Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Konference o kreativním učení představí letošní pilotní projekty
10.06.2024

„Smyslem letošní konference je ukázat, jak se dětem, pedagogům a umělcům v rámci pilotních projektů na základních školách v Královéhradeckém kraji vedlo. Pro nás je důležité, že se mohou v závěru projektu všichni setkat, sdílet své zkušenosti, konkrétní dopady a praktické postřehy, které bychom rádi využili pro plánování dalších ročníků kreativního učení,“ přibližuje cíl letošní konference Ilona Havlíčková, koordinátorka kreativního učení z Centra uměleckých aktivit. „Zároveň věříme, že konference pomůže s osvětou kreativního učení a inspiruje další školy a aktivní učitele, aby se do budoucna zapojili,“ dodává.
Desková hra, asfalt art nebo food performance
Prezentace projektů jsou rozděleny do tří tematických bloků: Objevování uměleckých profesí, možností živého umění a filmu, které odrážejí pestrou škálu využitých uměleckých forem a jejich propojení s vyučovacími předměty a tematickými plány. Publiku se tak představí například tvorba deskové hry propojená se starými pověstmi českými, proměna školního dvora a nahlédnutí do profese architekta nebo zážitková výuka zeměpisu a angličtiny formou food artu a vizuálního storytellingu.
O žácích se žáky
„Velice mě těší, že se podařilo do programu konference aktivně zapojit i samotné žáky, protože si nedokážu představit, že bychom mluvili o žákovských projektech bez žáků. Pilotního ročníku se zúčastnilo velmi široké věkové spektrum dětí od druhé do deváté třídy, proto pro nás bylo důležité vytvořit pro ně co nejpříjemnější prostor, kde se nebudou ostýchat mluvit. O polední pauze se také v předsálí městské knihovny otevře jakýsi miniveletrh, kde jednotlivé školní delegace u svých vlastních stolků mohou neformálním způsobem zájemce seznámit se svou zkušeností nebo třeba pustit svůj krátký animovaný film. Kdo ví, třeba vzniknou i nějaká nová přátelství,“ popisuje Petra Kultová, konzultantka kreativity z Centra uměleckých aktivit.
Konference je součástí celoročního pilotního projektu kreativního učení v Královéhradeckém kraji podpořeného z Národního plánu obnovy. Účast je proto bezplatná a otevřená všem zájemcům z řad učitelů, umělců, kreativců či kulturních organizací a institucí. Podrobný program, medailonky řečníků a registrace k prezenční účasti či sledování online stream najdete na webovkách pořádající organizace Centra uměleckých aktivit Hradec Králové.
Všichni dobří rodáci

LADISLAV STRAKA
„Za den založení Lokálky lze považovat 15. leden roku 1974, kdy se po předchozí dohodě v královéhradecké restauraci Stoletá na první zkoušce sešlo sedm muzikantů z country skupiny Skomolous a trampské kapely Úplněk. Jednomyslně přijatý název měl svůj původ ve stejnojmenné pražské soutěži, vedoucím se demokraticky ustavil Ladislav Straka,“ sděluje oficiální web populární hradecké kapely.

JOSEF ŠTOLBA
"Kdyby byly úsudky žen o ženách pravé, nebylo by na světě ani jediné krásné ženy."
On to byl fífák, pan spisovatel a doktor práv Štolba.
Tiskové zprávy

Den dětí v Labyrintu: otevíráme novou výstavu a pořádáme koncert
Labyrint Divadla Drak otevře na Den dětí interaktivní výstavu „Na jedné lodi", kterou připravil tým festivalu ilustrace a komiksu LUSTR pod vedením kurátorky Barbory Müllerové. Výstava představí díla čtrnácti českých ilustrátorů a ilustrátorek a je vhodná pro děti od 6 let a jejich doprovod.

V Draku uvádíme (nejen) pro náctileté Proměnu podle Franze Kafky
Poslední premiérou sezóny 2024/2025 v Divadle Drak bude Proměna Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka.

Galerie moderního umění v Hradci Králové zahájí tři výstavy
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá tři nové výstavy. K vidění budou práce Jiřího Davida a výstava Předstírám, že nehořím Martiny Strakošové. Součástí vernisáže bude také uvedení instalace ve veřejném prostoru Corral, kterou realizovalo studio Archwerk. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 15. května v 18:00.