ZBYNĚK ŽÁBA - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 15.12.2017 má svátek Radana a Radan       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

ZBYNĚK ŽÁBA

zpět


ZBYNĚK ŽÁBAPýchou Doubravic u Trutnova je profesor Zbyněk Žába. "Dandy, který se upsal pyramidám" se narodil 19. července 1917. Tatínek spravoval místní školu, maminka byla dcerou obchodníka. Zbyněk projevoval od mládí neobyčejné jazykové vlohy, které podporoval na hradeckém gymnáziu jeho učitel Miloš Lukáš. Nastoupil na Karlovu univerzitu na klasickou filologii, ale Němci roku 1939 české vysoké školy zavřeli. Po válce se Zbyněk Žába pod vlivem přednášek Jaroslava Černého nadchl pro orientalistiku, konkrétně egyptologii. Vysokoškolská studia završil roku 1949.
Na Filozofické fakultě spolupracoval s dalším odborníkem na tuto oblast Františkem Lexou. Získal titul docenta a v polovině 50. let odjel do Káhiry, kde na Vysoké škole jazyků zpřístupňoval zájemcům taje češtiny. Po návratu patřil k iniciátorům vzniku Československého egyptologického ústavu UK v Praze (1958). Podařilo se zřídit i jeho káhirskou pobočku. 1959 byl Zbyněk Žába jmenován profesorem, napřesrok ředitelem ústavu, který spoluzakládal. Hlavně díky jeho iniciativě naši archeologové dostali unikátní možnost: dvanáct měsíců zkoumat pyramidové pole v Abúsíru u Káhiry. Šanci českoslovenští vědci dokonale využili. Výzkumy hrobky vezíra Ptahšepsese získaly obdiv zahraničních kolegů.
V letech 1961 - 1965 na žádost UNESCO výpravy pod vedením prof. Žáby zkoumaly památky starověké Núbie ohrožené stavbou Asuánské přehrady (viz kniha The Rock Inscriptions of Lower Nubia). Nešlo o žádný výlet. Náročná fyzická práce, patnáctikilometrové túry žhavou pouští a všudypřítomní moskyti prověřovali vědecké nadšení a kondici neustále. Přidala se i závist politických kádrů. Nestraník Žába "chodil vždy elegantně oblečený, v šatech šitých na míru v Káhiře, kde si pořizoval i doplňky jako kravaty a boty, kouřil pouze americké cigarety a na jeho pracovním stole nikdy nechyběla tabulka dobré čokolády z Tuzexu a dóza nescafé," vzpomíná kolega Miroslav Verner. Naštěstí ho kulturtrégři museli většinou nechat na pokoji. Prof. Žába, člen mnoha zahraničních institucí, byl mezinárodně uznávaný odborník, na slovo vzatý znalec starověkých Egypťanů, jejich způsobu života či astronomických znalostí. Laické veřejnosti zpřístupnil v překladech Ptahhotepova naučení či Zpěvů Nilu. Je autorem populárně vědecké knihy Tesáno do kamene, psáno na papyrus.
Předčasná smrt ho zastihla 15. srpna 1971.
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAROSLAV ZACH

JAROSLAV ZACH

Dobrých 50 let před odvysíláním prvního dílu velmi populárního TV pořadu Možná přijde i kouzelník přišel na svět v Jaroměři Jaroslav Zach.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MYŠIČKA, Martin

MYŠIČKA, Martin

Martin MYŠIČKA (* 9. 3. 1970 Příbram) – herec.

celý článek

Knižní tipy

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

Třetí vydání knihy, které vychází v roce protagonistových sedmdesátin, je oproti edicím z let 1999 a 2007 (Letní rozhovor) výrazně obsáhlejší.

celý článek

Hudební tipy

JAKUB NOHA

JAKUB NOHA

Dva boxy a každý z nich obsahuje čtyři CD.

celý článek

Tiskové zprávy

ZIMMARKT

ZIMMARKT

Třetí adventní neděli 17. prosince proběhne od 13 do 17 hod. na Malém náměstí v Hradci Králové letošní třetí sousedské s...

celý článek

Kalendárium

 <  PROSINEC 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

26.prosinec - úterý od 17:00 hodin

VÁNOCE V KATEDRÁLE 2017

25.ledna - čtvrtek od 16:00 hodin

SVÁTEK VÍNA SILÉNOS

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Vanoce v katedrale
Kulturni akce - Zimni vystava
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Svatek vina
Kulturni akce - Dvojkoncert
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist