Kalendárium
Doporučujeme
Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.
VÁCLAV HANKA

Pracovitý, ale nadměrně ctižádostivý Hanka se prosazoval. Časopisecky publikoval, překládal, byl úspěšným autorem básní (Dvanáctero písní - některé zhudebnil J. V. Tomášek). Propagoval slovanskou vzájemnost, platil za největšího českého odborníka v této oblasti. Zvláště nekriticky vzhlížel k carskému Rusku. (Jeden z jeho četných literárních pseudonymů zněl Hanka Váceslav Váceslavič.) Mnohé učené spolky ho přijaly do svých řad, získal četná vyznamenání.
Na Dobrovského popud se stal editorem staročeských literárních památek. Starobylá skládanie vycházela sedm let. Záslužně představila například díla Husova nebo Viktorina Kornela ze Všehrd. Hanka však projevoval až přílišnou horlivost. Texty různě upravoval, přehazoval, připojoval vlastní. Jeho hvězdná chvíle se blížila. Veřejnost sedla jemu a básníku Josefu Lindovi na lep poprvé roku 1816. Píseň pod Vyšehradem byla prezentována jako artefakt ze 13. století. Šok však přišel další rok. Hanka vyrukoval s básněmi, tzv. Rukopisem královédvorským. Vlastenci i Evropa šíleli nadšením. Většině nepřišlo divné, že následující sezony přinášely další neuvěřitelné nálezy. Václav Hanka si užíval slávy. Rukopisy inspirovaly Smetanu, Mánesa, Alše nebo Myslbeka. Jejich ohlasy nalezneme ve výzdobě Národního divadla.
S jídlem rostla chuť. Hanka jako uznávaný numismatik se pokusil vyrobit dokonce stříbrné mince. Přednášel na univerzitě slovanskou literaturu a jazyky. Nemohl chybět u příprav Slovanského sjezdu v Praze (1848). To už se blížil konec rozporuplného muže. Badatelé z padesátých let 19. století (a později mladší profesorská generace a poslední výzkumy) jednoznačně označili rukopisy za falsa. Václav Hanka se prý bránil "velice jedovatě", ne však dlouho. Zemřel 12. 1. 1861 v Praze. Nesporné zásluhy překryla pověst padělatele, jak si pamatujeme ze školy. Tragický příběh dnešním mladým asi nejpřístupněji předkládá Komiksové zpracování českého národního obrození (problém Václav Hanka).
Hanka jednal jistě v dobrém úmyslu. Je však takový podvod ospravedlnitelný? My Češi jsme divný národ...
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

JOSEF PINKAVA
Všichni jsme byl dětmi, všichni puberťáky. Kdo nám radil s problémy? Rodiče? Kamarádi? Knihy? Nebo snad filmy?

FRANTIŠEK KRYŠTOF
V dějinách naší republiky nacházíme až příliš případů, kdy nejobětavější vlastenci místo díků byli zavrženi, zavřeni, zbaveni občanské cti.
Tiskové zprávy

Pozvánka SVKHK_6.-9. 4. 2021
Výdejní okénko
Téma pro rok 2021: Čtenářství
Projekt Remobil: sběr starých a nepotřebných mobilů

VELIKONOCE S „DRAKEM NA DOMA“ A JEHO HOSTY
Již více než rok běží interaktivní projekt Drak na doma, prostřednictvím kterého Divadlo Drak vytváří a uveřejňuje program pro své diváky v době, kdy kvůli pandemické situaci zůstávají divadlo i Labyrint Divadla Drak zavřené.

Hradecká Filharmonie volá abonentům a skládá novou sezónu
Filharmonie Hradec Králové od nového roku vrací částky za zrušené koncerty a s telefonáty přicházejí osobní příběhy jednotlivých návštěvníků. Život bez kultury je hlavně pro abonenty, kteří nevyužívají internet, náročný. Filharmonie ale i v této nejisté době plánuje a připravuje novou sezónu 2021/2022.