Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
BAŤA - NÁŠ ZÁVOD JE ZÁVODEM DĚLNÍKŮ
Roku 1919, si baťovští zaměstnanci připomněli čtvrt století od založení své firmy. Vedle článku, který na titulní straně vnitropodnikového časopisu Sdělení v září toho roku otiskli, nechali zhotovit „ku 25letému jubileu závodu jeho zakladateli, panu T. Baťovi, oddaný a vděčný personál“ album 89 snímků jednotlivých skupin zaměstnanců, především zlínských továrních provozů a vybraných firemních prodejen. Album zůstalo upomínkou jednomu ze zaměstnanců firmy a v soukromém vlastnictví přečkalo všechny zvraty 20. století. Dnes je uloženo ve sbírkách baťovských reálií autora výstavy. Je nejstarší dochovanou ucelenou fotografickou dokumentací firmy Baťa a současně mimořádně vzácným vhledem do obuvnického podniku na prahu národní a mezinárodní expanze. Jeho prostřednictvím podnikneme cestu časem, abychom se stali svědky podnikatelského génia, průkopnických způsobů a poctivého řemesla. Budeme vyprávět příběh, který stále překvapuje a inspiruje.
Výstava vznikla ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a Klubem Absolventů Baťovy školy práce ve Zlíně.
Velmi se těšíme na Vaši návštěvu.
Všichni dobří rodáci
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
Jičín – město pohádky je slogan obvykle spojovaný s Rumcajsem a Václavem Čtvrtkem. Jenže z Valdštejnova města pocházel také proslulý pohádkář Josef Jan Nepomuk Kubín.
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
První třetina životních osudů evropsky proslulého českého skladatele je kvůli nedostatku relevantních informací plná záhad. Narodil se skutečně 2. října 1704? To se neví.
JOSEF ŠKVORECKÝ
Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký.
Tiskové zprávy
Výstava Identita – příběh českého grafického designu vyzdvihuje obor, který Čechy hrdě reprezentuje sto let, nadchne znalce i širokou veřejnost
Obor, na který mohou být Češi právem hrdí už sto let, představuje hlavní podzimní výstava Musea Kampa Identita – příběh českého grafického designu, jež zároveň splácí dluh profesionálům i široké veřejnosti.
Filharmonie Hradec Králové zahrála na koncertu ve Valbřichu
Filharmonie Hradec Králové zahrála 4. října na koncertu v polském Valbřichu. Pod taktovkou Vojtěcha Spurného zde královéhradečtí symfonici představili skladby většinou východočeských rodáků, jako sólistka na cembalo zahrála Monika Knoblochová. Koncert navázal na kulturní spolupráci mezi symfonickými orchestry obou partnerských měst, v rámci které vloni naopak vystoupila Sudetská filharmonie Józefa Wiłkomirského z Valbřichu v sále Filharmonie Hradec Králové.