Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
PAVEL SUKDOLÁK - PASTELY, BAREVNÉ LEPTY + TOMÁŠ HŘIVNÁČ - OBRAZY, PLASTIKY
09.října - středa od 18:00 hodin
LABYRINT DIVADLA DRAK - VÝSTAVY
Kurátor: Fuczik
Umělci: Milada Rezková, Lukáš Urbánek
Sound design: Martin Hůla
Grafické zpracování: Jakub Kaše
Architektura a instalace: Honza Tomšů a dílny Divadla Drak
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka Grafika: Jindřich Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner, Libor Petr, Tomáš Roček, Jan Tomáš Šimon Ženíšek, Jan Čipčala, David Ledvinka, Roman Pěnička, Milan Steklík
Lektorský program k výstavě: Jan Nechvátalová, Klára Svobodová
Výstava je realizována ve spolupráci s galerii Atrium na Žižkově
Na říjen 2023 připravuje Divadlo Drak vernisáž interaktivní výstavy pro malé i velké Neboj, neboj! Výstava původně vznikla pro pražské Atrium Žižkov pod kuratelou Ondřeje Horáka a je inspirována stejnojmennou úspěšnou knihou autorů Milady Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše. Pro Labyrint Divadla Drak však tvůrčí tým připravuje rozšířenou verzi uzpůsobeno u potřebám většího výstavního prostoru.
Strach není ostuda. A není to ani nástroj. Strach je jedna ze čtyř základních lidských emocí, stejně tak jako radost, smutek a vztek.
Co kdybychom se ho naučili trochu lépe poznat? Co kdybychom pochopili, že se ho nemusíme bát a že ho můžeme sdílet s těmi, které máme rádi?
Naše výstava Neboj, neboj! je jako cesta do světa strachu. Ale žádný strach, ničeho se bát nemusíte! Budeme se na strach dívat z různých úhlů, zkoumat ho, hrát si s ním a možná se s ním i kamarádit. Ať už jste malí nebo velcí, tady najdete strachy, které znáte, ale i takové, které jste ještě nepotkali.
Tak pojďte s námi objevovat svět strachu a učit se, jak se s ním vypořádat.
Nová interaktivní výstava Neboj, neboj! přesvědčí každého návštěvníka, malého i velkého, že ze strachu není třeba mít žádný strach!
PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice
Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak
Určeno pro celou rodinu.
Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.
Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.
Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.
Všichni dobří rodáci
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
Jičín – město pohádky je slogan obvykle spojovaný s Rumcajsem a Václavem Čtvrtkem. Jenže z Valdštejnova města pocházel také proslulý pohádkář Josef Jan Nepomuk Kubín.
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
První třetina životních osudů evropsky proslulého českého skladatele je kvůli nedostatku relevantních informací plná záhad. Narodil se skutečně 2. října 1704? To se neví.
JOSEF ŠKVORECKÝ
Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký.
Tiskové zprávy
Čeká nás týden plný zážitků – Divadlo Drak zve na dvě premiéry a vernisáž nové výstavy
Ve druhém říjnovém týdnu představí Divadlo Drak svým příznivcům tři nové projekty.
Král Lear v Klicperově divadle: Rozpad světa i duše v režii Michala Háby
První premiérou Klicperova divadla v sezoně 2024/2025 bude inscenace jedné z nejslavnějších her Williama Shakespeara KRÁL LEAR v překladu Jiřího Joska. Režie se ujal jeden z nejoriginálnějších českých režisérů a budoucí umělecký šéf ústeckého Činoherního studia Michal Hába, který tak v hradeckém divadle navazuje na své dřívější inscenace Lakomec nebo Maryša.
Filharmonie Hradec Králové zapůjčuje ZUŠ Střezina koncertní křídlo Petrof Mistral
Filharmonie Hradec Králové a Základní umělecká škola Střezina posilují vzájemnou spolupráci zapůjčením koncertního křídla Petrof Mistral. Tento nástroj bude sloužit k podpoře hudebního vzdělávání mladých talentů a k rozvoji uměleckého potenciálu studentů ZUŠ Střezina. Slavnostní předání koncertního křídla proběhne 1. října 2024. V rámci této spolupráce odehraje na zapůjčeném nástroji koncert královéhradecký klavírista Matyáš Novák, který vystoupí 16. října 2024 v sále ZUŠ Střezina, v tak zvané Hudbocvičně.