Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Hradecká nokturna - koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
NEDĚLE 19. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Městská hudební síň, Zieglerova 91, Hradec Králové

MISTERIOS DEL AMOR

MISTERIOS DEL AMOR

Koncert z cyklu Hradecká nokturna
SOBOTA 4. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, HK

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

KAREL VÁCLAV KLÍČ

zpět


KAREL VÁCLAV KLÍČ Klíč k tajemství hlubotisku objevil - Karel Václav Klíč. Pocházel (z turisty neprávem opomíjeného) městečka Hostinné. Světlo světa spatřil 30. května 1841 v papírně, které se říkalo Labský mlýn. V mládí utrpěl zranění, po zbytek života kulhal. Měl výjimečné vlohy pro kreslení. Jako čtrnáctiletý začal navštěvovat pražskou AVU. Jenže kromě malířského nadání byl také po otci velkým vlastencem. Kvůli posměšnému obrázku rakouského ministra musel školu - a dokonce i hlavní město - opustit. Časem se mu však podařilo přece jen akademii dokončit.
 
Živily ho zakázky, hlavně portréty. Marně žádal o licenci na zřízení litografického podniku. V šedesátých letech 19. století změnil působiště. Celá rozvětvená Klíčova familie pracovala v úspěšném brněnském rodinném fotografickém ateliéru Raffael. Karel se realizoval ještě jako karikaturista, zejména ve vlastním časopise Veselé listy. Čtrnáctideník byl mocnářství trnem v oku a dlouho nevydržel. Proto mladík zamířil do ciziny. Navštívil nejprve Vídeň, v Budapešti spolupracoval s redakcí proticírkevního magazínu Kulihrášek. Do Vídně se vrátil roku 1869. Jméno si udělal jako bravurní kreslíř. Některé jeho kousky (střídal při práci obě ruce, maloval zády k obecenstvu, vzhůru nohama) hraničily až s cirkusáctvím. Zvěčnil však také významné osobnosti (zakladatele Sokola Fügnera, Garibaldiho, Palackého aj.), opět pokoušel nakladatelské štěstí s Humoristische Blätter. 
 
Zásadní objev hlubotisku vytvořil víceméně náhodou, den před Silvestrem(!) 1878. Předcházela mu ovšem mravenčí práce. Klíč se snažil ulehčit si rytí obrázků kopírováním fotonegativu na měděnou desku s asfaltovou a želatinovou vrstvou, kterou za světla leptal. Do různě hlubokých jamek nanášel barvu, čímž dosáhl jemných přechodů a stínů. První obrázek dostala jako novoroční dar manželka. Protože si vynález nezaregistroval, smetanu slízli jiní. Jenže tento způsob se hodil jen pro ruční lis. Klíč vymýšlel dál. Tentokrát už ale tajně a ve spolupráci s Anglií. Po několika letech zaznamenal revoluční zvrat v polygrafii. Jeho mechanický rotační hlubotisk s obrazem rozloženým sítí, jednu z nejušlechtilejších grafických reprodukčních technik, s nadšením přijali v britském Lancasteru (1895).  Klíč si tam založil The Rembrandt Intaglio Printing. Po dvou letech se ale vrátil do Vídně. Přemýšlel zejména o vzorkovém linoleu. Zemřel 16. 11. 1926. Pouť rodáka z Hostinného popsal Adolf Hoffmeister v knížce O zapomínaném umělci, který se stal vynálezcem. Z roku 1957 pak pochází čtvrthodinový životopisný dokument Karel Klíč - vynálezce hlubotisku. A přátelé dnešních kreslených seriálů ho dokonce nazývají "komiksovým pionýrem".
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

ZDENĚK VESELOVSKÝ

ZDENĚK VESELOVSKÝ

"Jsem vděčný za život, který jsem prožil mezi lidmi, ale jsem stejně vděčný zvířatům."

KAREL VÁCLAV KLÍČ

KAREL VÁCLAV KLÍČ

Klíč k tajemství hlubotisku objevil - Karel Václav Klíč.

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

Hradecko

Snow film fest Hradec Králové 2021

07.prosinec - úterý


Těšte se na další ročník Snow film festu 2021.

Tiskové zprávy

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Už tuto sobotu budete moci strávit v Klicperově divadle Noc divadel! V letošním roce se uskuteční již devátý ročník, Klicperovo divadlo se tohoto projektu účastní každoročně a připravuje pro své diváky zajímavý program. Výjimkou byl loňský ročník, který proběhl pouze on-line. V letošním roce bude opět možné divadlo navštívit osobně. Jaký program jsme si pro vás připravili?

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo pořádá u příležitosti výročí 17. listopadu tradiční happening, který se i letos uskuteční od 18:00 před budovou divadla. Ani tentokrát nebude chybět kapela Mastix!

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Čtvrtou premiérou Klicperova divadla v sezoně 2021/2022 bude inscenace slavné Shakespearovi komedie Benátský kupec v překladu Jiřího Joska a režii Petra Svojtky. Temná komedie o jedné bizarní transakci se poprvé odehraje v sobotu 13. listopadu na Hlavní scéně.

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Adventní zpívání
Kulturní akce - Filmové melodie
Kulturní akce - Adventní zastavení – koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
Kulturní akce - Misterios del Amor
Kulturní akce - Pravidlené kurzy Bubnování
Kulturní akce - MILAN  CHABERA TY, CO POTKÁVÁM

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist