Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
HUDEBNÍ FÓRUM HRADEC KRÁLOVÉ 2016
22.10.2016

V první polovině listopadu ožije koncertní sál Filharmonie Hradec Králové po čtyři večery každoročně pořádaným festivalem soudobé světové hudby. Hudební fórum Hradec Králové, jak zní celý název festivalu, se letos uskuteční podvanácté a připraven je po dramaturgické stránce promyšleně sestavený přehled toho, co se v posledních letech na světové symfonické scéně odehrálo a odehrává. Některá díla zazní celosvětově teprve poněkolikáté, jedna skladba se v Hradci Králové dokonce dočká své evropské premiéry. Koncerty budou opět doprovázeny světelným designem.
Po nedávném uvedení Chaplinových grotesek v odlehčenějším stylu chce Filharmonie Hradec Králové oslovit náročnějšího posluchače. Poslání festivalu objasňuje prezident festivalu Lukáš Hurník: „Až do poloviny 19. století lidé neposlouchali nic jiného než soudobou hudbu. Bach musel napsat každý týden novou kantátu, protože nikdo nechtěl znovu poslouchat něco, co už jednou slyšel. Dnes si publikum přeje „známé skladby známých skladatelů“, nejlépe 200 let starých. V Hudebním fóru Hradec Králové volíme zlatou střední cestu. Hrajeme díla našich současníků, ale prověřená zahraničními pódii a světovými porotami“.
A jaká díla jsou tedy pro letošní ročník festivalu připravena? Za vyzdvižení stojí například skladbaTanec v temnotě od Heinze Karla Grubera – ta zazní v Hradci Králové během zahajovacího koncertu 1. 11. apouhých pět dní poté ji odehraje také Orchestr salcburského Mozartea. Atmosféru černobílých hollywoodských filmů vyvolá skladba City noir od významného amerického skladatele Johna Adamse (koncert 3. 11.). Nahrávka City noir získala v minulém roce cenu Grammy a Berlínští filharmonici ji budou hrát na jaře 2017, tedy několik měsíců poté, co ji budou moci živě slyšet posluchači v Hradci Králové. Celý koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví USA v České republice. Výraznou symbolikou v programu festivalu bude Symfonie č. 3 od skladatelky Galiny Ustvolské (koncert 7. 11.). Toto výslovně křesťansky inspirované dílo totiž shodou okolností zazní přesně v den výročí násilného bolševického převratu v Rusku (později oslavovaného komunistickým režimem podle juliánského kalendáře jako „říjnová“ revoluce). V úvodu zmiňovanou evropskou premiéru bude mít Koncert pro orchestr (z opery Marco Polo). Tento opus napsal v roce 2012 amerického skladatel čínského původu Tan Dun a uveden bude při závěrečném koncertu 10. 11. „Během celého festivalu samozřejmě zde v Hradci Králové zazní mnoho dalších skladeb z velkých světových pódií, bližší informace o skladatelích a jejich dílech jsou dostupné na webových stránkách festivalu www.HFHK.cz, pro účastníky koncertů budou připraveny také programové brožury s výkladovými texty dramaturga Marka Hrubeckého,“ sděluje zájemcům ředitel Filharmonie Václav Derner.
Představení budou, stejně jako v minulých letech, doprovázena světelným a výtvarným designem a videoprojekcemi. Na výtvarném a scénickém řešení koncertů spolupracuje Filharmonie s Univerzitou Hradec Králové a pražskou Akademií múzických umění. Během závěrečného koncertu 10. 11. sehrají studenti HAMU, katedry nonverbálního divadla, pantomimickou féerii o cestách, návratech a rovnováze.
Všechny koncerty festivalu živě přenáší ČRo Vltava, vybrané koncerty se objeví i ve vysílání European Broadcasting Union.
Všichni dobří rodáci

LADISLAV STRAKA
„Za den založení Lokálky lze považovat 15. leden roku 1974, kdy se po předchozí dohodě v královéhradecké restauraci Stoletá na první zkoušce sešlo sedm muzikantů z country skupiny Skomolous a trampské kapely Úplněk. Jednomyslně přijatý název měl svůj původ ve stejnojmenné pražské soutěži, vedoucím se demokraticky ustavil Ladislav Straka,“ sděluje oficiální web populární hradecké kapely.

JOSEF ŠTOLBA
"Kdyby byly úsudky žen o ženách pravé, nebylo by na světě ani jediné krásné ženy."
On to byl fífák, pan spisovatel a doktor práv Štolba.
Tiskové zprávy

Dny otevřených ateliérů zvou za umělci a řemeslníky z celého Královéhradeckého kraje
Už 13. ročník víkendového výtvarného festivalu umění a řemesel Dny otevřených ateliérů (DOA) se uskuteční v Královéhradeckém kraji a v okolních regionech 13.-15. června. Do ateliérů, dílen, muzeí a galerií zvou návštěvníky řemeslníci, umělci, designeři i tvůrčí spolky a skupiny. Celkem se návštěvníkům otevře přes padesát míst. Zahájení letošního ročníku opět proběhne v České Skalici. Ve zdejší Galerii Luxfer se v pátek odpoledne slavnostně otevřou výstavy umělců z Nizozemí a uměleckých děl Krištofa Kintery a Davida Možného.

Den dětí v Labyrintu: otevíráme novou výstavu a pořádáme koncert
Labyrint Divadla Drak otevře na Den dětí interaktivní výstavu „Na jedné lodi", kterou připravil tým festivalu ilustrace a komiksu LUSTR pod vedením kurátorky Barbory Müllerové. Výstava představí díla čtrnácti českých ilustrátorů a ilustrátorek a je vhodná pro děti od 6 let a jejich doprovod.

V Draku uvádíme (nejen) pro náctileté Proměnu podle Franze Kafky
Poslední premiérou sezóny 2024/2025 v Divadle Drak bude Proměna Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka.