FRÁŇA ZEMÍNOVÁ - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 23.01.2018 má svátek Zdeněk       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Kulturni akce - Pavel Haas Quartet
CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

FRÁŇA ZEMÍNOVÁ

zpět


FRÁŇA ZEMÍNOVÁ"Ženu statečnou kdo nalezne, neboť daleko nad perly cena její."
Pramáti českých feministek si servítky nikdy nebrala. V parlamentu první republiky dokázala seřvat i Klementa Gottwalda, což jí rudý "gentleman" po únoru 1948 stonásobně vrátil. Pocházela z vesničky Dolní Chvatliny na Kolínsku. (Někde se její příjmení uvádí jako Zeminová.) Narodila se 15. 8. 1882 jako benjamínek v rolnické rodině. Měla jedenáct sourozenců. Tady hledejme počátky zjitřeného Františčina sociálního vnímání. Absolvovala jednoletou obchodní školu a Jednoroční obchodní školu pro dámy v Praze. Až do roku 1918 pracovala jako obchodní příručí, později účetní v Koberově nakladatelství a knihkupectví.  
 
Už během školní docházky ji zajímaly odborové, politické a feministické spolky. Nejblíže měla k  programu národních socialistů. V oněch časech se však ženy stát členkami politických stran nemohly, k tomu došlo až r. 1912. Zeminová proto spoluzaložila Zemskou jednotu pracujících žen a dívek, v níž se stala - jako devatenáctiletá! - jednatelkou. Předpoklady měla. Byla nebojácná, aktivní, bystrá a nadmíru výřečná. O tři léta později s Františkou Plamínkovou iniciovala vznik Výboru pro volební právo žen. Jezdila na schůze, psala petice úřadům, snažila se zlepšovat pracovní podmínky. Články Fráni Zemínové tiskl měsíčník Ženské snahy. Během 1. světové války se účastnila protihabsburských revolt a „hladových“ průvodů žen.  
 
Byť zástupkyň něžného pohlaví v parlamentu nově vzniklé Republiky československé moc nebylo, Fráňa Zemínová se tam dostala. Dokonce vytvořila rekord - "poslancovala" (s nucenou přestávkou za Protektorátu) až do února 1948. Zároveň vykonávala funkci místopředsedkyní národně socialistické strany a předsedkyně Ústředí žen této partaje. V její gesci byly návrhy kolektivní úpravy mezd, placené dovolené, zkrácení pracovní doby, zavření tolerovaných veřejných domů atd. Od r. 1933 šéfovala Listu československých žen, její články tisklo také České slovo. Do všeho šla naplno, dostala přídomek "divoženka". V parlamentu klidně vytrhla šuplíky a bušila jimi do lavic, lidovce Noska údajně dokonce škrtila. Stala se idolem členek strany. Známe však příklad, kdy narazila. Zvláštní je, že ji zesměšnil monsignore Šrámek. Na oslovení „Vážená paní“ reagovala: „Já nejsem pro vás žádná paní, ale já jsem nepřítel!“Po jejím bonmotu „Ryba smrdí od hlavy!“ Šrámek odpověděl: „A odkud smrdíte vy, paní kolegyně?“
 
I za německé okupace Františka Zemínová projevila statečnost. Angažovala se v ilegálním Revolučním výkonném výboru národně socialistické strany.Po osvobození byla znovu zvolena místopředsedkyní strany a poslankyní. S rázností sobě vlastní kritizuje komunisty. Únorový převrat 1948 znamená rezignaci na funkce a odchod do ústraní. O rok později je přesto zatčena. V hanebném procesu s dr. Miladou Horákovou jí soud vyměřuje dvacetiletý trest zostřený jednou za půl roku tvrdým ložem. Zemínové je osmašedesát... Ve vězení zakusí i samovazbu. "Má na spoluodsouzené značný vliv a je nutno tuto umístiti odděleně od ostatních odsouzených" a "Její chování v trestu je neukázněné. Vůči příslušníkům a příslušnicím používá hrubých výroků a na tyto vykřikuje", čteme v jejím spisu.  Na svobodu vyjde díky amnestii za deset roků. Pod dohledem StB dožívá v Praze. Umírá 26. září 1962 ve Velichovkách. R. 1992 jí byl udělen Řád T. G. Masaryka 3. stupně in memoriam. 
 
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

VINCENC BENEŠ

VINCENC BENEŠ

U malíře z vesničky, která dnes patří ke Chlumci, lze předpokládat, že mottem jeho tvorby budou krajiny.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

NEDBAL, Miloš

NEDBAL, Miloš

Miloš NEDBAL (* 28. 5. 1906 Rožmitál pod Třemšínem, okres Blatná, † 31. 10. 1982 Praha) – herec a pedagog.

celý článek

Knižní tipy

NEJKRÁSNĚJŠÍ STARÉ MAPY - Zdeněk Kučera

NEJKRÁSNĚJŠÍ STARÉ MAPY - Zdeněk Kučera

Kniha obsahuje nejkrásnější staré mapy celého světa – Evropy, Asie a Afriky, Ameriky - a také mapy hvězdné oblohy a kartografické kuriozity včetně smyšlených map.

celý článek

Tiskové zprávy

TOLIK HLAV

TOLIK HLAV

Hořká divadelní komedie o přátelství, odvážných snech a lásce k big beatu na přelomu 70. a 80. let v tehdejším Českoslov...

celý článek

Kalendárium

 <  LEDEN 2018  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme

25.ledna - čtvrtek od 16:00 hodin

SVÁTEK VÍNA SILÉNOS

15.února - čtvrtek od 19:00 hodin

MALINA BROTHERS TOUR 2018

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

24.února - sobota od 19:30 hodin

THE ANIMALS

09.března - pátek od 10:00 hodin

INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA

10.března - sobota od 09:00 hodin

INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA

10.března - sobota od 14:00 hodin

KOUZLO ORIENTU

10.března - sobota od 19:00 hodin

KOUZLO ORIENTU

Agentura Butterfly s.r.o.

12.dubna - čtvrtek od 19:00 hodin

TOLIK HLAV

Agentura Butterfly s.r.o.

30.května - středa od 19:00 hodin

SVĚTOVÉ FILMOVÉ MELODIE

Kulturni akce - Infotour
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Svatek vina
Kulturni akce - Malina Brothers
Kulturni akce - Kouzlo Orientu
Kulturni akce - Dvojkoncert
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Petrof gallery Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist