Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
V DIVADLE DRAK SKONČIL 22. ROČNÍK FESTIVALU DIVADLO EVROPSKÝCH REGIONŮ
01.07.2016

„Na festival jsme letos pozvali inscenace z ČR a zahraničí, které za normálních okolností nemají návštěvníci možnost vidět. Několik jich vzniklo speciálně pro festival - Mezinárodní uskupení NIE původem z Norska vytvořilo částečně improvizovanou inscenaci Kabaret Evropa, v rámci dne Performance vystoupil člen ruské divadelní skupiny AKHE Maxim Isaev, v exkluzivní podobě s režisérskými vstupy Matěje Matejky a Petra Boháče byly uvedeny taneční inscenace Vypravěč (Spitfire company) a BOI (Profitart a Studio Matejka a NoD)“, představila program dramaturgyně festivalu a umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková.
Novinkou letošního ročníku bylo tematické rozdělení jednotlivých dnů festivalu. Dramaturgie představila v průřezu co nejširší záběr figurativního divadla, tedy divadla s loutkami, objekty, přes performance a představení autorské tvorby pro děti. Kromě toho jsme v Draku oslavili Svatojánskou noc a Letní slunovrat. Program byl opět otevřen všem generacím. Všední dopoledne jsme věnovali dětem a mládeži, víkendy patřily celým rodinám a večerní program pak dospělým. Kromě divadelních představení byly na programu tzv. Hydeparky, tedy odpolední setkání nad tématem dne, a večerní koncerty.
„I když byla dispozice jednotlivých dramaturgických dní náročnou výzvou,
snažili jsme se tím o naplnění smyslu festivalu a sledování i zachycení vývoje současného divadelního jazyka, v duchu současných evropských uměleckých trendů. Byla to náročná výzva, ale bez výzev bychom nedosáhli toho, co letos na festivalu podařilo - skvělá tvůrčí a umělecká atmosféra a opravdové setkávání umělců i diváků napříč generacemi v prostorách Divadla Drak,“ uvedla Špalková.
Již tradičně samotnému festivalu předcházela tvůrčí rezidence Gaudeamus Theatrum (Mezinárodní setkání uměleckých škol), tentokrát pod vedením britského režiséra Marka Downa, jejíž výstup byl uveden pro veřejnost první festivalový večer.
Divadlo Drak představilo divákům tři nové inscenace poslední sezóny O bílé lani, O dvanácti měsíčkách a Čert a Bára. Speciálním dárkem pro festivalové publikum byl unikátní večer písní z inscenací Draku pod názvem Kabaret Drak. Účinkoval celý soubor Draku a večera se zúčastnili i bývalí členové souboru jako Pavla Tomicová, Boris Šlechta či Dušan Hřebíček. V rámci festivalu byla také slavnostně pokřtěna kniha věnovaná inscenaci Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla Labyrint světa a ráj srdce, která byla realizovaná na jaře 2015 a na 5 týdnů zcela proměnila obě budovy divadla v Komenského Labyrint. Na křtu se setkala většina spolutvůrců projektu.
Jedním z vrcholných momentů festivalu bylo vystoupení slovinského režiséra, hudebníka a herce Matiji Solceho, který s sebou přivezl i dva hosty navíc – divadlo svého otce Brana Solceho Papelito s inscenací Strigalica, inscenaci, kterou vytvořil se studenty KALD DAMU The Bottles a nejnovější inscenaci Fekete Seretlek KAR. Vše bylo zakončeno několikahodinovým koncertem Fekete Seretlek v otevřených vratech Studia Labyrint, kterým roztančili celou ulici před divadlem.
Velkým dramaturgickým přínosem letos bylo tematické rozdělení jednotlivých dnů, které nabídlo veřejnosti i divadelním profesionálům zajímavý vhled na jednotlivé divadelní disciplíny. Den performance například nabídl dopoledne s reperformancemi pro středoškoláky, odpolední Hydepark s významnými českými performery a večer vyvrcholil program performací ruského umělce Maxima Isaeva, který vytvořil své představení speciálně pro festival, a vystoupením polských Karbido s představením-koncertem Stolik.
Víkendy před Drakem pro rodiny s dětmi proběhly ve spolupráci se Studiem DAMÚZA, jeho pohádkami, dílnami a atrakcemi. Na druhou festivalovou neděli připravilo Divadlo Drak speciální Nedělání v Labyrintu.
Poslední festivalový den na téma Pohyblivé obrázky se nesl v duchu animace. Po stejnojmenné inscenaci Hany Voříškové přivezlo Divadlo b divadelní verzi původně filmového příběhu Malý pán, Cirk La Putyka zahrál svou novou inscenací Biograf s Jiřím Kohoutem v hlavní roli. Festival byl slavnostně zakončen sólovým koncertem Lenky Dusilové.
Celý festivalový týden Divadlo Drak hostilo žáky ZŠ Hučák, rodinné školy z Hradce Králové, jejíž výuka probíhá na základě Jenského plánu. Děti zdaleka nebyly jen diváky. Divadlo zkoumaly nejrůznějšími metodami z nejrůznějších úhlů pohledu a využívaly přitom znalosti z mnoha předmětů.
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.