Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JOSEF HIRŠAL
Po osvobození vystřídal – s nucenou dvouletou „výrobní“ pauzou v závodu ČKD - několik postů v pražských nakladatelstvích (Svobodné slovo, Orbis, Brázda, Naše vojsko, Československý spisovatel). Propagoval Laternu magicu, dělal zástupce šéfredaktora v Knižní kultuře. V roce 1966 nastoupil do „svobodného povolání“. Zpřístupnil s Jiřím Kolářem dětem příběhy o Kocourkově, Enšpíglovi a baronu Prášilovi. Člen literární skupiny Ohnice potkává ženu svého života. Bohumila Grögerová jej věrně doprovází až do smrti. Společně podepisují většinu vydávaných textů. (Výjimkou potvrzující pravidlo je výbor z Hiršalovy starší tvorby Soukromá galerie.) Dvojice objevuje experimentální poezii. Jejich vlastní příspěvek nese název JOB – BOJ. Vedle dodnes nepřekonaných překladů Morgensterna či Heissenbüttela interpretují díky rozsáhlým jazykovým znalostem i klasické autory (Poe, Heine, Kästner). Hiršal čile publikuje v našich a zahraničních časopisech, knih s jeho podílem utěšeně přibývá.
Nastupuje však „normalizace“. Hiršal s Grögerovou patří k prvním obětem, zejména po podpisu Charty 77. Jejich jména musí pokrývat jména přátel. Tisknou své texty v samizdatových edicích. Získávají několik významných literárních ocenění (Cenu Toma Stopparda, Cenu Egona Hostovského, Velkou rakouskou státní cenu). Věnují se zvláště memoárům. Po roce 1989 Hiršal dostává jako první Státní cenu za literaturu za překladatelskou tvorbu. Navazuje na své básnické období v parodické sbírce Párkař. Jeho třídílné vzpomínky Let let (s Bohumilou Grögerovou) jsou nadmíru poutavé čtení. Vděčíme mu za více než 70 překladů z poezie nejrůznějších - často velmi exotických - destinací. Zemřel 15. září 2003 na následky zranění po střetu s tramvají.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAN BUCHAR
Když na přelomu let 1892 – 3 věnoval kníže Harrach napodobeninu norských lyží několika okolním obyvatelům, jistě netušil, kolik radosti způsobí milionům milovníků zimních sportů. Jeden pár totiž dostal kantor Jan Buchar, rodák z Mříčné u Jilemnice (*20. září 1859).
CARMEN MAYEROVÁ
Divadelní a filmová herečka Carmen Mayerová se dostala do našeho kraje opravdu zvláštní náhodou. Tatínek, architekt a akademický malíř Charles Mayer, potkal maminku, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, na svých cestách ve francouzském Cannes.
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
Tiskové zprávy
Počasí má být už jen lepší, v sobotu chceme Zažít Hradec jinak
Muzeum východních Čech, Filharmonie Hradec Králové (FHK), kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit (CUA), Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába – to jsou organizátoři letošního sousedského setkání Zažít město jinak v Hradci Králové. Akce, která má za cíl poznat své město a užít si ho v nových souvislostech, se bude konat už v sobotu 21. září od 14 do 18 hodin. Pořadatelé jsou po napínavém víkendu opatrní, ale přesto se na sobotní odpoledne těší. Pro návštěvníky nabídnou hlavně venkovní program, někde se ale otevře i „zákulisí“.
Zahájení 47. sezóny Filharmonie Hradec Králové za účasti švýcarského velvyslance
Ve čtvrtek 19. září otevře Filharmonie Hradec Králové slavnostním koncertem svou 47. sezónu. Jako každoročně tomu tak bude při příležitosti prvního koncertu hlavní symfonické, tedy Bílé řady. Program koncertu je letos sestaven v duchu hudebních tradic Švýcarska, odkud pochází současný šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder. Nad koncertem převzalo záštitu Švýcarské velvyslanectví v České republice a svou osobní účast přislíbil nedávno jmenovaný velvyslanec Švýcarska v České republice Urs Bucher.
Kreativní učení, dramaturgie, foto, film a divadlo – na kurzy pro dospělé zve Centrum uměleckých aktivit
Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA) se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu umělců v oborech divadlo, audio-vizuální tvorba, výtvarno, fotografie a kreativní učení. Se začátkem školního roku se i CUA připomíná se svou nabídkou kurzů i workshopů pro dospělé, ale také s možností využít profesionálně vybavené studio nebo odborné konzultace. V letošním programu se objeví jak stálice ze všech oborů činnosti CUA, nově se představí např. dramaturgické workshopy, práce s filmovou technikou, fotografování aktu i práce se osvětlovací technikou ve fotografii i na jevišti.