
Morální eko-thriller plný humoru, poezie a hvězd. A zatímco muži vyrážejí s puškami do lesa - jejich trofej na ně čeká ve stínu. Kdo je predátor a kdo kořist? Tak, lovu zdar!

KOULE
David DrábekRežie: David Drábek
30.dubna - středa od 19:00 hodin - 30.dubna - středa do 21:40 hodin
Divadelní zpracování skandální rozhlasové hry, která rozpoutala lavinu soudních žalob a mediálních emocí, aby se nakonec stala nejstahovanějším pamlskem na internetu a v anketě posluchačů rozhlasovou hrou roku.
Atletická královna Milena už chřestí svými zlatými šperky a blíží se k Vám. Explozivní story o mistrovství světa, o zvedání trakařů i prvních lásek, o osudovém lyžařském kurzu a hororovém soustředění v Horažďovicích… ano, i o setkání s nedostižnou legendou Radmilou…
A k tomu všemu zpívá LIVE Karel Hála, doktor Cvach míchá anabolické steroidy, Jiřina Švorcová recituje o pionýrském odznáčku v intimních partích a Štěpánka Haničincová pomáhá čertíku Bertíkovi odvelet do pekel soudruhy Husáka a Štrougala… Když přidáte navíc srdceryvnou výpověď zfetované laboratorní myši, dojde vám jedno: Pokud rozhlasová verze způsobila pobouření, tak divadelní verze opupínkuje celou českou kotlinu!!!
Délka představení 2:50 s přestávkou.

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

AUDIOWALK - HALÓ? SLYŠÍME SE?
01.května - čtvrtek od 10:00 hodin - 01.května - čtvrtek do 15:00 hodin
Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček:
Daleko na severu za časů zlaté horečky, v nehostinném místě a v drsné době, vyrůstá ze štěněte v dospělého psa Bílý tesák, kříženec psa a vlka.
Od přírody má do vínku nadělenou divokost a nespoutanost, musí se ale naučit podřizovat lidem a vyjít s ostatními psy.
Nedokáže se jen tak začlenit do smečky psů ani lidí, není přijímán a sám obtížně přijímá. Jeho jinakost ho předurčuje být buď tím prvním mezi všemi, nebo posledním. Během svého dospívání se setkává s násilím a nenávistí, ale také s laskavostí, ba dokonce i s láskou.
Co se nakonec nejsilněji otiskne v jeho duši? Podaří se mu najít klid?
Režie: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Výprava: Antonín Šilar
Kostýmy: Tereza Venclová
Hudba: Daniel Čámský
Délka představení: 60 minut
Určeno divákům od 9 let.

PRAŠINA 2 – ČERNÝ MERKURIT
Vojtěch MatochaRežie: Pavel Khek
02.května - pátek od 16:30 hodin - 02.května - pátek do 18:00 hodin

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

PRAŠINA 2 – ČERNÝ MERKURIT
Vojtěch MatochaRežie: Pavel Khek
03.května - sobota od 19:00 hodin - 03.května - sobota do 20:30 hodin

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

PRAŠINA 2 – ČERNÝ MERKURIT
Vojtěch MatochaRežie: Pavel Khek
06.května - úterý od 17:30 hodin - 06.května - úterý do 19:00 hodin

A PAK USNU A VSTANU
Pavel Khek a kol.Režie: Pavel Khek
07.května - středa od 10:30 hodin - 07.května - středa do 12:25 hodin
Pocta Zuzaně Navarové
Klicperovo divadlo společně s Filharmonií Hradce Králové a skupinou RAZAM a Iva Marešová se rozhodli k příležitosti 800. výročí založení města vytvořit ojedinělý hudební projekt, jenž bude poctou výjimečné ženě a zpěvačce, která navíc patří mezi nejslavnější rodáky Hradce Králové. Jde o písničkářku a hudební skladatelku Zuzanu Navarovou. Lidská duše je nehmotná substance živé bytosti. Co to ale znamená? Jaké má podoby a lze ji pomocí divadla a hudby zhmotnit? Příběh o výjimečné umělkyni, která se vymykala všem standardům a normám. Jaká je daň za jedinečnost, ale i totální autenticitu?
Délka představení 1:55 s přestávkou

A PAK USNU A VSTANU
Pavel Khek a kol.Režie: Pavel Khek
07.května - středa od 19:00 hodin - 07.května - středa do 20:55 hodin
Pocta Zuzaně Navarové
Klicperovo divadlo společně s Filharmonií Hradce Králové a skupinou RAZAM a Iva Marešová se rozhodli k příležitosti 800. výročí založení města vytvořit ojedinělý hudební projekt, jenž bude poctou výjimečné ženě a zpěvačce, která navíc patří mezi nejslavnější rodáky Hradce Králové. Jde o písničkářku a hudební skladatelku Zuzanu Navarovou. Lidská duše je nehmotná substance živé bytosti. Co to ale znamená? Jaké má podoby a lze ji pomocí divadla a hudby zhmotnit? Příběh o výjimečné umělkyni, která se vymykala všem standardům a normám. Jaká je daň za jedinečnost, ale i totální autenticitu?
Délka představení 1:55 s přestávkou

SLUČITELNÉ DÍLY
Tomáš RálišRežie: Tomáš Ráliš
07.května - středa od 19:00 hodin - 07.května - středa do 20:30 hodin
„Koukni. Vydechuju obláček. Uniká mi od rtů, jako bych se vypouštěl.“
Učňák. Stará zaplivaná zastávka. Konečná? Savo se učí opravovat auta. Není to žádná hitparáda, ale celou budoucnost má před sebou. Nebo ne? Naštěstí má kamarády, partu. Takže žádný problém. Nebo jo? Trochu chlast, trochu fet, trochu depka. Trochu hodně lásky? Young adult kriminálka, rapové requiem za školáky v bývalém východním bloku, jejichž život skončí na pracáku a v rukou exekutora. Původní hra talentovaného dramatika a režiséra Tomáše Ráliše, oceněného Českou divadelní kritikou jako Talent roku 2023 (SAD). Po černé komedii Vyhubyt, která je výpovědí o bytové krizi, se autor vrací do krajiny svého dětství. Do severozápadních Čech, do vybělené skvrny, do ústí vybydleného kraje. Drama se soundem rapového dua P/\ST (Dan Kranich a Ivo Sedláček).
Délka představení 1:45 bez přestávky
Upozornění pro diváky: Inscenace se tematicky dotýká fenoménu masové střelby, zejména střelby na školách. Upozorňujeme diváky, pro které by toto téma mohlo být zvlášť citlivé, aby zvážili návštěvu představení. V představení se využívá stroboskop a zazní zvuk střelby.

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

AUDIOWALK - HALÓ? SLYŠÍME SE?
08.května - čtvrtek od 10:00 hodin - 08.května - čtvrtek do 15:00 hodin
Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

KNOFLÍKOVÁ VÁLKA
Dobrodružný thriller o uřezaných knoflících
08.května - čtvrtek od 18:00 hodin - 08.května - čtvrtek do 19:00 hodin
Dobrodružný thriller o uřezaných knoflících
Scénář: Barbora Kamenická Pokorná a Šimon Spišák
Režie: Šimon Spišák
Scénografie: Karel Czech
Dramaturgie: Barbora Kamenická Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Příběh o klukovské válce mezi dvěma vesnickými partami, která se však odehrává na pozadí
války skutečné. Jak dětská hra zrcadlí svět dospělých a co o něm vypovídá? A co neustále
živí vzájemnou nenávist, na jejíž kořeny už si nikdo ze zainteresovaných dávno nemůže
pamatovat?
Pergaudův román „dvanáctého roku života“, jak své dílo autor sám tituluje,
nabízí mnoho témat k reinterpretaci. Na metafoře malého klukovského světa
plného bitev vedených na život a na smrt autor předkládá svědectví nejen své
doby, ale v žabomyších sporech Loverňáků a Velraňáků vyjevuje obraz nesmyslnosti
války, kterou ve skutečnosti nevedou generálové, ale obyčejná lidská slabost.
Knoflík má ve světě Pergaudových hrdinů hodnotu života. A proto je také tou
největší kořistí.
Skrze zdánlivě banální dětskou hru tak Pergaud svým čtenářům podává kritický obraz
války, když pohledem naivního dětského válčení odhaluje oba její póly. Na jedné
straně zarputilou touhu po identifikaci a obhajobě vlastních hodnot, na nichž
stavíme představu o sobě samých a v konečném důsledku i svou identitu,
na straně druhé však s ironickým nadhledem odhaluje její zbytečnost.
Strefuje se do slabých míst ješitnosti člověka a pokouší hranice lidského ega.
V tomto světle lze s trochou nadsázky Pergaudův román číst jako pacifistický
manifest, jež s jistou podvratností hovoří jazykem svého největšího nepřítele,
tedy jazykem války.
Domovským divadlem režiséra Šimona Spišáka je Nové divadlo Nitra, které se zaměřuje
na tvorbu pro děti a mládež. Vytvořil zde od roku 2016 celou řadu oceňovaných inscenací
a čtyři z nich měli v průběhu let příležitost zhlédnout i hradečtí diváci v rámci programu
festivalu REGIONY (Kúpalisko, Anna Franková, Zlodejka kníh, Cisárove nové šaty),
jehož se stalo Nové divadlo pravidelným hostem. Na přelomu let 2022 a 2023 pak Spišák
poprvé spolupracoval s Divadlem Drak jako spolurežisér úspěšného koprodukčního
projektu Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník.
Divadelní adaptace Pergaudova románu bude první Spišákovou samostatnou režií v
Draku, při níž bude moci plně projevit to, co jeho tvorbu dlouhodobě zdobí: smysl pro
divadelnost a dar lehkosti, s níž dokáže ohledávat a nasvěcovat závažná, aktuální
témata a paralely.

OSLAVA
J. Rudiš, P. PýchaRežie: Pavel Khek
09.května - pátek od 19:00 hodin - 09.května - pátek do 21:35 hodin
Vítejte v Lomnici nad Popelkou! Na zdejší zámek přijíždí rozhlasový štáb, aby posluchačům zprostředkovali výjimečné koncertní provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob. Nikdo ovšem neví, že se místním organizace poněkud vymkla z rukou a že budou postaveni před svérázný plán. A už vůbec nemohou tušit, že Vivaldi napsal původně ročních období pět.
Autorský tandem Rudiš - Pýcha (Léto v Laponsku, Lidojedi, Vánoce na poušti, Skokani) píší komedii přímo na tělo Klicperova divadla. Komedii, jež si pohrává s historií a mystifikací, a hlavně si dělá legraci z nás samých - lidí, kteří sice žijí na malém městě, ale neztratili velké sny. A hlavně: “Co Čech - to muzikant!”
Jaroslav Rudiš je držitel Ceny Jiřího Ortena, Ceny Alfréda Radoka nebo Ceny Karla Čapka. Jeho knihy byly přeložené do mnoha jazyků. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel a v současnosti si můžete přečíst jeho skvělý román Winterbergova poslední cesta. Petr Pýcha, držitel Českého lva nebo Ceny Alfréda Radoka, je jako scénárista podepsán pod oceňovanými filmy Všechno bude, Atlas ptáků nebo rozhlasovými hrami Benzína Dehtov, Bulhar nebo Víc než Paříž.

LOVU ZDAR!
Olga TokarczukRežie: Martin Satoranský
09.května - pátek od 19:00 hodin - 09.května - pátek do 20:50 hodin
Původní adaptace románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk.
Kladsko. Česko-polské pomezí. Hluboký les. V lese dům. V domě žije žena. Jednou v noci je ženin soused nalezen mrtvý. Brzy následují další úmrtí. A další. Pytláci i potentáti záhadně umírají.
Janina Duszejko je starší dáma, bývalá stavební inženýrka, učitelka angličtiny a vášnivá amatérská astroložka. Miluje zvířata a básně Williama Blakea. Janina je přesvědčena, že ví, kdo je za vraždy odpovědný. Je přesvědčena, že zvířata se mstí. Ale nikdo jí neposlouchá.
Morální eko-thriller plný humoru, poezie a hvězd. A zatímco muži vyrážejí s puškami do lesa - jejich trofej na ně čeká ve stínu. Kdo je predátor a kdo kořist? Tak, lovu zdar!

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

S CAROLINE V KUCHYNI
Torben BettsRežie: Jan Holec
10.května - sobota od 19:00 hodin - 10.května - sobota do 20:30 hodin
Caroline má vlastní kuchařskou show, luxusní dům v drahé čtvrti a zrovna se chystá slavit, že její syn absolvoval na Cambridgi jako nejlepší z ročníku. Kromě toho má taky lehounký problém s pitím, za zády bulvární tisk, podivínskou osobní asistentku, manžela, který tráví většinu času na golfu, tak trochu poměr s mladším řemeslníkem a narůstající pocit, že něco není v pořádku. Bouřka, ke které se schyluje, nebude jenom za okny.
Komedie úspěšného britského dramatika Torbena Bettse (v Klicperově divadle jste mohli vidět úspěšnou inscenaci Vincenc) staví na vynikajících dialozích a černém humoru. Premiéru měla v červnu 2018 ve známém londýnském Park Theatre a okamžitě se stala diváckým hitem a získala řadu pozitivních kritik. Klicperovo divadlo ji uvede v české premiéře v režii Jana Holce (režiséra inscenací Doma, jsem zlato a Fernando Krapp mi napsal dopis).

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

ČTYŘLÍSTEK
David DrábekRežie: David Drábek
12.května - pondělí od 10:00 hodin - 12.května - pondělí do 11:30 hodin
Legendární představení pro všechny generace diváků!
Zapomeňte na dělení sangvinik, cholerik… ne. Generace dětí řešily, kdo je Fifinka, kdo Pinďa, kdo Myšpulín a kdo Bobík! Autor a režisér inscenace David Drábek považuje za jeden z největších životních úspěchů toto: „Měli jsme partu a obsazovali ty čtyři role. A já byl obtloustlý a celý Bobík. Ale chtěl jsem tak moc hrát Myšpulína, že jsem ostatním vsugeroval, že se na Bobíka nejvíc hodí vyzáblý klučina s vyčnívajícími řezáky. Od toho momentu bylo jasné, že ze mne vyroste politik nebo režisér.“ Historie legendárních čtyř kreslených přátel začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil čtyřiadvacetiletý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly. A od té doby se tento komiks stal naprosto zásadním průvodcem naším dětstvím nejen let sedmdesátých a osmdesátých. Všichni jsme cestovali v představách do Třeskoprsk i k Blaťáku, do středověku i do hlubin oceánu. Máme teď pro vás pot-pourri všech zásadních fetišů: nebudou chybět roboti, zmenšovací pilulky ani yetti!
Délka představení 1:30 s přestávkou.

BROKOLICE NA MARSU
David DrábekRežie: David Drábek
12.května - pondělí od 17:30 hodin - 12.května - pondělí do 19:40 hodin
Nová komedie Davida Drábka, která završuje příběh postav z jeho předchozích titulů Jedlíci čokolády a Velká mořská víla.
Ludvík a Róza jsou stále spolu. Za dvacet let od doby, kdy jsme je viděli naposledy, se ale mnohé změnilo. Ludvík s Rózou stále žijí ve stejném domě, ale tentokrát jako klienti geriatrického centra. Jan tu žije také, Helena totiž dala přednost lékaři Adamovi a odjela s ním do Austrálie. Přesto si i v sedmdesáti udržují radost ze života a zejména Ludvík se baví organizováním nejrůznějších her, kterými dovádí k šílenství nejen doktory, ale i Rózu. Jenže s Ludvíkem se něco děje. Realita přestává být reálná, vzpomínky se pomalu vytrácejí a naši hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.

Dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douskové. Hrdinka příběhu, žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom „nejmenovaném“ okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje. Barbora Hrzánová – cena THÁLIE 2003 za mimořádný ženský jevištní výkon za roli Helenky Součkové.
Délka: 165 minut s přestávkou

50 ZPŮSOBŮ, JAK SE ROZEJÍT
Lucy Kirkwood a kol.Režie: Petr Štindl
13.května - úterý od 19:00 hodin - 13.května - úterý do 20:30 hodin
„Problém není v tobě, ale ve mně.“ Nejčastější věta, která se říká během rozchodu. Za tu druhou nejčastější lze považovat otázku: „Je v tom někdo jiný?“ Za třetí potom: „Ty mě už nemiluješ?“ Lze vůbec důstojně ukončit vztah? Je lepší tzv. kopačky dát, nebo je dostat?Šest anglicky píšících dramatiků vytvořilo originální hru, která zkoumá rozchod jako společenský fenomén. Inspirovali se skutečnými příběhy, a přesto se jim povedlo komediálním způsobem zachytit jedny z nejzásadnějších životních momentů. Tento koktejl postav a příběhů vás zaručeně pobaví. A už jste někdy přemýšleli nad tím, zda svatbou to končí nebo začíná?
vstupné 290 Kč | STUDIO BESEDA |
HUMORIÁDA NA CESTÁCH
ČRo Hradec Králové
14.května - středa od 18:00 hodin - 14.května - středa do 19:30 hodin

SLUČITELNÉ DÍLY
Tomáš RálišRežie: Tomáš Ráliš
15.května - čtvrtek od 19:00 hodin - 15.května - čtvrtek do 20:30 hodin
„Koukni. Vydechuju obláček. Uniká mi od rtů, jako bych se vypouštěl.“
Učňák. Stará zaplivaná zastávka. Konečná? Savo se učí opravovat auta. Není to žádná hitparáda, ale celou budoucnost má před sebou. Nebo ne? Naštěstí má kamarády, partu. Takže žádný problém. Nebo jo? Trochu chlast, trochu fet, trochu depka. Trochu hodně lásky? Young adult kriminálka, rapové requiem za školáky v bývalém východním bloku, jejichž život skončí na pracáku a v rukou exekutora. Původní hra talentovaného dramatika a režiséra Tomáše Ráliše, oceněného Českou divadelní kritikou jako Talent roku 2023 (SAD). Po černé komedii Vyhubyt, která je výpovědí o bytové krizi, se autor vrací do krajiny svého dětství. Do severozápadních Čech, do vybělené skvrny, do ústí vybydleného kraje. Drama se soundem rapového dua P/\ST (Dan Kranich a Ivo Sedláček).
Délka představení 1:45 bez přestávky
Upozornění pro diváky: Inscenace se tematicky dotýká fenoménu masové střelby, zejména střelby na školách. Upozorňujeme diváky, pro které by toto téma mohlo být zvlášť citlivé, aby zvážili návštěvu představení. V představení se využívá stroboskop a zazní zvuk střelby.

KOULE
David DrábekRežie: David Drábek
16.května - pátek od 19:00 hodin - 16.května - pátek do 21:40 hodin
Divadelní zpracování skandální rozhlasové hry, která rozpoutala lavinu soudních žalob a mediálních emocí, aby se nakonec stala nejstahovanějším pamlskem na internetu a v anketě posluchačů rozhlasovou hrou roku.
Atletická královna Milena už chřestí svými zlatými šperky a blíží se k Vám. Explozivní story o mistrovství světa, o zvedání trakařů i prvních lásek, o osudovém lyžařském kurzu a hororovém soustředění v Horažďovicích… ano, i o setkání s nedostižnou legendou Radmilou…
A k tomu všemu zpívá LIVE Karel Hála, doktor Cvach míchá anabolické steroidy, Jiřina Švorcová recituje o pionýrském odznáčku v intimních partích a Štěpánka Haničincová pomáhá čertíku Bertíkovi odvelet do pekel soudruhy Husáka a Štrougala… Když přidáte navíc srdceryvnou výpověď zfetované laboratorní myši, dojde vám jedno: Pokud rozhlasová verze způsobila pobouření, tak divadelní verze opupínkuje celou českou kotlinu!!!
Délka představení 2:50 s přestávkou.

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

BROKOLICE NA MARSU
David DrábekRežie: David Drábek
20.května - úterý od 19:00 hodin - 20.května - úterý do 21:10 hodin
Nová komedie Davida Drábka, která završuje příběh postav z jeho předchozích titulů Jedlíci čokolády a Velká mořská víla.
Ludvík a Róza jsou stále spolu. Za dvacet let od doby, kdy jsme je viděli naposledy, se ale mnohé změnilo. Ludvík s Rózou stále žijí ve stejném domě, ale tentokrát jako klienti geriatrického centra. Jan tu žije také, Helena totiž dala přednost lékaři Adamovi a odjela s ním do Austrálie. Přesto si i v sedmdesáti udržují radost ze života a zejména Ludvík se baví organizováním nejrůznějších her, kterými dovádí k šílenství nejen doktory, ale i Rózu. Jenže s Ludvíkem se něco děje. Realita přestává být reálná, vzpomínky se pomalu vytrácejí a naši hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.

KAFKA (IS NOT DEAD)
Marián AmslerRežie: Marián Amsler
21.května - středa od 14:30 hodin - 21.května - středa do 16:10 hodin
Autorská inscenace podle povídek, deníků a dopisů Franze Kafky, v jejímž středu stojí mladý muž, vypravěč a zároveň hlavní postava svého příběhu. Spolu s mnoha barvitými figurkami, které tvořily jeho skutečný a literární svět, ukazují, že Kafkovo dílo není jen “depka pro intelektuály”. Humor, nadsázka, němá groteska, zpěv, to vše provází Kafku na jeho putování po vlastním životě. Ale není to životopis, spíš autobiografický průzkum s lehkým dotekem šantánu a revue. Napříč staletím se Kafkova slova zarývají až pod kůži, protože Kafka Is Not Dead.
vstupné 300 Kč | Hlavní scéna - volné sezení |
PROMĚNA
T. Jarkovský a J. Vašíček podle Franze Kafky
21.května - středa od 17:00 hodin - 21.května - středa do 18:00 hodin
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Eliška Houserová
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Edita Valášek Dohnálková, Šimon Dohnálek, Dominik Linka, Johana Vavřínová
Představte si, že se jednoho rána probudíte a vaše tělo vypadá jinak, divně. A taky se cítíte divně.
A mluvíte divně. Ba dokonce se zdá, že vám najednou vůbec nikdo nerozumí. Okolí na vás kouká
tak podiveně, že samo vypadá neméně divně. Věci, které ještě včera byly normální, jsou najednou
pokřivené, vykloubené, možná snad až obludné. Je možné, že to tak bylo vždycky, a jen jste si toho
až dodnes nevšimli? Nebo se opravdu přes noc stalo něco divného? A jak z toho ven? Co si
nastalou situací můžete počít a s kým byste ji mohli sdílet? S matkou? S otcem? Se sestrou?
Jste koneckonců dost divný brouk!
Zveme vás k návštěvě jednoho neobyčejného, nebo možná naopak docela obyčejného pokoje,
kde si tyto otázky můžete klást společně s naším hrdinou. Jen nesmíte očekávat, že vám na ně
odpoví. Je dost divný.
„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v
jakýsi nestvůrný hmyz.“ Jedna z nejslavnějších prvních vět světové literatury uvozuje jak legendární
novelu Franze Kafky, tak stejnojmennou inscenaci Divadla Drak. Ale co vlastně znamená? Je to jen
výplod fantazie jednoho spisovatele, který je už beztak sto let po smrti? Nebo je to příhoda, která
může potkat každého z nás? Nebo dokonce musí?
Po Cestě (na repertoáru od roku 2019) a Antigoně (2022) je Proměna v pořadí třetí inscenací
Draku určenou výhradně publiku od 13 let. Tentokrát navíc vzniká v rámci mezinárodního
evropského projektu 3Place: Performing arts as the Third Place for the young audience. Ten
je zaměřen právě na výzkum a rozvoj divadla pro mladé publikum a na kterém Divadlo Drak
spolupracuje s kolegy z německého divadla Junges Ensemble Stuttgart a norské produkční
organizace Norsk Scenekunstbruket. .

PODOBA VĚCÍ
Neil LaButeRežie: Pavel Khek
22.května - čtvrtek od 10:00 hodin - 22.května - čtvrtek do 11:30 hodin
Máte účet na sociálních sítích? Sdílíte své fotky? Kolik máte na instagramu sledujících? Hra amerického dramatika Neila LaButa vypráví příběh mladé studentky umění Evelyn, která dokončuje svoji diplomovou práci. Do cesty jí vstoupí nesmělý mladík Adam a bezmezně se do ní zamiluje. Evelyn je v jeho očích naprosto dokonalá, Adam si připadá všelijak, jen ne dokonale.
Může takový vztah vůbec fungovat? Jak se na něj dívají Adamovi přátelé? Proč je pro společnost důležitá image? A je podstatné, kolik má člověk lajků? Proč jsme posedlí PODOBOU VĚCÍ?
Skvěle napsaná moderní tragikomedie o hledání vlastní identity v dnešním instagramovém světě.
Délka představení 1:30 bez přestávky

PROMĚNA
T. Jarkovský a J. Vašíček podle Franze Kafky
22.května - čtvrtek od 17:00 hodin - 22.května - čtvrtek do 18:00 hodin
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Eliška Houserová
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Edita Valášek Dohnálková, Šimon Dohnálek, Dominik Linka, Johana Vavřínová
Představte si, že se jednoho rána probudíte a vaše tělo vypadá jinak, divně. A taky se cítíte divně.
A mluvíte divně. Ba dokonce se zdá, že vám najednou vůbec nikdo nerozumí. Okolí na vás kouká
tak podiveně, že samo vypadá neméně divně. Věci, které ještě včera byly normální, jsou najednou
pokřivené, vykloubené, možná snad až obludné. Je možné, že to tak bylo vždycky, a jen jste si toho
až dodnes nevšimli? Nebo se opravdu přes noc stalo něco divného? A jak z toho ven? Co si
nastalou situací můžete počít a s kým byste ji mohli sdílet? S matkou? S otcem? Se sestrou?
Jste koneckonců dost divný brouk!
Zveme vás k návštěvě jednoho neobyčejného, nebo možná naopak docela obyčejného pokoje,
kde si tyto otázky můžete klást společně s naším hrdinou. Jen nesmíte očekávat, že vám na ně
odpoví. Je dost divný.
„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v
jakýsi nestvůrný hmyz.“ Jedna z nejslavnějších prvních vět světové literatury uvozuje jak legendární
novelu Franze Kafky, tak stejnojmennou inscenaci Divadla Drak. Ale co vlastně znamená? Je to jen
výplod fantazie jednoho spisovatele, který je už beztak sto let po smrti? Nebo je to příhoda, která
může potkat každého z nás? Nebo dokonce musí?
Po Cestě (na repertoáru od roku 2019) a Antigoně (2022) je Proměna v pořadí třetí inscenací
Draku určenou výhradně publiku od 13 let. Tentokrát navíc vzniká v rámci mezinárodního
evropského projektu 3Place: Performing arts as the Third Place for the young audience. Ten
je zaměřen právě na výzkum a rozvoj divadla pro mladé publikum a na kterém Divadlo Drak
spolupracuje s kolegy z německého divadla Junges Ensemble Stuttgart a norské produkční
organizace Norsk Scenekunstbruket. .

KRÁL LEAR
William ShakespeareRežie: Michal Hába
22.května - čtvrtek od 17:30 hodin - 22.května - čtvrtek do 20:10 hodin
Tragikomická freska o rozpadu světa, tak jak ho známe.Král Lear je považován za autorovu „nejtragičtější“ hru, ale její zápletka až podezřele připomíná pohádkové Sůl nad zlato. Pohádka a zároveň obraz zkázy – Shakespere se neleká divokých, šílených spojení. Lear je hra, kde blázen vede slepého, kde se všechno převrací ve svůj opak, kde staré umírá a nové se ještě nezrodilo. Lear se zbavuje moci, aby si už jen užíval – a moc ho dožene k šílenství i poznání. Kupodivu se v celé té tragédii najde i mnoho humoru a vtipných situací, což je voda na mlýn režie Michala Háby, který s oblibou řeší vážné věci s humorem a naopak. Rozpad. Humor. Smrt. A stále Shakespeare.Režisér Michal Hába patří k nejoriginálnějším českým režisérům. Pro svůj návrat do Klicperovo divadla si po kultovním Lakomci či poslední “coolnes” Maryše zvolil další klasiku. Opět se tak můžete těšit na činohru evropského střihu, která se nebojí používat humor hodný Hradce. Současné divadlo o současném světě „Now you know“.
vstupné 280 Kč, 320 Kč | Hlavní scéna |
50 ZPŮSOBŮ, JAK SE ROZEJÍT
Lucy Kirkwood a kol.Režie: Petr Štindl
22.května - čtvrtek od 19:00 hodin - 22.května - čtvrtek do 20:30 hodin
„Problém není v tobě, ale ve mně.“ Nejčastější věta, která se říká během rozchodu. Za tu druhou nejčastější lze považovat otázku: „Je v tom někdo jiný?“ Za třetí potom: „Ty mě už nemiluješ?“ Lze vůbec důstojně ukončit vztah? Je lepší tzv. kopačky dát, nebo je dostat?Šest anglicky píšících dramatiků vytvořilo originální hru, která zkoumá rozchod jako společenský fenomén. Inspirovali se skutečnými příběhy, a přesto se jim povedlo komediálním způsobem zachytit jedny z nejzásadnějších životních momentů. Tento koktejl postav a příběhů vás zaručeně pobaví. A už jste někdy přemýšleli nad tím, zda svatbou to končí nebo začíná?
vstupné 290 Kč | STUDIO BESEDA |
KRÁL LEAR
William ShakespeareRežie: Michal Hába
23.května - pátek od 10:00 hodin - 23.května - pátek do 12:40 hodin
Tragikomická freska o rozpadu světa, tak jak ho známe.Král Lear je považován za autorovu „nejtragičtější“ hru, ale její zápletka až podezřele připomíná pohádkové Sůl nad zlato. Pohádka a zároveň obraz zkázy – Shakespere se neleká divokých, šílených spojení. Lear je hra, kde blázen vede slepého, kde se všechno převrací ve svůj opak, kde staré umírá a nové se ještě nezrodilo. Lear se zbavuje moci, aby si už jen užíval – a moc ho dožene k šílenství i poznání. Kupodivu se v celé té tragédii najde i mnoho humoru a vtipných situací, což je voda na mlýn režie Michala Háby, který s oblibou řeší vážné věci s humorem a naopak. Rozpad. Humor. Smrt. A stále Shakespeare.Režisér Michal Hába patří k nejoriginálnějším českým režisérům. Pro svůj návrat do Klicperovo divadla si po kultovním Lakomci či poslední “coolnes” Maryše zvolil další klasiku. Opět se tak můžete těšit na činohru evropského střihu, která se nebojí používat humor hodný Hradce. Současné divadlo o současném světě „Now you know“.
vstupné 160 Kč | Hlavní scéna - volné sezení |
PROMĚNA
T. Jarkovský a J. Vašíček podle Franze Kafky
23.května - pátek od 17:00 hodin - 23.května - pátek do 18:00 hodin
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Eliška Houserová
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Edita Valášek Dohnálková, Šimon Dohnálek, Dominik Linka, Johana Vavřínová
Představte si, že se jednoho rána probudíte a vaše tělo vypadá jinak, divně. A taky se cítíte divně.
A mluvíte divně. Ba dokonce se zdá, že vám najednou vůbec nikdo nerozumí. Okolí na vás kouká
tak podiveně, že samo vypadá neméně divně. Věci, které ještě včera byly normální, jsou najednou
pokřivené, vykloubené, možná snad až obludné. Je možné, že to tak bylo vždycky, a jen jste si toho
až dodnes nevšimli? Nebo se opravdu přes noc stalo něco divného? A jak z toho ven? Co si
nastalou situací můžete počít a s kým byste ji mohli sdílet? S matkou? S otcem? Se sestrou?
Jste koneckonců dost divný brouk!
Zveme vás k návštěvě jednoho neobyčejného, nebo možná naopak docela obyčejného pokoje,
kde si tyto otázky můžete klást společně s naším hrdinou. Jen nesmíte očekávat, že vám na ně
odpoví. Je dost divný.
„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v
jakýsi nestvůrný hmyz.“ Jedna z nejslavnějších prvních vět světové literatury uvozuje jak legendární
novelu Franze Kafky, tak stejnojmennou inscenaci Divadla Drak. Ale co vlastně znamená? Je to jen
výplod fantazie jednoho spisovatele, který je už beztak sto let po smrti? Nebo je to příhoda, která
může potkat každého z nás? Nebo dokonce musí?
Po Cestě (na repertoáru od roku 2019) a Antigoně (2022) je Proměna v pořadí třetí inscenací
Draku určenou výhradně publiku od 13 let. Tentokrát navíc vzniká v rámci mezinárodního
evropského projektu 3Place: Performing arts as the Third Place for the young audience. Ten
je zaměřen právě na výzkum a rozvoj divadla pro mladé publikum a na kterém Divadlo Drak
spolupracuje s kolegy z německého divadla Junges Ensemble Stuttgart a norské produkční
organizace Norsk Scenekunstbruket. .

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

PROMĚNA
T. Jarkovský a J. Vašíček podle Franze Kafky
24.května - sobota od 16:00 hodin - 24.května - sobota do 17:00 hodin
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Eliška Houserová
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Edita Valášek Dohnálková, Šimon Dohnálek, Dominik Linka, Johana Vavřínová
Představte si, že se jednoho rána probudíte a vaše tělo vypadá jinak, divně. A taky se cítíte divně.
A mluvíte divně. Ba dokonce se zdá, že vám najednou vůbec nikdo nerozumí. Okolí na vás kouká
tak podiveně, že samo vypadá neméně divně. Věci, které ještě včera byly normální, jsou najednou
pokřivené, vykloubené, možná snad až obludné. Je možné, že to tak bylo vždycky, a jen jste si toho
až dodnes nevšimli? Nebo se opravdu přes noc stalo něco divného? A jak z toho ven? Co si
nastalou situací můžete počít a s kým byste ji mohli sdílet? S matkou? S otcem? Se sestrou?
Jste koneckonců dost divný brouk!
Zveme vás k návštěvě jednoho neobyčejného, nebo možná naopak docela obyčejného pokoje,
kde si tyto otázky můžete klást společně s naším hrdinou. Jen nesmíte očekávat, že vám na ně
odpoví. Je dost divný.
„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v
jakýsi nestvůrný hmyz.“ Jedna z nejslavnějších prvních vět světové literatury uvozuje jak legendární
novelu Franze Kafky, tak stejnojmennou inscenaci Divadla Drak. Ale co vlastně znamená? Je to jen
výplod fantazie jednoho spisovatele, který je už beztak sto let po smrti? Nebo je to příhoda, která
může potkat každého z nás? Nebo dokonce musí?
Po Cestě (na repertoáru od roku 2019) a Antigoně (2022) je Proměna v pořadí třetí inscenací
Draku určenou výhradně publiku od 13 let. Tentokrát navíc vzniká v rámci mezinárodního
evropského projektu 3Place: Performing arts as the Third Place for the young audience. Ten
je zaměřen právě na výzkum a rozvoj divadla pro mladé publikum a na kterém Divadlo Drak
spolupracuje s kolegy z německého divadla Junges Ensemble Stuttgart a norské produkční
organizace Norsk Scenekunstbruket. .

PRAŠINA 1
Vojtěch MatochaRežie: Pavel Khek
24.května - sobota od 17:30 hodin - 24.května - sobota do 19:50 hodin
Prašina je tajuplné místo uprostřed Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. Jako kdyby se tam zastavil čas, ale zdání klame. Trojice nerozlučných kamarádů Jirka, En a Tonda začnou pátrat po tajemstvích z minulosti. Čelit musí řadě nebezpečí, které prověří nejen jejich odvahu, ale také jejich přátelství. A netoužíme všichni po místě, kde není internet, je tam tma a ticho a nejsme neustále online? Není to tak, že ve světě plném pokroku ztrácíme jeden druhého, ale i svoji vlastní duši? Co takhle na chviličku utéct a prožít něco reálného?
Prašina se stala bestsellerem a čtenáře si získala jak mezi dětmi, tak mezi dospělými. Klicperovo divadlo uvede titul na divadelních prknech jako první v České republice. Kniha byla v roce 2019 nominována na Cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro děti a mládež. Vojtěch Matocha napsal již dvě pokračování a chystá se i filmové zpracování tohoto fenoménu.
Délka představení 2:20 s přestávkou.
Doporučeno divákům od 10 let.

PROMĚNA
T. Jarkovský a J. Vašíček podle Franze Kafky
24.května - sobota od 18:00 hodin - 24.května - sobota do 19:00 hodin
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Karel Czech
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Eliška Houserová
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Edita Valášek Dohnálková, Šimon Dohnálek, Dominik Linka, Johana Vavřínová
Představte si, že se jednoho rána probudíte a vaše tělo vypadá jinak, divně. A taky se cítíte divně.
A mluvíte divně. Ba dokonce se zdá, že vám najednou vůbec nikdo nerozumí. Okolí na vás kouká
tak podiveně, že samo vypadá neméně divně. Věci, které ještě včera byly normální, jsou najednou
pokřivené, vykloubené, možná snad až obludné. Je možné, že to tak bylo vždycky, a jen jste si toho
až dodnes nevšimli? Nebo se opravdu přes noc stalo něco divného? A jak z toho ven? Co si
nastalou situací můžete počít a s kým byste ji mohli sdílet? S matkou? S otcem? Se sestrou?
Jste koneckonců dost divný brouk!
Zveme vás k návštěvě jednoho neobyčejného, nebo možná naopak docela obyčejného pokoje,
kde si tyto otázky můžete klást společně s naším hrdinou. Jen nesmíte očekávat, že vám na ně
odpoví. Je dost divný.
„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v
jakýsi nestvůrný hmyz.“ Jedna z nejslavnějších prvních vět světové literatury uvozuje jak legendární
novelu Franze Kafky, tak stejnojmennou inscenaci Divadla Drak. Ale co vlastně znamená? Je to jen
výplod fantazie jednoho spisovatele, který je už beztak sto let po smrti? Nebo je to příhoda, která
může potkat každého z nás? Nebo dokonce musí?
Po Cestě (na repertoáru od roku 2019) a Antigoně (2022) je Proměna v pořadí třetí inscenací
Draku určenou výhradně publiku od 13 let. Tentokrát navíc vzniká v rámci mezinárodního
evropského projektu 3Place: Performing arts as the Third Place for the young audience. Ten
je zaměřen právě na výzkum a rozvoj divadla pro mladé publikum a na kterém Divadlo Drak
spolupracuje s kolegy z německého divadla Junges Ensemble Stuttgart a norské produkční
organizace Norsk Scenekunstbruket. .

HANA
A. MornštajnováRežie: Diana Šoltýsová
24.května - sobota od 19:00 hodin - 24.května - sobota do 21:10 hodin
Nová dramatizace bestselleru Aleny Mornštajnové psaná přímo pro Klicperovo divadlo.
Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví sjíždět řeku na ledových krách. Spadne do vody a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Tato nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii. Proč se Hana zbaběle uzavírá ve svém vlastním světě? Proč před svojí neteří tají svoji minulost, která by z ní udělala hrdinku? Podaří se v rodinné historii temnou kru rozpustit?
Délka představení 2:10 s přestávkou.

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

HAMLET
William ShakespeareRežie: Pavel Khek
26.května - pondělí od 19:00 hodin - 26.května - pondělí do 21:45 hodin
Představte si, že jste první divák Hamleta – ten, který ještě neví, jak to dopadne…? Nevíte, zda Duch nelže, zda Claudius opravdu zavraždil Hamletova otce, zda v tom měla Gertruda prsty či zda se s Ofélií skutečně prolomila větev – nebo jí někdo pomohl? Je Hamlet spravedlivý princ vykonávající pomstu anebo blázen, který vidí ďáblů víc, než peklo obsáhne? Zkuste si představit, že netušíte, jak tahle detektivka skončí – a vůbec… víte, jak to dopadne?
Přijďte společně znovuobjevit tajemství nejlepší hry, která kdy byla napsána.
Co to znamená být dneska jiný? Co když nás okolí považuje za blázna, podivína, zkrátka tak trochu magora? Jak se dá bojovat proti lži a přetvářce? A je pomsta vždycky to správné řešení? Hamlet jako sonda do nitra současného mladého člověka, který čelí tlaku okolí - protože rodiče pro nás chtějí vždycky to nejlepší. Nebo spíš pro sebe?
Délka představení 2:45 s přestávkou.

KAFKA (IS NOT DEAD)
Marián AmslerRežie: Marián Amsler
27.května - úterý od 14:30 hodin - 27.května - úterý do 16:10 hodin
Autorská inscenace podle povídek, deníků a dopisů Franze Kafky, v jejímž středu stojí mladý muž, vypravěč a zároveň hlavní postava svého příběhu. Spolu s mnoha barvitými figurkami, které tvořily jeho skutečný a literární svět, ukazují, že Kafkovo dílo není jen “depka pro intelektuály”. Humor, nadsázka, němá groteska, zpěv, to vše provází Kafku na jeho putování po vlastním životě. Ale není to životopis, spíš autobiografický průzkum s lehkým dotekem šantánu a revue. Napříč staletím se Kafkova slova zarývají až pod kůži, protože Kafka Is Not Dead.
vstupné 300 Kč | Hlavní scéna - volné sezení |
KAFKA (IS NOT DEAD)
Marián AmslerRežie: Marián Amsler
28.května - středa od 10:00 hodin - 28.května - středa do 11:40 hodin
Autorská inscenace podle povídek, deníků a dopisů Franze Kafky, v jejímž středu stojí mladý muž, vypravěč a zároveň hlavní postava svého příběhu. Spolu s mnoha barvitými figurkami, které tvořily jeho skutečný a literární svět, ukazují, že Kafkovo dílo není jen “depka pro intelektuály”. Humor, nadsázka, němá groteska, zpěv, to vše provází Kafku na jeho putování po vlastním životě. Ale není to životopis, spíš autobiografický průzkum s lehkým dotekem šantánu a revue. Napříč staletím se Kafkova slova zarývají až pod kůži, protože Kafka Is Not Dead.
vstupné 160 Kč | Hlavní scéna - volné sezení |
YETTI
Naivní divadlo Liberec: Anna Klimešová, Robert Smolík
28.května - středa od 18:00 hodin - 28.května - středa do 18:45 hodin
Bájný tvor ožívá ve fantazii malé holčičky, jejíž tatínek se vydal na nebezpečnou výpravu do hor
Autor: Anna Klimešová, Robert Smolík
Režie: Anna Klimešová
Dramaturgie: Vít Peřina
Výprava: Robert Smolík, Klára Fleková
Hudba: Veronika Svobodová
Hudební spolupráce: Miroslav Ošanec
Hrají: Kristýna Trojanová, Filip Homola, Jakub Müller, Antonín Týmal, Petr Jelínek
Autorská inscenace vypráví o malé Aničce, které její tatínek neřekne jinak než Annapurna.
On sám je totiž horolezec a právě odjíždí do dalekého a vysokého pohoří Himálaj, aby tam
vylezl na horu stejného jména - na Annapurnu. Ale taková výprava může být pěkně nebezpečná,
a není proto divu, že se Anička o tatínka bojí. Že spadne, že zmrzne, nebo že ho dokonce unese
Yetti. V Aniččiných představách ožívají bájní himálajští tvorové, legendární zvířata i tibetští lámové
a doprovázejí jejího tatínka při cestě k vrcholu Annapurny. Ten je však pořád příliš vysoko a Yetti
je blíž a blíž…
Inscenace pojednává o síle dětské imaginace a zvídavosti, o plnění si snů i
překonávání vlastních strachů a také o místech, z nichž někdy nemusí být návratu…
Připravil ji tvůrčí tým režisérky Anny Klimešové, která je Naivním divadle podepsána již
pod titulem Hvězdný posel.
Hudba v představení užita na základě licence OSA.
Hudební díla užitá při divadelním představení:
Severní vítr (skladatel: Jaroslav Uhlíř, textař: Zdeněk Svěrák)
Krkonošská pohádka (skladatel: Vadim Petrov, nakladatel: Linda Vojtová, subnakladatel: Petrov Music, s.r.o.
Brambory (skladatel, textař: Pavel Anděl)

LOVU ZDAR!
Olga TokarczukRežie: Martin Satoranský
28.května - středa od 19:00 hodin - 28.května - středa do 20:50 hodin
Původní adaptace románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk.
Kladsko. Česko-polské pomezí. Hluboký les. V lese dům. V domě žije žena. Jednou v noci je ženin soused nalezen mrtvý. Brzy následují další úmrtí. A další. Pytláci i potentáti záhadně umírají.
Janina Duszejko je starší dáma, bývalá stavební inženýrka, učitelka angličtiny a vášnivá amatérská astroložka. Miluje zvířata a básně Williama Blakea. Janina je přesvědčena, že ví, kdo je za vraždy odpovědný. Je přesvědčena, že zvířata se mstí. Ale nikdo jí neposlouchá.
Morální eko-thriller plný humoru, poezie a hvězd. A zatímco muži vyrážejí s puškami do lesa - jejich trofej na ně čeká ve stínu. Kdo je predátor a kdo kořist? Tak, lovu zdar!

OSLAVA
J. Rudiš, P. PýchaRežie: Pavel Khek
28.května - středa od 19:00 hodin - 28.května - středa do 21:35 hodin
Vítejte v Lomnici nad Popelkou! Na zdejší zámek přijíždí rozhlasový štáb, aby posluchačům zprostředkovali výjimečné koncertní provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob. Nikdo ovšem neví, že se místním organizace poněkud vymkla z rukou a že budou postaveni před svérázný plán. A už vůbec nemohou tušit, že Vivaldi napsal původně ročních období pět.
Autorský tandem Rudiš - Pýcha (Léto v Laponsku, Lidojedi, Vánoce na poušti, Skokani) píší komedii přímo na tělo Klicperova divadla. Komedii, jež si pohrává s historií a mystifikací, a hlavně si dělá legraci z nás samých - lidí, kteří sice žijí na malém městě, ale neztratili velké sny. A hlavně: “Co Čech - to muzikant!”
Jaroslav Rudiš je držitel Ceny Jiřího Ortena, Ceny Alfréda Radoka nebo Ceny Karla Čapka. Jeho knihy byly přeložené do mnoha jazyků. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel a v současnosti si můžete přečíst jeho skvělý román Winterbergova poslední cesta. Petr Pýcha, držitel Českého lva nebo Ceny Alfréda Radoka, je jako scénárista podepsán pod oceňovanými filmy Všechno bude, Atlas ptáků nebo rozhlasovými hrami Benzína Dehtov, Bulhar nebo Víc než Paříž.

SLUČITELNÉ DÍLY
Tomáš RálišRežie: Tomáš Ráliš
29.května - čtvrtek od 19:00 hodin - 29.května - čtvrtek do 20:30 hodin
„Koukni. Vydechuju obláček. Uniká mi od rtů, jako bych se vypouštěl.“
Učňák. Stará zaplivaná zastávka. Konečná? Savo se učí opravovat auta. Není to žádná hitparáda, ale celou budoucnost má před sebou. Nebo ne? Naštěstí má kamarády, partu. Takže žádný problém. Nebo jo? Trochu chlast, trochu fet, trochu depka. Trochu hodně lásky? Young adult kriminálka, rapové requiem za školáky v bývalém východním bloku, jejichž život skončí na pracáku a v rukou exekutora. Původní hra talentovaného dramatika a režiséra Tomáše Ráliše, oceněného Českou divadelní kritikou jako Talent roku 2023 (SAD). Po černé komedii Vyhubyt, která je výpovědí o bytové krizi, se autor vrací do krajiny svého dětství. Do severozápadních Čech, do vybělené skvrny, do ústí vybydleného kraje. Drama se soundem rapového dua P/\ST (Dan Kranich a Ivo Sedláček).
Délka představení 1:45 bez přestávky
Upozornění pro diváky: Inscenace se tematicky dotýká fenoménu masové střelby, zejména střelby na školách. Upozorňujeme diváky, pro které by toto téma mohlo být zvlášť citlivé, aby zvážili návštěvu představení. V představení se využívá stroboskop a zazní zvuk střelby.

A PAK USNU A VSTANU
Pavel Khek a kol.Režie: Pavel Khek
29.května - čtvrtek od 19:00 hodin - 29.května - čtvrtek do 20:55 hodin
Pocta Zuzaně Navarové
Klicperovo divadlo společně s Filharmonií Hradce Králové a skupinou RAZAM a Iva Marešová se rozhodli k příležitosti 800. výročí založení města vytvořit ojedinělý hudební projekt, jenž bude poctou výjimečné ženě a zpěvačce, která navíc patří mezi nejslavnější rodáky Hradce Králové. Jde o písničkářku a hudební skladatelku Zuzanu Navarovou. Lidská duše je nehmotná substance živé bytosti. Co to ale znamená? Jaké má podoby a lze ji pomocí divadla a hudby zhmotnit? Příběh o výjimečné umělkyni, která se vymykala všem standardům a normám. Jaká je daň za jedinečnost, ale i totální autenticitu?
Délka představení 1:55 s přestávkou

A PAK USNU A VSTANU
Pavel Khek a kol.Režie: Pavel Khek
30.května - pátek od 10:00 hodin - 30.května - pátek do 11:55 hodin
Pocta Zuzaně Navarové
Klicperovo divadlo společně s Filharmonií Hradce Králové a skupinou RAZAM a Iva Marešová se rozhodli k příležitosti 800. výročí založení města vytvořit ojedinělý hudební projekt, jenž bude poctou výjimečné ženě a zpěvačce, která navíc patří mezi nejslavnější rodáky Hradce Králové. Jde o písničkářku a hudební skladatelku Zuzanu Navarovou. Lidská duše je nehmotná substance živé bytosti. Co to ale znamená? Jaké má podoby a lze ji pomocí divadla a hudby zhmotnit? Příběh o výjimečné umělkyni, která se vymykala všem standardům a normám. Jaká je daň za jedinečnost, ale i totální autenticitu?
Délka představení 1:55 s přestávkou

KAFKA (IS NOT DEAD)
Marián AmslerRežie: Marián Amsler
30.května - pátek od 19:00 hodin - 30.května - pátek do 20:40 hodin
Autorská inscenace podle povídek, deníků a dopisů Franze Kafky, v jejímž středu stojí mladý muž, vypravěč a zároveň hlavní postava svého příběhu. Spolu s mnoha barvitými figurkami, které tvořily jeho skutečný a literární svět, ukazují, že Kafkovo dílo není jen “depka pro intelektuály”. Humor, nadsázka, němá groteska, zpěv, to vše provází Kafku na jeho putování po vlastním životě. Ale není to životopis, spíš autobiografický průzkum s lehkým dotekem šantánu a revue. Napříč staletím se Kafkova slova zarývají až pod kůži, protože Kafka Is Not Dead.
vstupné 280 Kč, 320 Kč | Hlavní scéna |
Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své
posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.
Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje
před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači.
Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se
dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…
Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době
školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně šestičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena jednotlivec: 100 Kč
Cena skupina (4 - 6 osob): 400 Kč
Doporučený věk 13+.
Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová,
Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová,
Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková,
Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

PRAŠINA 2 – ČERNÝ MERKURIT
Vojtěch MatochaRežie: Pavel Khek
31.května - sobota od 17:30 hodin - 31.května - sobota do 19:00 hodin

ZAPSANÝ SPOLEK ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH LOUTKÁŘŮ UVÁDÍ
KAŠPÁREK A ZBOJNÍK
02.června - pondělí od 18:00 hodin - 02.června - pondělí do 19:10 hodin
Koprodukční inscenace Divadla Drak a Bratislavského bábkového divadla k příležitosti 30.
výročí rozpadu Československa.
Scénář: Peter Galdík, Tomáš Jarkovský
Režie: Šimon Spišák, Jakub Vašíček
Scéna: Karel Czech
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Peter Galdík, Tomáš Jarkovský
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají:Šimon Dohnálek, Milan Hajn, Ľuboš Janák, Frederika Kašiarová, Pavla Lustyková,
Ľubomír Piktor
Věděli jste, že československé loutkářství je na seznamu světového kulturního dědictví
UNESCO? Je to tak! Českým a slovenským loutkářům, stejně jako jejich věrným divákům,
se tak dostalo celosvětového uznání, čímž bylo završeno letité úsilí generací našich
předchůdců. Současní čeští a slovenští loutkáři se proto nyní sešli, aby spojili všechny své
síly, veškerý svůj um i to nejlepší ze svých tradic a tento významný úspěch společně oslavili.
A jak jinak oslavit československou loutkářskou tradici, než premiérou zbrusu nové, přitom
zcela tradiční a hlavně dokonale československé loutkové hry, neboli kusu? Prohledali jsme
proto fundusy, archivy i muzea na obou březích řeky Moravy, uspořádali veřejné sbírky a
výsledek všeho toho snažení nyní představujeme Vám. Nuže, dámy a pánové, zapsaný spolek
českých a slovenských loutkářů uvádí tradiční československou loutkovou hru: Kašpárek a
zbojník!
Třicetileté výročí rozpadu Československa nabízí jedinečnou příležitost divadelně reflektovat
mimořádný fenomén, jímž je ojedinělá blízkost dvou národů, které na 75 let spojily svůj
historický vývoj a která nejspíš nemá ve světě obdoby. Jak ji ale vnímáme dnes? A jak ji
dnes v obou zemích vnímá dětský divák, pro nějž je soužití ve společném státě již jen kapitolou
v učebnici dějepisu? Po těchto otázkách chceme pátrat prostřednictvím autorské
česko-slovenské inscenace, která na půdorysu původního příběhu ohledává různé
podoby současného vztahu mezi Čechy a Slováky. Jeho politický rámec zmizel, společné
televizní programy jsou také pryč, co tedy jako pojítko zbývá? Několik účtů youtuberů, kteří
jsou populární tam i tam? Zdá se, že je toho přece jen víc…

VÁLKA SVĚTŮ
Divadelní zpracování sci-fi legendy
04.června - středa od 17:30 hodin - 04.června - středa do 18:30 hodin
Divadelní zpracování sci-fi legendy
Námět: H. G. Wells
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie:Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová,
Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Pavla Lustyková, Mialn Žďárský, Dominik Linka
Herbert George Wells napsal svůj román Válka světů již v roce 1898. Přesto jej francouzský
časopis Le Monde zařadil na svůj seznam 100 nejdůležitějších knih 20. století (jedná se tak o
vůbec nejstarší dílo na seznamu). Což jen dokládá význam tohoto románu, který ovlivnil podobu
vědecko-fantastické literatury na celé dekády dopředu, inspiroval řadu dalších tvůrců a oslovil
několik generací čtenářů na celém světě. Wellsův dramatický příběh o invazi Marťanů se
dočkal také řady filmových a televizních zpracování v čele s hollywoodským trhákem z roku
2005 v režii Stevena Spielberga.
Nejslavnější a také nejkontroverznější adaptace románu však nevznikla ani pro televizi, ani pro
filmové plátno, nýbrž pro rozhlas. Na svědomí ji měl autorův téměř jmenovec – režisér Orson
Welles. Ten pro americkou stanici CBS připravil rozhlasovou inscenaci vysílanou 30. října
1938, což je zároveň den, který je v samotné knize uváděn jako den počátku invaze. Tato
skutečnost spolu se sugestivním Wellesovým zpracováním, které bylo celé stylizováno do
podoby živého zpravodajství z invaze (sám režisér v něm účinkoval v roli fiktivního reportéra),
vedla k tomu, že mezi posluchači na řadě míst USA vznikla panika, protože uvěřili, že k invazi
skutečně právě dochází.
Wellesovi tato rozhlasová inscenace přinesla jak řadu potíží s úřady, tak celosvětový věhlas
a popularitu. Jednalo se o první zpracování fenoménu moci nově vznikajících masových médií,
jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu a ovlivňovat jednání a
smýšlení velkých skupin obyvatel. Tedy fenoménu, který je nám dnes po téměř sto letech na
jednu stranu již více než dobře známý, vůči kterému se ovšem na druhou stranu s rozvojem
sociálních sítí či umělé inteligence zdáme jako společnost čím dál bezbrannější.
Pojďte s námi prozkoumat svět, v němž už skoro není možné odlišit fikci od reality.
Svět, ve kterém nic nemusí být tak, jak se zdá. Náš svět. Nebo naše světy?
Mimochodem, jste si opravdu jistí, že tuto anotaci napsal živý člověk?

VÁLKA SVĚTŮ
Divadelní zpracování sci-fi legendy
05.června - čtvrtek od 17:30 hodin - 05.června - čtvrtek do 18:30 hodin
Divadelní zpracování sci-fi legendy
Námět: H. G. Wells
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie:Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová,
Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Pavla Lustyková, Mialn Žďárský, Dominik Linka
Herbert George Wells napsal svůj román Válka světů již v roce 1898. Přesto jej francouzský
časopis Le Monde zařadil na svůj seznam 100 nejdůležitějších knih 20. století (jedná se tak o
vůbec nejstarší dílo na seznamu). Což jen dokládá význam tohoto románu, který ovlivnil podobu
vědecko-fantastické literatury na celé dekády dopředu, inspiroval řadu dalších tvůrců a oslovil
několik generací čtenářů na celém světě. Wellsův dramatický příběh o invazi Marťanů se
dočkal také řady filmových a televizních zpracování v čele s hollywoodským trhákem z roku
2005 v režii Stevena Spielberga.
Nejslavnější a také nejkontroverznější adaptace románu však nevznikla ani pro televizi, ani pro
filmové plátno, nýbrž pro rozhlas. Na svědomí ji měl autorův téměř jmenovec – režisér Orson
Welles. Ten pro americkou stanici CBS připravil rozhlasovou inscenaci vysílanou 30. října
1938, což je zároveň den, který je v samotné knize uváděn jako den počátku invaze. Tato
skutečnost spolu se sugestivním Wellesovým zpracováním, které bylo celé stylizováno do
podoby živého zpravodajství z invaze (sám režisér v něm účinkoval v roli fiktivního reportéra),
vedla k tomu, že mezi posluchači na řadě míst USA vznikla panika, protože uvěřili, že k invazi
skutečně právě dochází.
Wellesovi tato rozhlasová inscenace přinesla jak řadu potíží s úřady, tak celosvětový věhlas
a popularitu. Jednalo se o první zpracování fenoménu moci nově vznikajících masových médií,
jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu a ovlivňovat jednání a
smýšlení velkých skupin obyvatel. Tedy fenoménu, který je nám dnes po téměř sto letech na
jednu stranu již více než dobře známý, vůči kterému se ovšem na druhou stranu s rozvojem
sociálních sítí či umělé inteligence zdáme jako společnost čím dál bezbrannější.
Pojďte s námi prozkoumat svět, v němž už skoro není možné odlišit fikci od reality.
Svět, ve kterém nic nemusí být tak, jak se zdá. Náš svět. Nebo naše světy?
Mimochodem, jste si opravdu jistí, že tuto anotaci napsal živý člověk?

TICHOHOŘÍ GUMÁK
Živý průvodce zemí bez mezí pro turisty od 6 měsíců
09.června - pondělí od 15:00 hodin - 09.června - pondělí do 15:35 hodin
Koncept: Jiří Ondra, Barbora Kamenická Pokorná, Veronika Svobodová
Režie: Jiří Ondra
Scéna a kostýmy: Veronika Svobodová
Hudba: Marek Doubrava
Dramaturgie: Barbora Kamenická Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová,
Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Dominik Linka, Milan Hajn, Petr Seiner, Jan Tomáš,
Libor Petr
Tichohoří Gumák je nejvyšším pohořím na ostrově Velký Labuan. Uprostřed je stále činná
sopka Mount Holin, jejíž sopouch bez přestání chrlí do nebe nehasnoucí lávu fantazie.
Místní lid o celkovém počtu šesti obyvatel (z toho tři zajišťují obživu rybolovem zvuků a
světel) zaměstnává především pastva vlastních nápadů na kruhovité ploše zhruba o
velikosti dětského pokojíku. Když nápad uteče z kyblíku nebo ze sítě, nedá se nic dělat.
Nastává krátké období Ticha. Ticho je krásné. V Tichu se nad ostrovem snášejí hejna
hvězd a ananasů a jeho obyvatelé nedočkavě vyhlížejí nové malé osadníky, kteří se
spolu s těmi většími vyloďují těsně před Břinkokobraním. Všichni obyvatelé Tichohoří
Gumák jsou přívětiví, pošetilí, neměří dvojím metrem, nemalují čerta na zeď a hlavně
nesoudí (sebe ani tebe).
Autorský projekt režiséra Jiřího Ondry, scénografky Veroniky Svobodové, hudebníka Marka
Doubravy a dramaturgyně Barbory Kamenické Pokorné je vůbec první inscenací Divadla
Drak, která je určená dětem již od šesti měsíců a jejich dospělému doprovodu. Nenarativní
inscenace volně inspirovaná výtvarnou a grafickou poezií, tvorbou absurdní, surrealistickou,
dadaistickou, výtvarným art brutem, nonsensem i dětskými říkankami nabízí příležitost pro
prvotní setkání s uměním a jedinečnou možnost tak citlivě uvést miminka do světa divadelní
imaginace po boku jejich nejbližších. Inscenace tak navazuje na celosvětový trend Divadla
pro nejmenší diváky od tří měsíců do tří let (Theatre for Early Years), který se v posledních
letech začíná etablovat i na českých jevištích, získává na oblibě u diváků a stává se
vyhledávaným způsobem společného trávení času rodin s batolaty.

TICHOHOŘÍ GUMÁK
Živý průvodce zemí bez mezí pro turisty od 6 měsíců
09.června - pondělí od 17:00 hodin - 09.června - pondělí do 17:35 hodin
Koncept: Jiří Ondra, Barbora Kamenická Pokorná, Veronika Svobodová
Režie: Jiří Ondra
Scéna a kostýmy: Veronika Svobodová
Hudba: Marek Doubrava
Dramaturgie: Barbora Kamenická Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová,
Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Dominik Linka, Milan Hajn, Petr Seiner, Jan Tomáš,
Libor Petr
Tichohoří Gumák je nejvyšším pohořím na ostrově Velký Labuan. Uprostřed je stále činná
sopka Mount Holin, jejíž sopouch bez přestání chrlí do nebe nehasnoucí lávu fantazie.
Místní lid o celkovém počtu šesti obyvatel (z toho tři zajišťují obživu rybolovem zvuků a
světel) zaměstnává především pastva vlastních nápadů na kruhovité ploše zhruba o
velikosti dětského pokojíku. Když nápad uteče z kyblíku nebo ze sítě, nedá se nic dělat.
Nastává krátké období Ticha. Ticho je krásné. V Tichu se nad ostrovem snášejí hejna
hvězd a ananasů a jeho obyvatelé nedočkavě vyhlížejí nové malé osadníky, kteří se
spolu s těmi většími vyloďují těsně před Břinkokobraním. Všichni obyvatelé Tichohoří
Gumák jsou přívětiví, pošetilí, neměří dvojím metrem, nemalují čerta na zeď a hlavně
nesoudí (sebe ani tebe).
Autorský projekt režiséra Jiřího Ondry, scénografky Veroniky Svobodové, hudebníka Marka
Doubravy a dramaturgyně Barbory Kamenické Pokorné je vůbec první inscenací Divadla
Drak, která je určená dětem již od šesti měsíců a jejich dospělému doprovodu. Nenarativní
inscenace volně inspirovaná výtvarnou a grafickou poezií, tvorbou absurdní, surrealistickou,
dadaistickou, výtvarným art brutem, nonsensem i dětskými říkankami nabízí příležitost pro
prvotní setkání s uměním a jedinečnou možnost tak citlivě uvést miminka do světa divadelní
imaginace po boku jejich nejbližších. Inscenace tak navazuje na celosvětový trend Divadla
pro nejmenší diváky od tří měsíců do tří let (Theatre for Early Years), který se v posledních
letech začíná etablovat i na českých jevištích, získává na oblibě u diváků a stává se
vyhledávaným způsobem společného trávení času rodin s batolaty.


PŘÍMĚSTSKÝ DIVADELNÍ ATELIÉR
Letní příměstský tábor Klicperova divadla
07.července - pondělí od 09:00 hodin - 07.července - pondělí do 15:00 hodin

ZAVĚŠENÁ VSTUPENKA DO DIVADLA DRAK
udělejte radost někomu, kdo by si vstupenku jinak nekoupil
31.prosinec - středa od 23:59 hodin - 01.ledna - čtvrtek do 00:09 hodin
Zavěšená vstupenka je projekt, který odstartoval v brněnském Divadle Polárka a probíhá od října 2017. Divadlo Drak se rozhodlo k tomuto projektu připojit!
Diváci mohou v rámci něj koupit o jednu vstupenku navíc. Tyto vstupenky se posléze skrze neziskové organizace dostávají k dětem od 3 do 17 let ze sociálně slabých poměrů.
Zavěšená káva.
Oběd ve školní jídelně. Dílek pizzy. Už jste o tom slyšeli?
A o vstupence do divadla?
V Divadle Drak máte možnost koupit vstupenku pro kluka nebo holku, které sice neznáte, ale kteří by se bez vás do divadla nejspíš nedostali.
Jak to funguje?
Jedna zavěšená vstupenka stojí 140 Kč – to je cena lístku do Draku na představení pro veřejnost. Koupit ji můžete na pokladně divadla, nebo online.
Dozvím se, kdo “moji” vstupenku dostal?
Bohužel ne. Cílem projektu je, aby se děti mohly cítit v divadle úplně normálně, aby zkrátka nešlo poznat, kdo na lístek má a kdo ne. Že děti přišly, se dozvíme v našem rezervačním systému, jinak ale zavěšenou vstupenku od ostatních nerozeznáte.
Proč to děláme?
Bez vody přežije člověk 3 dny. Bez jídla nějaký ten týden. Bez divadla to nejspíš jde neomezeně dlouho. Ale právě proto je lístek na představení pro mnohé rodiny luxus navíc, který si nemůžou dovolit. Anebo taky nejde o peníze, ale zkrátka v prostředí, kde vyrůstají, nikoho nenapadne jít do divadla.
Pro děti je ale nesmírně důležité mít se svými spolužáky a kamarády společné zážitky a témata.
Divadlo je prostor setkávání, fantazie a hry, který by žádným dětem neměl chybět.
V tuto chvíli s námi spolupracují tyto neziskové organizace:
Salinger, z.s.
Oblastní charita Hradec Králové, Domov pro matky s dětmi
SKOK do života, o.p.s.
Aufori, o.p.s.
Chcete se svojí neziskovou organizací do projektu zapojit? Kontaktujte nás na matouskova@draktheatre.cz
Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.