Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - HRADY 2025

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

LETNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL
30. SRPNA 2025 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

Kalendárium akcí

 <  SRPEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

Doporučujeme #kulturní akce

EMA MIŘIOVSKÁ

zpět


EMA MIŘIOVSKÁ V Malšovicích máme sice ulici Miřiovského, ulici Miřiovské byste však hledali marně. Přitom jde o rodinu, otce a dceru. Tatínek Emanuel byl ve své době docela známý spisovatel, kritik a překladatel (Goethe, Lagerlöfová). Živilo ho ale povolání vychovatele na středních školách. Nejdéle působil v Hradci Králové. A právě tady spatřila světlo světa jeho dcera Ema. Stalo se tak 23. března 1891.
 
Ema dostala do vínku velký pěvecký talent. Už ve čtyřech letech se objevila na jevišti Národního divadla. Následující sezony jí přinesly několik dalších hostování na naší první scéně. Věděla však, že jen vlohy nestačí. Tři roky navštěvovala na pražské konzervatoři hodiny klavíru. Svůj hlas zdokonalovala v Pivodově pěvecké škole. Měla také štěstí, že se jí věnovala slavná Ema Destinnová. Sám šéf opery ND Karel Kovařovic připravil její "regulérní" debut. 12. 3. 1912 vystoupila v úloze Lidunky v populární Blodkově opeře V studni. Po ročním hostování byla přijata jako kmenová členka souboru.   
 
Angažmá se natáhlo na šestadvacet let. Její "lehký soprán s dobrou technikou" jí přinesl hlavní role v českém i světovém repertoáru. Zpívala nejen Smetanu a Dvořáka, ale též Janáčka, Mozarta, Verdiho, Čajkovského, Pucciniho. S Bohuslavem Martinů si dopisovala až do jeho smrti v exilu roku 1959. V květnu 1913 došlo ke kuriózní události. Režisér Max Urban natočil před skoro 10 000 diváky v přírodním divadle v Šárce několik scén ze Smetanovy Prodané nevěsty. Mezi 600 (sic!) účinkujícími, třeba Tadeuszem Durou nebo Emilem Burianem, se objevila v roli Esmeraldy také Ema Miřiovská. Film, který je pokládán za ztracený, byl ovšem pochopitelně němý...
 
Ema Miřiovská dohromady ztvárnila přes 100 úloh. Po odchodu z ND byla vítaným hostem v rozhlasu a na mimopražských scénách (Bratislava, Brno, Ostrava). Zemřela 9. 12. 1974 v Praze, odpočívá na Olšanských hřbitovech.     
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

RUDOLF MEDEK

RUDOLF MEDEK

Za první republiky stěží mohl významné místo v armádní hierarchii získat bývalý herec nebo nedejbože amatérská zpěvačka z úspěšné politické strany.

VOJTĚCH VINCENC ZARDA

VOJTĚCH VINCENC ZARDA

Tabelárnj weytah alphabetnj knjžky kapsecý neyhlawněgssjch ochranných prostředků pro na pohled mrtwé lidi...

ZDENĚK MATĚJ KUDĚJ

ZDENĚK MATĚJ KUDĚJ

Velmi nadaný, těžko zvládnutelný. Takový byl Magor Jirous počátku dvacátého století, spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj. Tedy – spisovatel.

Tiskové zprávy

Prázdniny ukončí festival Kefír, kde děti straší rodiče a valník se mění v pódium

Prázdniny ukončí festival Kefír, kde děti straší rodiče a valník se mění v pódium

18. srpna – Dům hrůzy, bejbypank s Kašpárkem, totální blbiny i jízda popelářským vozem, blíží se nejzábavnější víkend ve vesmíru. Už 30. srpna se hradecký Park 360 promění v epicentrum fantazie, hudby a radosti. V areálu se koná Festival Kefír, kde se děti smějí nahlas a dospělí se smějí smát s nimi. Pro zájemce festival startuje už v pátek odpoledne 29. srpna. Rodiny mohou dorazit do kempu, přenocovat pod hvězdami, zažít kouzelnou noc v novém pop-up hotelu nebo zaparkovat karavan. Všichni tak získají možnost zažít festivalovou večerní unikátní open-air show legendárního divadla V.O.S.A. Ranní probuzení přímo na místě zajistí, že všichni budou u sobotního programu první v řadě a kefír poteče proudem.

Velký vlastenecký výlet Robina Kvapila vstupuje do kin symbolicky 21. srpna v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Velký vlastenecký výlet Robina Kvapila vstupuje do kin symbolicky 21. srpna v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Co se stane, když vezmete tři pochybovače o válečném dění na Ukrajině na výlet, kde narazí na realitu války?

Festival Den architektury v Královéhradeckém kraji oživí industriální dědictví, veřejný prostor i zapomenuté stavby

Festival Den architektury v Královéhradeckém kraji oživí industriální dědictví, veřejný prostor i zapomenuté stavby

Jubilejní 15. ročník celorepublikového festivalu Den architektury proběhne od čtvrtka 2. do úterý 7. října 2025 a nabídne stovky akcí ve více než 130 městech a obcích napříč Českou republikou i Slovenskem.

Kalendárium akcí

 <  SRPEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

Připravované akce

Kulturní akce - benefiční koncert
Kulturní akce - J U B I L A N T I  obrazy, grafika

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist