Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Letošní Bubnování pro Bubny jako vzpomínka na první židovský transport a na podporu civilních obětí současných válečných konfliktů
13.10.2023
„Při plánování tradiční vzpomínky na místě spojeném s deportacemi pražských Židů nikoho nenapadlo, že aktuální události přinesou kontext, který sám rozhodne o tom, že deváté bubnování se promění v manifestaci solidarity s obětmi probíhajících konfliktů na Blízkém východě i na Kavkaze. Jsme aktuálně svědky útoků a vraždění civilního obyvatelstva na různých místech světa. Genocidy těchto dnů mají motivy rasové, náboženské a národnostní nenávisti. Nelze je pouze přehlížet přes internet,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl. Památník ticha nabízí v rámci Bubnování veřejnosti možnost vyjádření podpory a aktivního postoje. K tomu bude prostor v okolí Památníku ticha otevřen v symbolický den první židovské deportace z Prahy.
Letošní Bubnování se ponese v rytmu jazzu za tónů americké bubenické ikony Adama Nussbauma a swingového orchestru BigBandPlus z Gymnázia a Hudební školy Hlavního města Prahy. Následovat bude společný koncert NYC Tria Libora Šmoldase s Nussbaumem a kontrabasistou Jayem Andersonem pro „všechny, kteří odjeli do neznáma“. Návštěvníci mohou v rámci Bubnování vidět v prostorách interiéru bubenského nádraží novou výstavu Památníku ticha Brány paměti. Ohlédnutí za deseti lety vývoje veřejné komunikace na místě paměti ilustruje cyklusfotografií Karla Cudlína. Součástí expozice je i nově odhalená bronzová miniatura sochy Jaroslava Róny s názvem Čas ticha, která je ve své větší a žulové podobě plánována do těsné blízkosti nové budovy Památníku ticha. Moderátorem letošního Bubnování pro Bubny bude novinář a hudebník Ondřej Konrád.
„Podeváté budeme bubnovat proti pasivnímu přihlížení událostem, které se neměly stát, a když už se staly, tak se jim nemělo jen pasivně přihlížet. Každý rok před nádražím Bubny probudíme příběhy minulosti v duchu jednoho ze základních hesel Památníku ticha ,Není pravda, že to nejhorší se už stalo.‘ Letošní události v Izraeli tento význam poněkud předběhly, proto společným rytmem vyjádříme vzpomínku i protest k násilí, kterého jsme svědky,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.
Bubnovat se bude i v duchu druhého základního hesla „Slova nestačí“, další z hesel jsou součástí aktuální výstavy Brány paměti. „Bubnování je jedna z forem veřejné komunikace místa paměti připomínající transporty z Bubnů. Navzdory hlasitému efektu však poselství Bubnování stále prohrává svůj boj s tichem. Antisemitismus narůstá, válek přibývá a náš boj za proměnu takto stěžejního místa v paměťovou instituci Památník ticha stále není u konce,“ dodává Pavel Štingl.
Současná výstava Brány pamětina Bubnech přibližuje, jak se paměť probouzela v místech, kde ji už dávno nikdo nepotřeboval a mnozí se k ní ani nechtěli vracet, a jak se rodila veřejná komunikace paměťové instituce. Výstava je výzvou k širší diskusi o tom, co je žánr paměti, a jak připomínat velké příběhy a významná data – důstojně, méně pompézně, ale více s obsahem zaměřeným k událostem minulým a krizím současným. Přední osobnost české reportážní a dokumentární fotografieKarel Cudlín mapuje vývoj Památníku ticha již deset let – zkompletoval portréty přeživších válku na cestách příběhů šoa, připojil své snímky z Lodže, Babího Jaru i z okolí nádraží Bubny. Pro expozici Brány paměti sjednotil výběr snímků ze svého archivu, jenž zahrnuje několik tisíc postupně ukládaných dokumentárních svědectví o událostech a lidech, kteří se potkali na jednom místě ve vrstvách času.
Bubnování pro Bubnya výstava Brány paměti se konají pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu Hlavního města Prahy. Organizátorem je Památník ticha/Památník Šoa Praha, partnery Městská část Praha 7, Centrum současného umění DOX, Správa železnic, Paměť národa, Přírodní škola, Velvyslanectví Státu Izrael v ČR a Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy.
Všichni dobří rodáci

LADISLAV STRAKA
„Za den založení Lokálky lze považovat 15. leden roku 1974, kdy se po předchozí dohodě v královéhradecké restauraci Stoletá na první zkoušce sešlo sedm muzikantů z country skupiny Skomolous a trampské kapely Úplněk. Jednomyslně přijatý název měl svůj původ ve stejnojmenné pražské soutěži, vedoucím se demokraticky ustavil Ladislav Straka,“ sděluje oficiální web populární hradecké kapely.

JOSEF ŠTOLBA
"Kdyby byly úsudky žen o ženách pravé, nebylo by na světě ani jediné krásné ženy."
On to byl fífák, pan spisovatel a doktor práv Štolba.
Tiskové zprávy

Dny otevřených ateliérů zvou za umělci a řemeslníky z celého Královéhradeckého kraje
Už 13. ročník víkendového výtvarného festivalu umění a řemesel Dny otevřených ateliérů (DOA) se uskuteční v Královéhradeckém kraji a v okolních regionech 13.-15. června. Do ateliérů, dílen, muzeí a galerií zvou návštěvníky řemeslníci, umělci, designeři i tvůrčí spolky a skupiny. Celkem se návštěvníkům otevře přes padesát míst. Zahájení letošního ročníku opět proběhne v České Skalici. Ve zdejší Galerii Luxfer se v pátek odpoledne slavnostně otevřou výstavy umělců z Nizozemí a uměleckých děl Krištofa Kintery a Davida Možného.

Den dětí v Labyrintu: otevíráme novou výstavu a pořádáme koncert
Labyrint Divadla Drak otevře na Den dětí interaktivní výstavu „Na jedné lodi", kterou připravil tým festivalu ilustrace a komiksu LUSTR pod vedením kurátorky Barbory Müllerové. Výstava představí díla čtrnácti českých ilustrátorů a ilustrátorek a je vhodná pro děti od 6 let a jejich doprovod.

V Draku uvádíme (nejen) pro náctileté Proměnu podle Franze Kafky
Poslední premiérou sezóny 2024/2025 v Divadle Drak bude Proměna Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka.