Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
KAREL ŘEPA

Státní průmyslovou školu stavební mohl dokončit až po první světové válce. Svým způsobem měl štěstí. Od roku 1919 se totiž vzdělával na speciální škole architektury Josipa Plečnika. Slavného architekta jasnozřivě povolal k úpravám Pražského hradu prezident T. G. Masaryk. Řepa si s učitelem rozuměl natolik, že studoval ještě dva roky u něj v Lublani. Vzájemné sympatie jim vydržely celý život. Karel Řepa po návratu pracoval nějaký čas v Praze. Zúčastnil se několika soutěží, působil v časopisu Stavitel a ve spolkových funkcích. Samostatně se prosazoval zejména v Pardubicích. Adaptace budovy pro Sokol, dnešní Střední škola potravinářské technologie, dům U Kapitána - to vše nese jeho podpis. Do Pardubic se roku 1929 přesunul natrvalo. Oženil se, narodily se mu děti.
Hlavním zdrojem inspirace byl Karlu Řepovi funkcionalismus. Pro Výstavu tělesné výchovy a sportu v Pardubicích (1931) koncipoval sportovní stadion. Získal za něj cenu na Světové výstavě v Bruselu. Kromě velkých projektů se věnoval i "všednějším" stavbám - školám ve Chvaleticích, Barchově, Obecnímu domu v Dolní Rovni, přestavbě někdejšího kina Jas, rodinným domům... Vrcholem jeho činnosti se stala budova pardubického nádraží. S K. Kalvodou a J. Dandou vytvořil dodnes obdivované dílo. Odbavovací hala, hotel a podzemní kino byly dokončeny ovšem už v době stalinismu. Karel Řepa musel nastoupit do podniku Stavoprojekt. Po několika letech dostal funkci hlavního architekta, brzy však odešel do důchodu. Spolupracoval ještě na některých projektech se synem Miroslavem.
Architekt, jemuž vděčí (nejen) Pardubice za přívětivou tvář, odešel navždy 2. března 1963. Jeho život a práci mapuje kniha Karel Řepa - pardubický architekt ve věku nejistot.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

PAVEL FISCHL
Je krajně neobvyklé, když z jedné rodiny vzejdou hned dva sourozenci - mistři pera. 23. února 1922, deset let po slavnějším Viktorovi, přišel v Hradci Králové na svět Pavel Fischl.

VÁCLAV VRBATA
Dnešním protagonistou je Václav Vrbata. Narodil se 11. října 1885 v malé obci Kruh u Jilemnice, pak žil s rodiči v sousední Mříčné. Pracoval jako tkadlec, což moc nevynášelo.

ANTONÍN VITVAR
Narozen 27. 10. 1904 ve Vrchovině (okr. Jičín), zemřel 18. 3. 1978 v Nové Pace (okr. Jičín).
Tiskové zprávy

Loutkářství jako filozofie - Gaudeamus Theatrum 2023
Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus theatrum proběhlo minulý týden v Divadle Drak.

Pohádka: Kdo nenechá pejska spát
Liberecké divadlo Kordula odehraje v neděli 19. března od 16:00 v sálu hotelu U Královny Elišky loutkovou s maňásky inspirovanou jarmarečními hrami o tom, jak se poznali pejsek s kočičkou, a že nebylo vůbec jednoduché je skamarádit s názvem Kdo nenechá pejska spát.

Shum Davar vystoupí v Hradci Králové s tureckou zpěvačkou ILÆY
Kapela Shum Davar, spojující hudebníky z Běloruska, Gruzie a České republiky, vystoupí 16. března v královéhradeckém AC klubu spolu s tureckou zpěvačkou ILÆY.