Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ZBYNĚK ŠTOLOVSKÝ
Budoucí dobrodruh přibyl do rodiny 31. října 1909 v Kostelci nad Orlicí. Tatínek Josef založilpod nepřekvapivým názvem Štolo poměrně úspěšnou firmu na malířské barvy. Měl ale též ctižádost být malířem řekněme klasickým. Zbyňka a jeho bratra Aleše si vzal pod křídla. Už za dva roky (1911) rodina změnila adresu, přesídlila do Prahy. Zbyněk absolvoval reálku. Po zkoušce dospělosti nastoupil na ČVUT a získal titul chemického inženýra. Na umění však nezanevřel. Kresbu zdokonaloval u profesora Fixe ve Vídni, byl členem Svazu výtvarných umělců Mánes. Pod záštitou spolku v Praze i představil v r. 1944 své práce. Štolovský byl realista jak v krajinomalbě, tak v žánrových obrázcích nebo portrétech.
Brzy po válce potkal vrstevníka, již "zcestovalého cestovatele" Ladislava Mikeše Pařízka. Uhranut jeho vyprávěním se s ním vydal v červnu 1947 do Afriky. Zakotvil v městečku Saint Louis u řeky Senegal. Poznával tehdejší francouzské kolonie, domorodce maloval, psal o nich a jejich zvycích. Žil mezi nimi téměř celé desetiletí. Navštívil země, které dnes známe jako Senegal, Mauretánie, Mali, Niger, Benin. V těchto exotických místech uspořádal dokonce několik výstav. Roku 1949 mu v Československu vyšla kniha Vánoce v Africe. Jeho poznatky jsou dnes neopakovatelným a cenným svědectvím. V polovině padesátých let se mu hlavně vlivem podnebí zdraví rapidně zhoršilo. Jak sám napsal: „V Africe je totiž všeho nadbytek: slunce, deště, větru i zimy. Afrika nezná nikdy v ničem střední cestu. Afrika, když dává, tak dává hodně, když ničí, ničí důkladně." Už vážně nemocen čekal na vízum do Argentiny. Bohužel krátce poté, co doplul do Buenos Aires, jeho srdce nevydrželo. Zemřel 1. 7. 1956. První skromnou výstavu mu uspořádala Orlická galerie v Rychnov nad Kněžnou v roce 1970. Dnes se nabízejí jeho obrazy na internetu, je zastoupen ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy a Galerie v Úpici. V roce 1989 spatřila světlo světa knížka Malířovy toulky západní Afrikou. Po dobrodružném životě spočinul nakonec v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově v Praze.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAN BUCHAR
Když na přelomu let 1892 – 3 věnoval kníže Harrach napodobeninu norských lyží několika okolním obyvatelům, jistě netušil, kolik radosti způsobí milionům milovníků zimních sportů. Jeden pár totiž dostal kantor Jan Buchar, rodák z Mříčné u Jilemnice (*20. září 1859).
CARMEN MAYEROVÁ
Divadelní a filmová herečka Carmen Mayerová se dostala do našeho kraje opravdu zvláštní náhodou. Tatínek, architekt a akademický malíř Charles Mayer, potkal maminku, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, na svých cestách ve francouzském Cannes.
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
Tiskové zprávy
Počasí má být už jen lepší, v sobotu chceme Zažít Hradec jinak
Muzeum východních Čech, Filharmonie Hradec Králové (FHK), kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit (CUA), Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába – to jsou organizátoři letošního sousedského setkání Zažít město jinak v Hradci Králové. Akce, která má za cíl poznat své město a užít si ho v nových souvislostech, se bude konat už v sobotu 21. září od 14 do 18 hodin. Pořadatelé jsou po napínavém víkendu opatrní, ale přesto se na sobotní odpoledne těší. Pro návštěvníky nabídnou hlavně venkovní program, někde se ale otevře i „zákulisí“.
Zahájení 47. sezóny Filharmonie Hradec Králové za účasti švýcarského velvyslance
Ve čtvrtek 19. září otevře Filharmonie Hradec Králové slavnostním koncertem svou 47. sezónu. Jako každoročně tomu tak bude při příležitosti prvního koncertu hlavní symfonické, tedy Bílé řady. Program koncertu je letos sestaven v duchu hudebních tradic Švýcarska, odkud pochází současný šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder. Nad koncertem převzalo záštitu Švýcarské velvyslanectví v České republice a svou osobní účast přislíbil nedávno jmenovaný velvyslanec Švýcarska v České republice Urs Bucher.
Kreativní učení, dramaturgie, foto, film a divadlo – na kurzy pro dospělé zve Centrum uměleckých aktivit
Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA) se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu umělců v oborech divadlo, audio-vizuální tvorba, výtvarno, fotografie a kreativní učení. Se začátkem školního roku se i CUA připomíná se svou nabídkou kurzů i workshopů pro dospělé, ale také s možností využít profesionálně vybavené studio nebo odborné konzultace. V letošním programu se objeví jak stálice ze všech oborů činnosti CUA, nově se představí např. dramaturgické workshopy, práce s filmovou technikou, fotografování aktu i práce se osvětlovací technikou ve fotografii i na jevišti.