Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Hradecká nokturna - koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
NEDĚLE 19. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Městská hudební síň, Zieglerova 91, Hradec Králové

MISTERIOS DEL AMOR

MISTERIOS DEL AMOR

Koncert z cyklu Hradecká nokturna
SOBOTA 4. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, HK

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

ZDENĚK VESELOVSKÝ

zpět


ZDENĚK VESELOVSKÝ "Jsem vděčný za život, který jsem prožil mezi lidmi, ale jsem stejně vděčný zvířatům."
 
Zvířata nemilují jen děti. Někteří dospělí jim věnují celý život. Jako Zdeněk Veselovský. Nejdéle sloužící ředitel pražské ZOO se narodil 26. srpna 1928 v Jaroměři. Fauna ho zajímala odjakživa. Hodně o ní četl, vlastnil akvária, choval a pozoroval zvířata v okolí, hlavně ptáky. Už v deseti letech (sic!) uspořádal mezi spolužáky sbírku pro finančně strádající ZOO v hlavním městě. Jako středoškolák se už mohl pyšnit odborným pojednáním o tahu vodních a bahenních ptáků na Jaroměřsku.
 
Rodičům přání mít syna inženýra nesplnil. Zdeněk absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (1952), pak působil v zoologických ústavech. V trojské ZOO začínal od píky. Sotva se však trochu vypracoval, byl poprvé vyhozen. Měl však štěstí, že se seznámil s nositelem Nobelovy ceny a zakladatelem etologie (studia chování zvířat a člověka) Konrádem Lorenzem. Naštěstí temná padesátá léta končila. Zdeněk Veselovský dostal životní šanci. 1. července 1959 byl jmenován ředitelem Zoologické zahrady. S mladými  kolegy, které sám vybral, dosáhl pozoruhodných úspěchů. Koní Przewalského napočítali za jeho nástupu na světě 56. Díky pracovníkům pražské ZOO jejich počet vzrostl na 3 tisíce. Podobně se podařilo pod Veselovského vedením zachránit sibiřského a indického tygra, nosorožce nebo lenochoda.
 
Tyto sukcesy měly ohlas mezi odborníky. Po pouhých pěti letech ve funkci zvolili Zdeňka Veselovského předsedou Mezinárodní unie ředitelů zoologických zahrad. Díky liberálním 60. letům dostal možnost pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Poznal Austrálii, Indii, Jižní Ameriku. Své poznatky popularizoval v článcích, televizních a rozhlasových pořadech. Napsal knihy, které se staly bestsellery - Výlet do třetihor, Vždyť jsou to jen zvířata!, Hlasy džungle, K pramenům Orinoka... Bohužel persona s mezinárodním renomé v české kotlině vždycky nepříjemně vyčnívá. Což poznal i profesor Veselovský. Vážili si ho daleko víc v zahraničí. Roku 1988 se stal obětí nelibosti komunistického funkcionáře Miroslava Štěpána. Na hodinu musel ředitelské místo opustit. Což později komentoval: "Na rozdíl od lidí, kteří se báli se mnou mluvit, zůstala zvířata věrná."Bojkoty renomovaných zahraničních ZOO nepomohly. Naštěstí režim měl na kahánku. Zdeněk Veselovský pokračoval v práci na Fyziologickém ústavu Akademie věd, přednášel na Biologické fakultě Jihočeské univerzity a na Přírodovědecké fakultě UK. Znovu navštívil milovanou Austrálii a Venezuelu. Dostal Cenu ministra životního prostředí, k sedmdesátinám mu odhalili v pražské ZOO pamětní desku. Člověk s fenomenálním přehledem po oboru neviděl budoucnost růžově: "Dopouštíme se příšerných chyb, stále se nás jakoby netýkají poznatky přírodních věd, a když slyším politiky, tak bych většinu mezi Homo sapiens nezařadil."
Netuším, jestli v Jaroměři mají ulici Zdeňka Veselovského. Určitě by si ji však zasloužil. Pan profesor zemřel 24. 11. 2006 v nemocnici Motol.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

ZDENĚK VESELOVSKÝ

ZDENĚK VESELOVSKÝ

"Jsem vděčný za život, který jsem prožil mezi lidmi, ale jsem stejně vděčný zvířatům."

KAREL VÁCLAV KLÍČ

KAREL VÁCLAV KLÍČ

Klíč k tajemství hlubotisku objevil - Karel Václav Klíč.

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

Hradecko

Snow film fest Hradec Králové 2021

07.prosinec - úterý


Těšte se na další ročník Snow film festu 2021.

Tiskové zprávy

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Už tuto sobotu budete moci strávit v Klicperově divadle Noc divadel! V letošním roce se uskuteční již devátý ročník, Klicperovo divadlo se tohoto projektu účastní každoročně a připravuje pro své diváky zajímavý program. Výjimkou byl loňský ročník, který proběhl pouze on-line. V letošním roce bude opět možné divadlo navštívit osobně. Jaký program jsme si pro vás připravili?

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo pořádá u příležitosti výročí 17. listopadu tradiční happening, který se i letos uskuteční od 18:00 před budovou divadla. Ani tentokrát nebude chybět kapela Mastix!

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Čtvrtou premiérou Klicperova divadla v sezoně 2021/2022 bude inscenace slavné Shakespearovi komedie Benátský kupec v překladu Jiřího Joska a režii Petra Svojtky. Temná komedie o jedné bizarní transakci se poprvé odehraje v sobotu 13. listopadu na Hlavní scéně.

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Adventní zpívání
Kulturní akce - Filmové melodie
Kulturní akce - Adventní zastavení – koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
Kulturní akce - Misterios del Amor
Kulturní akce - Pravidlené kurzy Bubnování
Kulturní akce - MILAN  CHABERA TY, CO POTKÁVÁM

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist