Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium

 <  BŘEZEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

HELENA ČAPKOVÁ

zpět


HELENA ČAPKOVÁ

Ve stínu slavných bratrů zůstává spisovatelka a statečná žena Helena Čapková. Byla ze sourozenců nejstarší. Rodina lékaře MUDr. Antonína Čapka žila v Malých Svatoňovicích, Helena se ale narodila 28. ledna 1886 v Hronově. Chtěla hrát na klavír. Matka ji však poslala na Vyšší dívčí školu v Brně. Což byl dost možná důvod, proč si v osmnácti vzala o 13 roků staršího politika JUDr. Františka Koželuhu. Narodily se jim dvě dcery. Helena, inspirována bratry, se také pokoušela uplatnit v literatuře. Ve dvouletých odstupech jí vyšly tituly Malé děvče, Kolébka a O živé lásce. Graficky se na nich podílel bratr Josef. Články o umění přispívala do Lidových novin, Práva lidu nebo Přítomnosti.

 

Když manžel zemřel, přesídlila do Prahy. Podruhé vstoupila do stavu manželského roku 1930. Její vyvolený Josef Palivec byl zase doktor práv, především však československý diplomat, významný básník a překladatel. Společně prožili několik šťastných let na statku v Prohoři u Žlutic. Rádi je tam navštěvovali její bratři i další osobnosti našeho kulturního života. Pak přišla II. světová válka. Od počátku německé okupace se Palivcovi všestranně angažovali v odboji. Helena finančně podporovala a kolportovala ilegální noviny, roznášela zprávy, stýkala se s vlastenci. Josef Palivec posílal do ciziny zprávy a pomáhal při útěcích za hranice. Když ho zatklo gestapo, nic neřekl. Podařilo se mu přežít.

 

Po válce manželé přebývali na zámečku Brložec u Prohoře. Jenže po únorovém převratu 1948 musel Josef Palivec z diplomacie odejít. Do "nových časů" se nehodil. Informoval Západ o zhůvěřilostech, které se v Československu děly. O málo později komunisté básníka zatkli, v procesu r. 1951 dostal dvacet let vězení. Brložec a Hrádek u Prohoře si přisvojil stát. Paní Helena zůstala sama. Její slavné bratry režim ignoroval, ji nechal existovat v nedůstojných podmínkách. Nevzdávala se. Dlouhou dobu úřady neodpovídaly či zamítaly její prosby a žádosti o milost nebo aspoň zmírnění trestu. Pomohla až petice prezidentu Zápotockému, kterou podepsalo několik desítek statečných literátů. Josef Palivec se vrátil domů roku 1959. Nemocná Helena ho navždy opustila už 27. listopadu 1961. Vydání svého zásadního díla, rodinné kroniky Čapkových Moji milí bratři, se nedočkala. Památce této neobyčejné osobnosti byl věnován jeden z dílů seriálu České televize Neznámí hrdinové.    

 

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

IVANA LOUDOVÁ

IVANA LOUDOVÁ

Na exMezinárodní den žen (tedy 8. 3.) slavila hudební skladatelka paní Ivana Loudová narozeniny. V povolání téměř výhradně mužském dosáhla pozoruhodných úspěchů.

JOSEF LADISLAV KUBÍN

JOSEF LADISLAV KUBÍN

Dnešní medailonek by mohl mít podtitul Rebel s (neznámou) příčinou nebo Profesionální protestovač.

FRANTIŠEK LUKEŠ

FRANTIŠEK LUKEŠ

Při vyřizování důchodu jsem si s hrůzou uvědomil, že lidský život lze smrsknout na list formátu A4. Nebo do dvacetiminutového vyprávění, jak dokázal zdařilý dokument Václava Šípa staršího.

Tiskové zprávy

Jarní prázdniny s Divadlem Drak - Srdcem Drak

Jarní prázdniny s Divadlem Drak
Srdcem Drak

Na období hradeckých jarních prázdnin, od 8.-14.3. 2021, připravuje Divadlo Drak pro rodiny s dětmi týdenní on-line program Srdcem Drak. Každý den se diváci v interaktivním projektu seznámí s jednou divadelní profesí.

Program akcí na březen 2021 - Knihovna města Hradce Králové

Program akcí na březen 2021 - Knihovna města Hradce Králové

přehled akcí Knihovny města Hradce Králové na březen 2021

Galerie moderního (č)umění

Galerie moderního (č)umění

Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala unikátní knížku s odlehčeným názvem Galerie moderního (č)umění, která v rámci svého segmentu publikací zatím nemá obdoby a představuje velký přínos pro popularizaci galerijní edukace.

Kalendárium

 <  BŘEZEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist