Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium

 <  DUBEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

JOSEF ŠÍMA

zpět


JOSEF ŠÍMA Jak potěší, když v cizině můžete prohlásit: "Tenhle umělec je můj krajan!". Takže až pojedete do Remeše, navštivte kousek od slavné katedrály kostel sv. Jakuba. Vitrážemi ho vyzdobil český malíř Josef Šíma. Narodil se v Jaroměři 19. března 1891. Podmínky k rozvoji měl ideální, otec učil kreslení. Josef se po studiu na hradeckém reálném gymnáziu (nynější Nové Adalbertinum) a v Brně dostal na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu. Brzy přešel na  Akademii výtvarných umění k profesorům Bukovacovi a Preislerovi (1911 - 14). Roku 1913 přibral na ČVUT obor pozemní stavitelství.  Jenže začátkem první světové války musel na frontu. Byl raněn, hrůzné zážitky ho pronásledovaly do konce života. V nové republice se stal asistentem na brněnské technice. Nejraději však maloval, zpočátku pod vlivem sociálního civilismu a poetismu. Nedlouho po založení vstoupil do spolku Devětsil. Mezi výkvětem (tehdy) levicové avantgardy našel nejlepšího přítele v pozdějším herci Jiřím Voskovcovi. Spojovala je mimo jiné láska ke Francii a její moderní kultuře. Šíma na Francii myslel dlouho a roku 1921 se rozhodl natrvalo usadit poblíž Paříže. (Občanství dostal o pět let později.) Ještě předtím navrhl scénu pro Čapkovo drama R.U.R.
 
Na vlast nezapomínal, krajina z dětství mu byla inspirací. Kolegy i čtenáře Lidových novin informoval o uměleckých novinkách ze země galského kohouta, překládal, psal články. Vystavoval s Devětsilem, Skupinou výtvarných umělců v Brně, s Uměleckou besedou. V soukromém životě měl štěstí. Uchytil se v knižním ateliéru Louise Denise Germainové. Dostal od ní šanci zkrášlit výbor z pohádek Boženy Němcové Z časů Ježíše Krista a Svatební knihu. Přišlo uznání odborníků plus bonus, totiž ruka dcery paní majitelky. Město na Seině významně proměnilo jeho styl. Jemné malby uliček a krajiny (Lodě v přístavu, Le Havre) vystřídal na čas konstruktivizmus a geometrické abstrakce. Znal se s výkvětem legendárních umělců (Éluard, Mondrian, Ozenfant aj.). Spoluzaložil seskupení Le Grand Jeu (Vysoká hra), které ho přivedlo k surrealismu. Toto období dokumentují obrazy Evropa, Bouře nebo Poledník.  Samostatně se prezentoval čím dál úspěšněji také ve své nové zemi. Vyzdobil Dellucovu knihu Lidé z baru, Durychovy Panenky a další zvláště básnická díla.
 
Třicátá léta zpočátku znamenala návrat k malbám krajin. Proměnil ovšem výrazové prostředky. Své vize vyjadřoval stylizovanými obrazci, které představovaly trávu, vodu, flóru (Krajina se stébly, Krajina s torzem).  Hrozící vojenský konflikt s fašismem ho přivedl k varovnému zpodobnění antických legend (Theseův návrat, Ikarův pád, Zoufalství Orfeovo). Po válce nastala v jeho tvorbě přestávka. Nastřádanou energii zúročil až skoro o desetiletí později.  V jeho pracích dominovalo světlo a jednoduchost (Prázdno a vítr, Les zapomnění), později zkušenosti shrnul do vrcholných obrazů Šedá krajina s červeným tělem, Červená propast, Výkřik neohraničeného času. Stal se skutečnou francouzskou hvězdou (rytíř Řádu umění a literatury - 1967). "Noří se hlouběji, než jeho ostatní souputníci mohou dohlédnout," napsal Vladimír Preclík. Sám Josef Šíma svou tvorbu charakterizoval: '"Padám, padám a přitom jak tak padám, pořád maluju obrazy." Domaloval 24. 7. 1971 v Paříži, kde je také pohřben.
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

OLDŘICH LISKA

OLDŘICH LISKA

Vesnice s poetickým názvem Kamhajek leží u Křečhoře v kolínském okrese. Necelé dva roky po slavném silákovi Gustavu Frištenském, 17. dubna 1871, se tam narodil Oldřich Liska.

JOSEF PINKAVA

JOSEF PINKAVA

Všichni jsme byl dětmi, všichni puberťáky. Kdo nám radil s problémy? Rodiče? Kamarádi? Knihy? Nebo snad filmy?

FRANTIŠEK KRYŠTOF

FRANTIŠEK KRYŠTOF

V dějinách naší republiky nacházíme až příliš případů, kdy nejobětavější vlastenci místo díků byli zavrženi, zavřeni, zbaveni občanské cti.

Tiskové zprávy

Knihovna od 12. dubna 2021 otevírá prostory - Knihovny města Hradce Králové

Knihovna od 12. dubna 2021 otevírá prostory - Knihovny města Hradce Králové

od 12. 4. 2021 můžeme díky Mimořádnému opatření Ministerstva zdravotnictví, č.j. MZDR 14601/2021 nabídnout otevření prostor knihovny s poskytováním výpůjčních a informačních služeb.

Pozvánka SVKHK_12.-16 4. 2021

Pozvánka SVKHK_12.-16 4. 2021

Výdejní okénko
Téma pro rok 2021: Čtenářství
Projekt Remobil: sběr starých a nepotřebných mobilů
Podcast: Rychle, než to smažou

VELIKONOCE S „DRAKEM NA DOMA“ A JEHO HOSTY

VELIKONOCE S „DRAKEM NA DOMA“ A JEHO HOSTY

Již více než rok běží interaktivní projekt Drak na doma, prostřednictvím kterého Divadlo Drak vytváří a uveřejňuje program pro své diváky v době, kdy kvůli pandemické situaci zůstávají divadlo i Labyrint Divadla Drak zavřené.

Kalendárium

 <  DUBEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Připravované akce

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist