Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VÁCLAV HANKA
Pracovitý, ale nadměrně ctižádostivý Hanka se prosazoval. Časopisecky publikoval, překládal, byl úspěšným autorem básní (Dvanáctero písní - některé zhudebnil J. V. Tomášek). Propagoval slovanskou vzájemnost, platil za největšího českého odborníka v této oblasti. Zvláště nekriticky vzhlížel k carskému Rusku. (Jeden z jeho četných literárních pseudonymů zněl Hanka Váceslav Váceslavič.) Mnohé učené spolky ho přijaly do svých řad, získal četná vyznamenání.
Na Dobrovského popud se stal editorem staročeských literárních památek. Starobylá skládanie vycházela sedm let. Záslužně představila například díla Husova nebo Viktorina Kornela ze Všehrd. Hanka však projevoval až přílišnou horlivost. Texty různě upravoval, přehazoval, připojoval vlastní. Jeho hvězdná chvíle se blížila. Veřejnost sedla jemu a básníku Josefu Lindovi na lep poprvé roku 1816. Píseň pod Vyšehradem byla prezentována jako artefakt ze 13. století. Šok však přišel další rok. Hanka vyrukoval s básněmi, tzv. Rukopisem královédvorským. Vlastenci i Evropa šíleli nadšením. Většině nepřišlo divné, že následující sezony přinášely další neuvěřitelné nálezy. Václav Hanka si užíval slávy. Rukopisy inspirovaly Smetanu, Mánesa, Alše nebo Myslbeka. Jejich ohlasy nalezneme ve výzdobě Národního divadla.
S jídlem rostla chuť. Hanka jako uznávaný numismatik se pokusil vyrobit dokonce stříbrné mince. Přednášel na univerzitě slovanskou literaturu a jazyky. Nemohl chybět u příprav Slovanského sjezdu v Praze (1848). To už se blížil konec rozporuplného muže. Badatelé z padesátých let 19. století (a později mladší profesorská generace a poslední výzkumy) jednoznačně označili rukopisy za falsa. Václav Hanka se prý bránil "velice jedovatě", ne však dlouho. Zemřel 12. 1. 1861 v Praze. Nesporné zásluhy překryla pověst padělatele, jak si pamatujeme ze školy. Tragický příběh dnešním mladým asi nejpřístupněji předkládá Komiksové zpracování českého národního obrození (problém Václav Hanka).
Hanka jednal jistě v dobrém úmyslu. Je však takový podvod ospravedlnitelný? My Češi jsme divný národ...
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
BENJAMIN PATOČKA
Jak se může stát syn hajného světovým houslařem? Kromě nadání musí mít také štěstí. Benjamin Patočka, který se narodil 31. srpna právě před sto padesáti lety, měl obojí.
BOHUMIL KUBIŠTA
V málokterém umělci dříme srdce vojáka.
Tiskové zprávy
OCHUTNEJ TO NEJLEPŠÍ
Vážení milovníci vína.
Prázdniny jsou za námi a před námi podzim plný vína a skvělých zážitků. Z celkem 1 370 vzorků vín od 165 vinařů z Čech i Moravy jsme pro vás vybrali to nejlepší. Vína si můžete ochutnat v pultové degustaci, v řízené degustaci nebo si je objednat přímo domů! Neváhejte a nákup neodkládejte. Zásoby i počty vstupenek jsou omezené!
Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá dvě nové výstavy. K vidění budou práce na papíře Jiřího Načeradského a monumentální figurativní obrazy Gabriely Slaninkové. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 5. září v 18:00.
Královéhradecké Divadlo Drak vstupuje do své 66. sezóny
Na sezónu 2024/25 připravilo Divadlo Drak pro své diváky opravdu bohatý a pestrý program pro různé věkové kategorie malých i velkých návštěvníků.