Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

JIŘÍ ŠIMÁNĚ

zpět


JIŘÍ ŠIMÁNĚ "Skautská výchova ctí především tyto hodnoty: hrát fér, spolupracovat s ostatními, být ohleduplný k okolnímu prostředí, mít vztah k přírodě." Motto organizace dodržoval celý život Jiří Šimáně. Přišel na svět 24. ledna 1926 v Praze. Roku 1937 rodina změnila bydliště. Právě v Náchodě se nadchl ušlechtilými skautskými ideály. Brzy se stal rádcem družiny Tygrů, dostal přezdívku Šíp. Činnost Junáka roku 1940 skončila fašistickým zákazem. Jiří přešel z gymnázia na chrudimský Učitelský ústav. Zkoušku dospělosti složil v pětačtyřicátém.
 
Po osvobození se s elánem vrhl do práce s mládeží. Jako devatenáctiletý byl mezi okresními junáckými veliteli benjamínkem. Poválečná éra skautingu však trvala jen pár let. Jiří kantořil na Náchodsku, i manželka Vlasta (pro skauty Vlaštovka) byla učitelkou. Po konfliktu se státní mocí r. 1951 Jiří Šimáně musel školství opustit. Devět let se živil manuálně (betonář, barvíř, skladník). Za propagaci Junáka - v komunistické mluvě za "podvracení republiky"- dostal podmínku. Jeho novou adresou je Česká Skalice. Zapojuje se do veřejného života. Angažuje se při stavbě pomníku B. Němcové, je členem různých spolků. V šedesátých letech se politická situace poněkud uvolnila. Šimáňovým začalo lepší období. S manželkou nastoupili na ZDŠ pro neslyšící v Hořičkách. Psychicky náročnou práci zvládali svědomitě a nápaditě. Dálkově si udělali vysokou, vytvořili pro neslyšící učebnice a metodické texty, rozvíjeli jejich duševní i tělesnou výchovu zábavnou formou. Žáci a rodiče je milovali. Jiří Šimáně za Pražského jara 1968 patřil k nejaktivnějším organizátorům obnoveného Junáka. Pořádal oblíbené tábory, vedl okresní radu, přispíval do různých periodik, psal pohádky, je autorem románu Pod skautskou lilií, budoval s kolegy a dětmi Skautský domov.
 
Jenže už roku 1970 je Skaut potřetí za třicet let zakázán. Šíp absolvuje výslechy na StB - spis na něj má přes 400 stran! Je dehonestován v tisku, režim se uboze mstí i na jeho dětech. Musí přes nezpochybnitelné úspěchy odejít ze školy v Hořičkách, po roční epizodě též z chroustovického učiliště pro dementní mládež. Sežene jen místo topiče v Miskolezích. Zde je po noční směně nalezen 11. listopadu 1975 mrtev. Oprávněné pochybnosti o způsobu smrti nebyly dodnes uspokojivě vysvětleny. Rehabilitace se dočkal po "sametové revoluci". Město Česká Skalice mu udělilo čestné občanství.
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

KAREL MRÁZEK

KAREL MRÁZEK

Hrdina. Slovo často devalvované. Dnes vám ale představíme člověka, který si toto označení, naši úctu a vděčnost zaslouží.

JACOPO BONATO

JACOPO BONATO

Hrdina dnešního vyprávění do našeho kraje zavítal zdaleka.

JIŘÍ ŠIMÁNĚ

JIŘÍ ŠIMÁNĚ

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty: hrát fér, spolupracovat s ostatními, být ohleduplný k okolnímu prostředí, mít vztah k přírodě.

Tiskové zprávy

Výstava Aleny Antonové a Daniely Benešov

Výstava Aleny Antonové a Daniely Benešov

Nová virtuální výstava
Aleny Antonové
a Daniely Benešové

Adventní video koncert 2020

Adventní video koncert 2020

Dámy a pánové,
jako pořadatelé adventních a vánočních koncertů jsme hledali způsob, jak našim posluchačům zpříjemnit nadcházející advent v situaci, kdy nejsou povoleny živé koncerty.

SVK HK: vydejni okenko

SVK HK: vydejni okenko

od pondělí 23. listopadu platí v rámci Protiepidemického systému ČR (PES) 4. stupeň pohotovosti. Pro knihovny to znamená, že zůstávají pro veřejnost nadále uzavřené, ale mohou vracet a vydávat předem objednané knihy přes výdejní okénko. Jak to bude fungovat ve Studijní a vědecké knihovně?

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Připravované akce

Kulturní akce - A L E N A   A N T O N O V Á  D A N I E L A   B E N E Š O V Á

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist