Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ROMANCE ČESKÁ

ROMANCE ČESKÁ

Koncert k Roku české hudby
25. DUBNA 2024 V 19.30 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

BRATŘI EBENOVÉ

BRATŘI EBENOVÉ

Koncert populární skupiny
23. KVĚTNA 2024 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

M. V. KOPECKÁ + Z. CZENDLIK

M. V. KOPECKÁ + Z. CZENDLIK

Talk show populárních tváří - V rytmu tance   
16. KVĚTNA 2024 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme #kulturní akce

ZDENĚK VESELOVSKÝ

zpět


ZDENĚK VESELOVSKÝ "Jsem vděčný za život, který jsem prožil mezi lidmi, ale jsem stejně vděčný zvířatům."
 
Zvířata nemilují jen děti. Někteří dospělí jim věnují celý život. Jako Zdeněk Veselovský. Nejdéle sloužící ředitel pražské ZOO se narodil 26. srpna 1928 v Jaroměři. Fauna ho zajímala odjakživa. Hodně o ní četl, vlastnil akvária, choval a pozoroval zvířata v okolí, hlavně ptáky. Už v deseti letech (sic!) uspořádal mezi spolužáky sbírku pro finančně strádající ZOO v hlavním městě. Jako středoškolák se už mohl pyšnit odborným pojednáním o tahu vodních a bahenních ptáků na Jaroměřsku.
 
Rodičům přání mít syna inženýra nesplnil. Zdeněk absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (1952), pak působil v zoologických ústavech. V trojské ZOO začínal od píky. Sotva se však trochu vypracoval, byl poprvé vyhozen. Měl však štěstí, že se seznámil s nositelem Nobelovy ceny a zakladatelem etologie (studia chování zvířat a člověka) Konrádem Lorenzem. Naštěstí temná padesátá léta končila. Zdeněk Veselovský dostal životní šanci. 1. července 1959 byl jmenován ředitelem Zoologické zahrady. S mladými kolegy, které sám vybral, dosáhl pozoruhodných úspěchů. Koní Przewalského napočítali za jeho nástupu na světě 56. Díky pracovníkům pražské ZOO jejich počet vzrostl na 3 tisíce. Podobně se podařilo pod Veselovského vedením zachránit sibiřského a indického tygra, nosorožce nebo lenochoda.
 
Tyto sukcesy měly ohlas mezi odborníky. Po pouhých pěti letech ve funkci zvolili Zdeňka Veselovského předsedou Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad. Díky liberálním 60. letům dostal možnost pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Poznal Austrálii, Indii, Jižní Ameriku. Své poznatky popularizoval v článcích, televizních a rozhlasových pořadech. Napsal knihy, které se staly bestsellery - Výlet do třetihor, Vždyť jsou to jen zvířata!, Hlasy džungle, K pramenům Orinoka... Bohužel persona s mezinárodním renomé v české kotlině vždycky nepříjemně vyčnívá. Což poznal i profesor Veselovský. Vážili si ho daleko víc v zahraničí. Roku 1988 se stal obětí nelibosti komunistického funkcionáře Miroslava Štěpána. Na hodinu musel ředitelské místo opustit. Což později komentoval: "Na rozdíl od lidí, kteří se báli se mnou mluvit, zůstala zvířata věrná."Bojkoty renomovaných zahraničních ZOO nepomohly. Naštěstí režim měl na kahánku. Zdeněk Veselovský pokračoval v práci na Fyziologickém ústavu Akademie věd, přednášel na Biologické fakultě Jihočeské univerzity a na Přírodovědecké fakultě UK. Znovu navštívil milovanou Austrálii a Venezuelu. Dostal Cenu ministra životního prostředí, k sedmdesátinám mu odhalili v pražské ZOO pamětní desku. Člověk s fenomenálním přehledem po oboru neviděl budoucnost růžově: "Dopouštíme se příšerných chyb, stále se nás jakoby netýkají poznatky přírodních věd, a když slyším politiky, tak bych většinu mezi Homo sapiens nezařadil."
Netuším, jestli v Jaroměři mají ulici Zdeňka Veselovského. Určitě by si ji však zasloužil. Pan profesor zemřel 24. 11. 2006 v nemocnici Motol.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

KAREL ZEMAN

KAREL ZEMAN

Také slavný kouzelník stříbrného plátna, režisér Karel Zeman, má vazby k našemu kraji. Narodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky.

Tiskové zprávy

FLAMENGO REUNION SESSION – JEN TAK DÁL!

FLAMENGO REUNION SESSION – JEN TAK DÁL!

Jen málokdo pamatuje živá vystoupení Flamenga v době vydání alba Kuře v hodinkách.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Tradičně se totiž tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby. Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji. V Hradci Králové je odstartuje akce DOBROTYL ve čtvrtek 25. dubna od 9:00 do 17:30 hodin na Tylově nábřeží. Již od rána ožije nábřeží burzou neziskovek, které si pro návštěvníky připravily i zábavné workshopy. Odpoledne se mohou děti i dospělí zapojit do charitativního běhu, zahrát si různé hry, odekorovat si plátěnou tašku nebo vyrobit smysluplné přání. Akci pořádá Dobrovolnické centrum Diecézní charity Hradec Králové a Gymnázium J. K. Tyla.

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Oblastní charita Hradec Králové
Kulturní akce - Daniela BENEŠOVÁ, Karel BENEŠ - obrazy, pastely, grafika
Kulturní akce - J A R O M Í R   G A R G U L Á K               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist