Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ

Tak to bylo u něj skoro se vším. Nelze mu rozhodně upřít kuráž či angažovanost. Brzy začal přispívat do vlasteneckých novin (Slovan, Pokrok, Hlas národa, Zábavné listy). Pracoval ve spolcích a klubech, přednášel, rozšiřoval českou literaturu, burcoval. Převedl do rodného jazyka cizí divadelní kusy i knihy - mimo jiné romány Karla Maye. Sám psal, leč obvykle jeho pokusy (Švédové na Moravě, Povídky a humoresky, Staří blázni) nebyly příliš životaschopné. Zapletl se do několika sporů, kvůli urážce c. a k. úřadů strávil šest týdnů ve vězení. Tehdy stačilo k nepříjemnostem málo. Ve vzrušených dnech národnostních bouří roku 1897 měl opletačky se soudy hned dvakrát. Nejprve zvolal z okna do davu: „Zachovejte jasnou mysl, buďte však vždycky připraveni k obraně!“ Na policii musel vysvětlovati výrok "Nechť žije umělecká vzájemnost a všechna jiná shoda česko-polská!“, kterého se dopustil při představení polského herce Żelazowského.
Teď malá odbočka. Smrt J. K. Tyla (1856) odhalila pikantní tajemství. Národní buditel setrvával léta ve svazku velmi volnomyšlenkářském - žil "na hromádce" se dvěma ženami. Protože manželka Magdalena byla po nemoci neplodná, sedm Tylových dětí se narodilo ze vztahu s její sestrou, herečkou Annou Rajskou. Chod rodiny to nikterak nenarušovalo. Po Tylově úmrtí však finance zoufale chyběly. Tu vstupuje na scénu tehdy třiadvacetiletý Josef Ladislav Turnovský. Nabídne Anně, o šestnáct roků starší, sňatek. Z dobroty srdce, z úcty k slavnému kolegovi, jako soukromý vlastenecký úkol. Nakonec se r. 1860 berou. Kvůli věkovému rozdílu a tehdejší prudérní společnosti začaroval Turnovský s daty narození. Sobě rok přidal, jí dva ubral. Věc jistil jeho mohutný plnovous. Turnovský slib dodržel. Uživil manželku, děti, které přišly, i oficiální vdovu. Shromáždil Tylovy rukopisy a vydal asi jediné dílo, které ho přežilo - Život a doba J. K. Tyla (1892). Své vzpomínky Paměti starého vlastence už nedokončil. Neuvěřitelný příběh patriota J. L. Turnovského skončil 8. února 1901 v Praze. Anna ho přežila o dva roky.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

SAMUEL FRITZ
Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

ALOIS JIRÁSEK
"Pomluva - rozlitý inkoust. Utřeš, očistíš, a skvrna přece zůstane." „Lehká věc je mlčeti, když člověk nic neví.“
Tiskové zprávy

Divadelní Audimafor odkrývá lidské slabosti, zamýšlí se nad identitou a básní
Na konci března se Divadlo Drak v Hradci Králové stane centrem odvážného a hravého divadla z celého královéhradeckého kraje. Festival Audimafor 2025 nabídne od 29. do 30. března pohled na současnou tvorbu mladých a experimentujících souborů.
Na programu budou autorská díla, literární adaptace i inscenace, které překračují hranice běžného divadelního tvaru a nebojí se objevovat nové formy. Na své si letos přijdou také nejmenší diváci. Vybrané inscenace zvou do divadla mimo dospělých diváků také předškoláky i teens.

Výstava a workshopy ZUŠ Habrmanova
ZUŠ Habrmanova zve na výstavu dětských prací pod názvem Tajemství do galerie U Přívozu SVKHK.

výstava - Galerie Na mostě
Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy a Galerie Na Mostě zvou na výstavu Stanislava Janigy: Linoryty a objekty.
S. Janiga je výtvarník, básník a pedagog.