Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

KAREL SEZEMSKÝ

zpět


KAREL SEZEMSKÝ Povolání: spiritista. Život toho nejvytrvalejšího, nejznámějšího a nejdůležitějšího zdejšího započal 27. října 1860 (dle jeho příznivců ve 4 hodiny ráno) téměř cimrmanovsky - ve slavném rakouském poutním městečku Mariazell. Pocházel ovšem z ryze českého prostředí. Rodiče měli čtyři potomky, tatínek krejčoval. Karel si osvojil řemeslo rukavičkářské a pouzdrařské. Rád prý četl. Když otec zemřel, vrátila se rodina do Čech.  
Mladý Sezemský pracoval v několika pražských obchodech. V pětadvaceti objevil spiritismus a cele mu propadl. Psal články do periodik Hvězda záhrobní nebo Život. Těsně před sklonkem XIX. století začal fungovat jako vydavatel. Spiritistickou knihovnu přejmenoval na Spirit. Šestatřicet roků každý měsíc připravoval časopis Posel záhrobní, který měl na 1 500 předplatitelů! Roku 1901 přesídlil do Hrabačova u Jilemnice, o tři roky později zakotvil v Nové Pace. Tvrdý podkrkonošský kraj se stal pro spiritismus ideální živnou půdou, Nová Paka pak jeho hlavním městem. Karel Sezemský pořádal přednášky, seance (velmi úspěšné zejména v době první světové války), vyhledával spřízněné duše doma i v zahraničí.           
Od počátku měl oplétačky s úřady. Novopacké hejtmanství spiritistické schůze zakázalo, zájem však vzrůstal. Inicioval vznik Bratrské jednoty českoslovanských spiritistů. Navrhl vlajku, legitimace i odznaky. Členové museli dodržovat přísnou abstinenci, nekouřit a vystoupit z církve. Sezemský hodlal zřídit spiritistické komuny. Tato myšlenka se však neujala. Apolitický Sezemský musel za Rakouska–Uherska kvůli odepření vojenské služby do vězení. Jeho spisovatelská a editorská činnost byla obdivuhodná. S pomocí rodiny připravil na 200 svazků (Hlavní základy frenologie, Zločiny v hypnose, Před soudem božím, Těm, kteří se drží Babylonu, Medijní písně).Některé sám napsal, jiné autory překládal. Spiritistické srazy ve skalním bludišti Kalich údajně za první republiky navštěvovalo až 2 000 lidí. Na sklonku života se Sezemský dostal do milované Francie. Navštívil místa, kde působili jeho duchovní učitelé Kardec a Flammarion. V pondělí 30. listopadu 1936 v 19 hodin zemřel. Odpočívá na novopackém hřbitově.
Hitlerovci a komunisté spiritismus zakazovali. Dnes má svou obec příznivců. Velmi zajímavou expozici s důrazem na Sezemského osobnost najdete v novopackém muzeu. Ve spoře osvětlené podkrovní místnosti mezi vystavenými artefakty má návštěvník zvláštní pocit. Existuje opravdu "druhý svět"? Jednou to bohužel zjistíme všichni.
           
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

KAREL MRÁZEK

KAREL MRÁZEK

Hrdina. Slovo často devalvované. Dnes vám ale představíme člověka, který si toto označení, naši úctu a vděčnost zaslouží.

JACOPO BONATO

JACOPO BONATO

Hrdina dnešního vyprávění do našeho kraje zavítal zdaleka.

JIŘÍ ŠIMÁNĚ

JIŘÍ ŠIMÁNĚ

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty: hrát fér, spolupracovat s ostatními, být ohleduplný k okolnímu prostředí, mít vztah k přírodě.

Tiskové zprávy

Výstava Aleny Antonové a Daniely Benešov

Výstava Aleny Antonové a Daniely Benešov

Nová virtuální výstava
Aleny Antonové
a Daniely Benešové

Adventní video koncert 2020

Adventní video koncert 2020

Dámy a pánové,
jako pořadatelé adventních a vánočních koncertů jsme hledali způsob, jak našim posluchačům zpříjemnit nadcházející advent v situaci, kdy nejsou povoleny živé koncerty.

SVK HK: vydejni okenko

SVK HK: vydejni okenko

od pondělí 23. listopadu platí v rámci Protiepidemického systému ČR (PES) 4. stupeň pohotovosti. Pro knihovny to znamená, že zůstávají pro veřejnost nadále uzavřené, ale mohou vracet a vydávat předem objednané knihy přes výdejní okénko. Jak to bude fungovat ve Studijní a vědecké knihovně?

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Připravované akce

Kulturní akce - A L E N A   A N T O N O V Á  D A N I E L A   B E N E Š O V Á

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist