Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
JOSEF HIRŠAL
Po osvobození vystřídal – s nucenou dvouletou „výrobní“ pauzou v závodu ČKD - několik postů v pražských nakladatelstvích (Svobodné slovo, Orbis, Brázda, Naše vojsko, Československý spisovatel). Propagoval Laternu magicu, dělal zástupce šéfredaktora v Knižní kultuře. V roce 1966 nastoupil do „svobodného povolání“. Zpřístupnil s Jiřím Kolářem dětem příběhy o Kocourkově, Enšpíglovi a baronu Prášilovi. Člen literární skupiny Ohnice potkává ženu svého života. Bohumila Grögerová jej věrně doprovází až do smrti. Společně podepisují většinu vydávaných textů. (Výjimkou potvrzující pravidlo je výbor z Hiršalovy starší tvorby Soukromá galerie.) Dvojice objevuje experimentální poezii. Jejich vlastní příspěvek nese název JOB – BOJ. Vedle dodnes nepřekonaných překladů Morgensterna či Heissenbüttela interpretují díky rozsáhlým jazykovým znalostem i klasické autory (Poe, Heine, Kästner). Hiršal čile publikuje v našich a zahraničních časopisech, knih s jeho podílem utěšeně přibývá.
Nastupuje však „normalizace“. Hiršal s Grögerovou patří k prvním obětem, zejména po podpisu Charty 77. Jejich jména musí pokrývat jména přátel. Tisknou své texty v samizdatových edicích. Získávají několik významných literárních ocenění (Cenu Toma Stopparda, Cenu Egona Hostovského, Velkou rakouskou státní cenu). Věnují se zvláště memoárům. Po roce 1989 Hiršal dostává jako první Státní cenu za literaturu za překladatelskou tvorbu. Navazuje na své básnické období v parodické sbírce Párkař. Jeho třídílné vzpomínky Let let (s Bohumilou Grögerovou) jsou nadmíru poutavé čtení. Vděčíme mu za více než 70 překladů z poezie nejrůznějších - často velmi exotických - destinací. Zemřel 15. září 2003 na následky zranění po střetu s tramvají.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.