Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JIŘÍ ŠIMÁNĚ
Po osvobození se s elánem vrhl do práce s mládeží. Jako devatenáctiletý byl mezi okresními junáckými veliteli benjamínkem. Poválečná éra skautingu však trvala jen pár let. Jiří kantořil na Náchodsku, i manželka Vlasta (pro skauty Vlaštovka) byla učitelkou. Po konfliktu se státní mocí r. 1951 Jiří Šimáně musel školství opustit. Devět let se živil manuálně (betonář, barvíř, skladník). Za propagaci Junáka - v komunistické mluvě za "podvracení republiky"- dostal podmínku. Jeho novou adresou je Česká Skalice. Zapojuje se do veřejného života. Angažuje se při stavbě pomníku B. Němcové, je členem různých spolků. V šedesátých letech se politická situace poněkud uvolnila. Šimáňovým začalo lepší období. S manželkou nastoupili na ZDŠ pro neslyšící v Hořičkách. Psychicky náročnou práci zvládali svědomitě a nápaditě. Dálkově si udělali vysokou, vytvořili pro neslyšící učebnice a metodické texty, rozvíjeli jejich duševní i tělesnou výchovu zábavnou formou. Žáci a rodiče je milovali. Jiří Šimáně za Pražského jara 1968 patřil k nejaktivnějším organizátorům obnoveného Junáka. Pořádal oblíbené tábory, vedl okresní radu, přispíval do různých periodik, psal pohádky, je autorem románu Pod skautskou lilií, budoval s kolegy a dětmi Skautský domov.
Jenže už roku 1970 je Skaut potřetí za třicet let zakázán. Šíp absolvuje výslechy na StB - spis na něj má přes 400 stran! Je dehonestován v tisku, režim se uboze mstí i na jeho dětech. Musí přes nezpochybnitelné úspěchy odejít ze školy v Hořičkách, po roční epizodě též z chroustovického učiliště pro dementní mládež. Sežene jen místo topiče v Miskolezích. Zde je po noční směně nalezen 11. listopadu 1975 mrtev. Oprávněné pochybnosti o způsobu smrti nebyly dodnes uspokojivě vysvětleny. Rehabilitace se dočkal po "sametové revoluci". Město Česká Skalice mu udělilo čestné občanství.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
BENJAMIN PATOČKA
Jak se může stát syn hajného světovým houslařem? Kromě nadání musí mít také štěstí. Benjamin Patočka, který se narodil 31. srpna právě před sto padesáti lety, měl obojí.
BOHUMIL KUBIŠTA
V málokterém umělci dříme srdce vojáka.
Tiskové zprávy
OCHUTNEJ TO NEJLEPŠÍ
Vážení milovníci vína.
Prázdniny jsou za námi a před námi podzim plný vína a skvělých zážitků. Z celkem 1 370 vzorků vín od 165 vinařů z Čech i Moravy jsme pro vás vybrali to nejlepší. Vína si můžete ochutnat v pultové degustaci, v řízené degustaci nebo si je objednat přímo domů! Neváhejte a nákup neodkládejte. Zásoby i počty vstupenek jsou omezené!
Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá dvě nové výstavy. K vidění budou práce na papíře Jiřího Načeradského a monumentální figurativní obrazy Gabriely Slaninkové. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 5. září v 18:00.
Královéhradecké Divadlo Drak vstupuje do své 66. sezóny
Na sezónu 2024/25 připravilo Divadlo Drak pro své diváky opravdu bohatý a pestrý program pro různé věkové kategorie malých i velkých návštěvníků.