Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium akcí

 <  ZÁŘÍ 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

JOSEF ŠÍMA

zpět


JOSEF ŠÍMA Jak potěší, když v cizině můžete prohlásit: "Tenhle umělec je můj krajan!". Takže až pojedete do Remeše, navštivte kousek od slavné katedrály kostel sv. Jakuba. Vitrážemi ho vyzdobil český malíř Josef Šíma. Narodil se v Jaroměři 19. března 1891. Podmínky k rozvoji měl ideální, otec učil kreslení. Josef se po studiu na hradeckém reálném gymnáziu (nynější Nové Adalbertinum) a v Brně dostal na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu. Brzy přešel na  Akademii výtvarných umění k profesorům Bukovacovi a Preislerovi (1911 - 14). Roku 1913 přibral na ČVUT obor pozemní stavitelství.  Jenže začátkem první světové války musel na frontu. Byl raněn, hrůzné zážitky ho pronásledovaly do konce života. V nové republice se stal asistentem na brněnské technice. Nejraději však maloval, zpočátku pod vlivem sociálního civilismu a poetismu. Nedlouho po založení vstoupil do spolku Devětsil. Mezi výkvětem (tehdy) levicové avantgardy našel nejlepšího přítele v pozdějším herci Jiřím Voskovcovi. Spojovala je mimo jiné láska ke Francii a její moderní kultuře. Šíma na Francii myslel dlouho a roku 1921 se rozhodl natrvalo usadit poblíž Paříže. (Občanství dostal o pět let později.) Ještě předtím navrhl scénu pro Čapkovo drama R.U.R.
 
Na vlast nezapomínal, krajina z dětství mu byla inspirací. Kolegy i čtenáře Lidových novin informoval o uměleckých novinkách ze země galského kohouta, překládal, psal články. Vystavoval s Devětsilem, Skupinou výtvarných umělců v Brně, s Uměleckou besedou. V soukromém životě měl štěstí. Uchytil se v knižním ateliéru Louise Denise Germainové. Dostal od ní šanci zkrášlit výbor z pohádek Boženy Němcové Z časů Ježíše Krista a Svatební knihu. Přišlo uznání odborníků plus bonus, totiž ruka dcery paní majitelky. Město na Seině významně proměnilo jeho styl. Jemné malby uliček a krajiny (Lodě v přístavu, Le Havre) vystřídal na čas konstruktivizmus a geometrické abstrakce. Znal se s výkvětem legendárních umělců (Éluard, Mondrian, Ozenfant aj.). Spoluzaložil seskupení Le Grand Jeu (Vysoká hra), které ho přivedlo k surrealismu. Toto období dokumentují obrazy Evropa, Bouře nebo Poledník.  Samostatně se prezentoval čím dál úspěšněji také ve své nové zemi. Vyzdobil Dellucovu knihu Lidé z baru, Durychovy Panenky a další zvláště básnická díla.
 
Třicátá léta zpočátku znamenala návrat k malbám krajin. Proměnil ovšem výrazové prostředky. Své vize vyjadřoval stylizovanými obrazci, které představovaly trávu, vodu, flóru (Krajina se stébly, Krajina s torzem).  Hrozící vojenský konflikt s fašismem ho přivedl k varovnému zpodobnění antických legend (Theseův návrat, Ikarův pád, Zoufalství Orfeovo). Po válce nastala v jeho tvorbě přestávka. Nastřádanou energii zúročil až skoro o desetiletí později.  V jeho pracích dominovalo světlo a jednoduchost (Prázdno a vítr, Les zapomnění), později zkušenosti shrnul do vrcholných obrazů Šedá krajina s červeným tělem, Červená propast, Výkřik neohraničeného času. Stal se skutečnou francouzskou hvězdou (rytíř Řádu umění a literatury - 1967). "Noří se hlouběji, než jeho ostatní souputníci mohou dohlédnout," napsal Vladimír Preclík. Sám Josef Šíma svou tvorbu charakterizoval: '"Padám, padám a přitom jak tak padám, pořád maluju obrazy." Domaloval 24. 7. 1971 v Paříži, kde je také pohřben.
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

MILOŇ ČEPELKA

MILOŇ ČEPELKA

Divadlo Járy (da) Cimrmana vymyslel roku 1966 Jiří Šebánek. Zakládajícími členy byli dále Ladislav Smoljak plus Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou.

OTAKAR VÁVRA

OTAKAR VÁVRA

Soudíme-li člověka podle jeho vrcholů, má to režisér Otakar Vávra dobré.

BOŘIVOJ KOPIC

BOŘIVOJ KOPIC

Český Pasolini. Menšinová sexuální orientace, podobně tragický konec.

Tiskové zprávy

ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA DIVADLA DRAK MÍŘÍ NA FESTIVALY DO CHORVATSKÉHO ZÁHŘEBU A SRBSKÉ SUBOTICE

ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA DIVADLA DRAK MÍŘÍ NA FESTIVALY DO CHORVATSKÉHO ZÁHŘEBU A SRBSKÉ SUBOTICE

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.

Klicperovo divadlo spustilo možnost on-line výměny kupónů a dárkových poukazů

Klicperovo divadlo spustilo možnost on-line výměny kupónů a dárkových poukazů

Klicperovo divadlo připravilo pro své diváky novinku. Všechny dárkové poukazy, kupónové předplatné a předplatitelské kupóny, které byly zakoupeny v této sezóně, je od dnešního dne možné uplatnit a vyměnit za vstupenky i on-line! Doposud bylo potřeba navštívit osobně divadelní předprodej. Nyní už je možné vyřídit vše elektronicky.

Královéhradecká Filharmonie zahájila sezónu Dvořákem a Gershwinem a představila nové album

Královéhradecká Filharmonie zahájila sezónu Dvořákem a Gershwinem a představila nové album

Slavnostní koncert k zahájení 44. sezóny odehrála ve čtvrtek 9. září Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou svého šéfdirigenta Kaspara Zehndera. Posluchači si vyslechli Dvořákovu Novosvětskou, Bernsteinovu předehru Candide, symfonickou báseň George Gershwina Američan v Paříži a také hudební lahůdku Michaela Daughertyho Raise of the Roof pro tympány a orchestr se sólistou královéhradeckých filharmoniků Rudolfem Kuchárikem.

Kalendárium akcí

 <  ZÁŘÍ 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Připravované akce

Kulturní akce - Koncert pro hospic a klub
Kulturní akce - Koncert společná věc
Kulturní akce - HVĚZDY SWINGU
Kulturní akce - Král vín
Kulturní akce - PAVEL SUKDOLÁK

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist