Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ADAM PLACHETKA & ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MM
Je známo, že Adam Plachetka v poslední době s oblibou překračuje hranice světa klasické hudby a vydává se do hudebních oblastí dosud jím neprobádaných. Jistě mnozí zaznamenali jeho projekty muzikálové či operetní. Dlužno říci, že tyto výlety do mimooperních žánrů uskutečňuje jako výsostný profesionál, dokonale poučen, s plným nasazením a tvůrčí invencí.
A tak jej jeho neposedný duch znovu žene za novým dobrodružstvím a znovu do království lehkonohých múz. Tentokrát obrací svůj zájem k repertoiru Osvobozeného divadla. Okouzlen melodiemi Jaroslava Ježka a vtipnými, duchaplnými texty Voskovce a Wericha přizval ke spolupráci Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers. Vzniká tedy koncertní show, v níž oba umělci za doprovodu prvotřídního orchestru, specializovaného na jazz, swing a taneční hudbu meziválečného období, předvedou Ježkovy písně v celé žánrové pestrosti, pro skladatele tak typické - od osobitých ohlasů jazzových a swingových (Tři strážníci, Ezop a brabenec), přes originálně pojatá blues (Klobouk ve křoví, Tmavomodrý svět) a lyrické písně milostné (Svítá, Když se usmívala), až po brilantní, vtipné parodie (Holduj tanci pohybu, Láska zhrzená čili Na Poříčí dítě křičí). Dvacet nestárnoucích kusů, které dodnes neztratily nic ze svého espritu, vtipu i moudrosti, doprovodí orchestr Melody Makers, který své obsazení a instrumentář bude proměňovat tak, aby co nejvíce vyhověl Ježkovým nápaditým kreacím a výpadům do rozličných stylů a žánrů tehdejší populární hudby.
Oba protagonisté, pánové Plachetka a Havelka pak budou celý večer také provádět slovem a věříme, že jejich dialogy budou stejně jiskřivé jako písňové texty pánů V+W.
Všichni dobří rodáci

OTAKAR ŠPANIEL
V Jaroměři se 13. 6. 1881 narodil Otakar Španiel. Nezvolil vojenskou kariéru jako jeho bratr, generál Oldřich Španiel. Vynikl v naprosto odlišných oborech: sochař, řezbář, medailér.

JIŘÍ ŠEBÁNEK
„Otec“ Největšího Čecha o sobě tvrdil: „Bohužel já jsem zádumčivý, pochmurný, já tady v tom světě nevidím důvod k úsměvu.“

ZBYNĚK HEJDA
Poezie není pro každého. Někomu se líbí nezávazné rýmovačky, jinému prázdné agitky, romantici vyhledávají lyriku přírodní nebo milostnou. Ti nejnáročnější pak objevují holanovskou „jeskyni slov“.
Tiskové zprávy

Do kin míří Dívka s jehlicí, film s dvěma cenami Evropské filmové akademie aktuálně nominovaný na Oscara
Dánsko-polsko-švédský film Dívka s jehlicí švédského režiséra Magnuse von Horna míří do českých kin ještě před březnovým vyhlášením Oscarů, kde je vedle Emilie Perez nebo I’m Still Here nominovaný v kategorii nejlepší zahraniční film.

Čertova babička, loutková inscenace pro děti od tří let
druhou premiérou sezóny bude incenace ČERTOVA BABIČKA s podtitulem „Loutková hádanka pro tři hlasy a kontrabas". Inscenace je určena nejmenším divákům od tří let.
V přiložené tiskové zprávě najdete potřebné inoformace i odkaz na fotografie.
Budeme velmi potěšeni, pokud budete o nové inscenaci Draku informovat své čtenáře, diváky a posluchače.

Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Výstava Opomenutí mistři poukazuje na zapomenuté autory
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevře ve čtvrtek 20. února v 18:00 tři nové výstavy. Hlavní výstava Opomenutí mistři prezentuje deset malířských osobností, které jsou dějinami umění dlouhodobě opomíjené. K vidění bude také tvorba Luďka Rathouského v dialogu se Zbyňkem Sekalem a samostatná výstava Aleny Kotzmannové.