Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ

Tak to bylo u něj skoro se vším. Nelze mu rozhodně upřít kuráž či angažovanost. Brzy začal přispívat do vlasteneckých novin (Slovan, Pokrok, Hlas národa, Zábavné listy). Pracoval ve spolcích a klubech, přednášel, rozšiřoval českou literaturu, burcoval. Převedl do rodného jazyka cizí divadelní kusy i knihy - mimo jiné romány Karla Maye. Sám psal, leč obvykle jeho pokusy (Švédové na Moravě, Povídky a humoresky, Staří blázni) nebyly příliš životaschopné. Zapletl se do několika sporů, kvůli urážce c. a k. úřadů strávil šest týdnů ve vězení. Tehdy stačilo k nepříjemnostem málo. Ve vzrušených dnech národnostních bouří roku 1897 měl opletačky se soudy hned dvakrát. Nejprve zvolal z okna do davu: „Zachovejte jasnou mysl, buďte však vždycky připraveni k obraně!“ Na policii musel vysvětlovati výrok "Nechť žije umělecká vzájemnost a všechna jiná shoda česko-polská!“, kterého se dopustil při představení polského herce Żelazowského.
Teď malá odbočka. Smrt J. K. Tyla (1856) odhalila pikantní tajemství. Národní buditel setrvával léta ve svazku velmi volnomyšlenkářském - žil "na hromádce" se dvěma ženami. Protože manželka Magdalena byla po nemoci neplodná, sedm Tylových dětí se narodilo ze vztahu s její sestrou, herečkou Annou Rajskou. Chod rodiny to nikterak nenarušovalo. Po Tylově úmrtí však finance zoufale chyběly. Tu vstupuje na scénu tehdy třiadvacetiletý Josef Ladislav Turnovský. Nabídne Anně, o šestnáct roků starší, sňatek. Z dobroty srdce, z úcty k slavnému kolegovi, jako soukromý vlastenecký úkol. Nakonec se r. 1860 berou. Kvůli věkovému rozdílu a tehdejší prudérní společnosti začaroval Turnovský s daty narození. Sobě rok přidal, jí dva ubral. Věc jistil jeho mohutný plnovous. Turnovský slib dodržel. Uživil manželku, děti, které přišly, i oficiální vdovu. Shromáždil Tylovy rukopisy a vydal asi jediné dílo, které ho přežilo - Život a doba J. K. Tyla (1892). Své vzpomínky Paměti starého vlastence už nedokončil. Neuvěřitelný příběh patriota J. L. Turnovského skončil 8. února 1901 v Praze. Anna ho přežila o dva roky.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

PAVEL FISCHL
Je krajně neobvyklé, když z jedné rodiny vzejdou hned dva sourozenci - mistři pera. 23. února 1922, deset let po slavnějším Viktorovi, přišel v Hradci Králové na svět Pavel Fischl.

VÁCLAV VRBATA
Dnešním protagonistou je Václav Vrbata. Narodil se 11. října 1885 v malé obci Kruh u Jilemnice, pak žil s rodiči v sousední Mříčné. Pracoval jako tkadlec, což moc nevynášelo.

ANTONÍN VITVAR
Narozen 27. 10. 1904 ve Vrchovině (okr. Jičín), zemřel 18. 3. 1978 v Nové Pace (okr. Jičín).
Tiskové zprávy

Loutkářství jako filozofie - Gaudeamus Theatrum 2023
Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus theatrum proběhlo minulý týden v Divadle Drak.

Pohádka: Kdo nenechá pejska spát
Liberecké divadlo Kordula odehraje v neděli 19. března od 16:00 v sálu hotelu U Královny Elišky loutkovou s maňásky inspirovanou jarmarečními hrami o tom, jak se poznali pejsek s kočičkou, a že nebylo vůbec jednoduché je skamarádit s názvem Kdo nenechá pejska spát.

Shum Davar vystoupí v Hradci Králové s tureckou zpěvačkou ILÆY
Kapela Shum Davar, spojující hudebníky z Běloruska, Gruzie a České republiky, vystoupí 16. března v královéhradeckém AC klubu spolu s tureckou zpěvačkou ILÆY.