Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

FLAMENGO REUNION SESSION

FLAMENGO REUNION SESSION

Legendární kapela Flamengo je zpět!
16. DUBNA 2024 V 19.00 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

ADAM PLACHETKA + ONDŘEJ HAVELKA

ADAM PLACHETKA + ONDŘEJ HAVELKA

a jeho Melody Makers v pořadu NEBE NA ZEMI
19. BŘEZNA 2024 V 19 HODIN
KONÁ SE VE VELKÉM SÁLE KONGRESOVÉHO CENTRA ALDIS, HK

MICHAL PROKOP + FRAMUS FIVE

MICHAL PROKOP + FRAMUS FIVE

Koncert české rockové legendy
14. BŘEZNA 2024 V 19.00 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  ÚNOR 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Doporučujeme #kulturní akce

Klicperovo divadlo uvede dokumentárně fikční drama Tomáše Dianišky o Haně Krupkové
22.05.2023

zpět


Klicperovo divadlo uvede dokumentárně fikční drama Tomáše Dianišky o Haně Krupkové
Divadelní sezónu 2022/2023 na Hlavní scéně zakončí v Klicperově divadle premiéra autorské hry režiséra Tomáše Dianišky Tělo tajné agentky. Dokumentárně fikční drama o ženě českého odboje Haně Krupkové slibuje netradiční náhled na české dějiny. Premiéra proběhne 27. května 2023 od 19:00. 
 
Tělo tajné agentky je dokumentárně fikční drama, které vzniklo na základě reálného osudu Hany Krupkové. Její skutečný příběh by se dal stručně popsat následovně. Hana Krupková byla rodačka z východočeské Chotěboře a společně se svým manželem Václavem se zapojili do pomoci parašutistům z operace Silver A. V roce 1942 se přes své přátele Hladěnovy dostali k odboji a ubytovali u sebe parašutistu Alfréda Bartoše, který se s Václavem znal z vojenské služby. Po atentátu na Heydricha se Hana a Václav rozhodli, že odjedou pryč z Pardubic na krátkou dovolenou do Police nad Metují. Již druhého dne ráno je však v tamějším hotelu Pejskar zatklo gestapo a byli převezeni do Petschkova paláce, sídla pražského gestapa. Tam Hanu vyslýchal Wilhelm Schultze, s nímž navázala intimní vztah, aby zachránila svého manžela. Později byla propuštěna a dostala zaměstnání v jinonické Waltrovce, kde měla pracovat právě pro gestapo. Václav Krupka byl umístěn do koncentračního tábora. Společně se znovu setkali až v roce 1946. V lednu 1947 dostala Hana Krupková obsílku k Mimořádnému lidovému soudu. Byla odsouzena  k „tříletému těžkému žaláři“ za to, že byla konfidentkou gestapa v továrně Walter. Trest si odpykávala na statku v Běchovicích. Manžel jí vozil jídlo a cigarety, úplatná dozorkyně je ponechávala o samotě. Při třetí návštěvě Hana otěhotněla. Když to manželovi sdělila, považoval to za komplikaci ve svém úsilí dosáhnout rozvodu, který by mu umožnil pokračovat ve vojenské kariéře. Hana byla následně nucena spolupracovat s STB, bála se, že by jí jinak hrozilo doživotí. Po roce 1968 mohla Hana Krupková konečně legálně emigrovat do Německa, kde zemřela v roce 1997. Václav Krupka zůstal v Československu a zemřel v roce 1994. 
 
Tomáš Dianiška patří mezi nejúspěšnější současné dramatiky a režiséry. Získal řadu prestižních ocenění. Je nositelem Ceny divadelních kritiků 2017 v kategorii Talent roku. V roce 2019 získal ve stejné anketě dokonce ceny dvě. Jednu v kategorii Poprvé uvedené české hry jako autor inscenace Transky, body, vteřiny o atletce Zdeně Koubkové, která našla odvahu ke změně pohlaví. Druhou jako režisér této hry uvedené v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, a to v kategorii Inscenace roku 2019. Velký úspěch zaznamenala také jeho inscenace Špinarka, opět v ostravském Divadle Petra Bezruče. Dianiška za ni získal cenu za Nejlepší poprvé uvedenou českou hru a hlavní představitelka Markéta Matulová byla vyhlášena Herečkou roku i Talentem roku 2021. Dianiškova hra Burian v divadle F.X. Šaldy v Liberci se zase blýskla Cenou Thálie pro herečku Veroniku Korytářovou, jež v jeho režii ztvárnila krále komiků Vlastu Buriana. Spolupracuje i s Českým rozhlasem, v prosinci 2023 by měl jít do kin jeho první celovečerní režijní debut – film dle vlastního scénáře. 
 
Dramaturgyně Lenka Smrčková k nové premiéře říká: „Tomáš Dianiška má neskutečný dar vyprávět velmi drsné příběhy s velikým nadhledem, až humorem. Postavy naší hry se často ocitají v mezních a krajních situacích, volí mezi životem a smrtí. Rozhodují se, zda se mají zaprodat, nebo raději zůstat čestní a zachránit sebe a své blízké. Nikoho nesoudíme ani nemoralizujeme, protože sami nevíme, jak bychom se v takové situaci zachovali. Neříkáme, co je špatně a co dobře, ale předkládáme obraz velmi vyhrocené doby. Baví mě, že herci střídají několik hereckých poloh ve velmi krátkém čase, a také že si pohráváme s žánrem. Diváci se mohou těšit na prvky grotesky, akčního thrilleru, přitom ale vyprávíme reálný příběh skutečných odbojářů.“ Tomáš Dianiška spolupracuje s Klicperovým divadlem poprvé. Výpravu vytvořila Lenka Hollá, hudbu Matěj Štesko. Dramaturgii měla na starosti Lenka Smrčková, která k práci s oceňovaným režisérem dodává: „Bylo to pro nás všechny inspirativní setkání a pozorovat Tomáše při práci je vyloženě radost, věříme, že nálada, která během zkoušení panovala, se projeví i v samotné inscenaci.“ 
 
Klicperovo divadlo čekají do konce sezóny ještě dvě přidané premiéry, obě proběhnou v červnu a obě jsou v režii Pavla Kheka. Tou první bude one woman show Lenky Loubalové s názvem Nemůžu uvěřit a bude se konat v Podkroví 10. června. Poslední premiérou pak bude ve Studiu Beseda hra Neil LaButa Podoba věcí, jež proběhne o týden později, 17. června. 
 
 
 
Tomáš Dianiška
TĚLO TAJNÉ AGENTKY
 
Scénář a režie: Tomáš Dianiška
Hudba: Matej Štesko
Výprava: Lenka Hollá
Dramaturgie: Lenka Smrčková
 
 
 
Obsazení:
 
Hana Krupková --- Natálie Holíková
Václav Krupka --- Michal Lurie
Josef Richter, pohraničník, esesák, Karel Čurda, voják --- Vojtěch Říha
Wilhelm Schultze --- Jiří Zapletal
Alfréd Bartoš --- Martin Klapil
Taťána Hladěnová --- Maria Leherová
paní Jandlová --- Kamila Sedlárová    
převaděč, František Hladěna, odbojář, četník, úředník, hotelový poslíček --- Josef Čepelka 
 
Světová premiéra 27. května 2023 na hlavní scéně
 

Všichni dobří rodáci

ANTONÍN BEDNÁŘ

ANTONÍN BEDNÁŘ

Když se Antonín Bednář 1. listopadu 1896 ve Vamberku narodil, zdálo se, že budoucnost má jasně narýsovanou.

MATYÁŠ BERNARD BRAUN

MATYÁŠ BERNARD BRAUN

Není sice přímo rodákem, ale k našemu kraji přesto patří neodmyslitelně. Čelný představitel barokního iluzionismu se narodil 25. února 1684 v Sautens v Tyrolsku.

JIŘÍ ŠLITR

JIŘÍ ŠLITR

Přes parčík u bývalého rychnovského kina na sebe hledí busty dvou slavných klavíristů – Rudolfa Rokla a Jiřího Šlitra.

Tiskové zprávy

Framus Five s Michalem Prokopem v čele se vrací do Hradce Králové!

Framus Five s Michalem Prokopem v čele se vrací do Hradce Králové!

Těší nás, že můžeme oznámit úžasnou událost pro milovníky hudby v Hradci Králové! Framus Five, kultovní skupina vedená jedinečným zpěvákem Michalem Prokopem, se chystá na koncertní show, která proběhne 14. března 2024 od 19 hodin v prostorách Adalbertina.

Červený Kostelec přivítá divadelníky z celého kraje

Červený Kostelec přivítá divadelníky z celého kraje

Už tento pátek 15. února se dveře Divadla J. K. Tyla v Červeném Kostelci otevřou amatérským divadelníkům z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Královéhradecká galerie otevírá tři nové výstavy

Královéhradecká galerie otevírá tři nové výstavy

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zahájí ve čtvrtek 15. února nové výstavy. V rámci tří samostatných výstav galerie představí tvorbu několika českých umělců – Olbrama Pavlíčka, Jany Bernartové, Milana Guštara, Ivana Chatrného a Josefa Václava Škody.

Kalendárium akcí

 <  ÚNOR 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Připravované akce

Kulturní akce - OHLÉDNUTÍ za loňskými výstavami, obrazy, grafika, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist