Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
DIVADLO DRAK ZVE NA VEČERNÍ KONCERTY
21.03.2016

Skupina existuje pod názvem Zuby nehty od roku 1987, její historie však začíná již v roce 1980 založením kytarového dua PLYN Pavly Fediukové a Hany Kubíčkové. Zásadním pro další vývoj skupiny bylo setkání s Markou Horákovou. V roce 1983 byl skupině původní název zakázán, pokračovala jako Dybbuk. Následujícího roku se ke skupině připojily Kateřina Nejepsová a Eva Trnková. V tomto složení odehrála skupina stovky koncertů, zúčastnila se řady festivalů a vydala první oficiální nahrávku – EP v pantonské edici Rock Debut. V roce 1987 se Dybbuk rozchází a Marka Míková s Pavlou Slabou a Naďou Bilincovou zakládají Zuby nehty. Členy jsou kromě dámské trojice i muži. Vzniká nový repertoár, Při natáčení „vzpomínkového“ alba Dybbuku se původní členky skupiny scházejí, na propagačním turné k albu v roce 1991 hrají i skladby Zubů nehtů. V té době se ke skupině přidává Alice Kalousková/Flesarová. Skupina vydává dvě alba a zažívá hektické koncertní období: kromě domácích vystoupení hraje v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Dánsku, Nizozemsku, Slovinsku atd. Roku 1997 vychází album Dítkám obsahující jak předělané skladby z období Dybbuku, tak nové písničky. O dva roky později vychází album Loď odplouvá. Po turné ukončuje skupina činnost. V roce 2003 vychází průřezové album Best of… & Rarity. Protože poptávka po vystoupeních kapely neustává, vracejí se ZN kolem roku 2005 zpět. V současnosti hrají v klubech a na nejrůznějších festivalech v ČR, příležitostně i v zahraničí (USA, Nizozemsko, Izrael) a připravují se na natáčení alba. Aktuální sestava: Marka Míková (piano, zpěv), Hana Řepová (bicí, zpěv), Kateřina Jirčíková (fl., sax, zpěv), Alice Flesarová (sax, zpěv), Jan Maxa (baskytara, zpěv).
Neřež - BIO
Skupina Neřež vznikla jako pokračování legendárních Nerez. V roce 1998 z Kapely Jaromíra Nohavici přechází do Neřež Vladislava Hořovská, Vít Sázavský, Zdeněk Vřešťál a Filip Jelínek. Skupina doplňuje na post bubeníka Davida Uhra a později hraje v prvním obsazení Neřež ještě saxofonistka Martina Fialová a kytarista Miroslav Chyška. Tito natáčejí v letech 1998 a 1999 2 alba: Neřež a především Neřež – Nebezpečný síly. V roce 2001 nahrávají album Ještě jednou.
Po dvou letech se složení Neřež opět mění, nejprve na trio Vřešťál, Sázavský a Benešovský, později se na místo bubeníka se vrací David Uher. Tato sestava natáčí v roce 2004 album Jednou měř, 2x Neřež, které je vlastně skrytým dvojalbem – kromě hlavního alba mohou návštěvníci tehdejších koncertů Neřež získat i bonusový disk Nášup, pro který je v bookletu alba připravena kapsa. Dochází k aktivnímu propojení posluchačů nahrávek Neřež a návštěvníků koncertů, protože jedině majitel speciální kartičky z obalu hlavního alba může získat druhý disk, a to pouze na koncertech skupinyTímto krokem se Neřež přiřazují ke kapelám, pro které přestalo být vydávání nových desek tím nejdůležitějším v jejich kariéře. Přednost budou mít koncerty a CD se budou prodávat především jako doplněk živé produkce. Všechny další nahrávky produkuji Neřež ve vlastní režii.
V roce 2007 vzniká možná nejzajímavější album Neřež – vánoční kolekce Slavná věc. Nahrávka obsahuje písně, které spojuje téma Vánoce a věci k nim patřící. Mezi písničkami zní občas hlas „lidového podkrkonošského vypravěče“ Helmuta Hružvavy, který třaslavým hlasem ze záhrobí vypráví o tom, co už není... Mystifikace jako od Cimrmana, legrace při zachování nálady vánočních lidových zvyků a písní. Parodie na „vánoční“ alba popových hvězd a zároveň krásné písničky.
Zdeněk Vřešťál dostává nabídku od tvůrců filmu podle knihy Michala Viewegha Román pro muže. Hudbu skládá Zdeněk Vřešťál a Neřež už v novém obsazení. Na perkuse a flétny hraje Robert Fischmann a na klávesy Vít Beneš. Neřež získává dva instrumentálně velice zdatné spoluhráče a také dva další zpěváky. Od této chvíle zpívají všichni, každý hraje minimálně na dva hudební nástroje a tyto možnosti se odrážejí v písních, které skupina připravuje na šesté studiové album.
V roce 2010 vychází také kompilace Vřešťáloviny aneb To nejlepší z nejhoršího, což je výběr všech možných „hudebních poklesků“ z dosud vydaných desek Neřež a Zdeňka Vřešťála. Tato kompilace se neprodává, autor ji rozdává jako bonus ke všem prodaným CD při koncertech Neřež.
V roce 2011 vychází album Kolektivní vina, v roce 2012 společně s první slovenskou Superstar Katkou Koščovou záznam koncertu Vlakem na Kolín.
Oba protagonisté Neřež si sestavili k padesátinám retrospektivní výběry: Vřešťál Do posledního dechu, Sázavský zase Vít Sázavský - Nerez 1982 – 2007 Neřež.
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.