Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Iva Bittová a Mucha Quartet okouzlí Česko Slovenskými spevy Bély Bartóka
27.10.2016

Vstupenky na koncerty jsou k dispozici od 350 korun v síti Ticketpro.
Dnes po celém světě známý autor a vynikající klavírista Béla Bartók nebyl jen obdivovaným skladatelem, ale patřil i k nejvýznamnějším etnomuzikologům počátku dvacátého století. Vzhledem k tomu, že vyrůstal v rakousko-uherském mocnářství (roku 1881 se narodil v dnes rumunském Sânnicolau Mare), soustředil se především na folklór jeho zemí. A to natolik důkladně, že jen jeho sbírka slovenských lidových písní (a nutno dodat že sbírky písní maďarských a rumunských jsou rozsáhlejší), která se rozrůstala až do jeho smrti v americkém exilu v roce 1945, dnes obsahuje více než 3200 záznamů.
Slovenské spevypředstavují 44 vybraných nápěvů, optimisticky radostných i teskných písní. Některé z nich jsou jen kratičké a působí jako fragment nebo skica, ale přesto okouzlují pestrostí, svými hudebními nápady a občas i nečekaným vtipem. Úžasným způsobem se v nich spojuje živelnost dodnes svěžích melodií, vynikajícího pěveckého podání i citlivého instrumentálního doprovodu. Folklorní kořeny se tu potkávají se světem umělecké kompozice a Iva Bittová tu opět potvrzuje svou hlasovou univerzálnost a skvělé interpretační schopnosti. „Transkripce Vladimíra Godára Slovenských písní od Bély Bartóka mi opět umožnila proniknout do hudebního světa folkloru,” vysvětluje Iva Bittová.
Známá zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová bývá často označována za “hudební chameleonku”. Její cesta vedla přes brněnskou konzervatoř mezi dnes už legendy moravské alternativní scény, a odtud pak na mezinárodní scénu, včetně newyorské Carnegie Hall. Záběr má bez přehánění obdivuhodný. Nejsou ji cizí hudební performance ani programy zaměřené na děti, zpívala rock s kapelou Dunaj i operní árie, osobitě interpretuje lidové písně, vyzkoušela si experimentální jazz i houslové úpravy klasické hudby, a spolupracovala i s americkým avantgardním seskupením Bang On A Can All Stars. Dnes Ivu Bittovou často provází přívlastek “fenomenální” a album Slovenské spevy je už pětatřicáté v její diskografii.
Se slovenským skladatelem Vladimírem Godárem, který je mimo jiné držitelem dvou Českých lvů za hudbu k filmům Návrat idiota a Sluneční stát, spolupracuje Iva Bittová už dlouhá léta. K jejich hudebním setkáním patří například soundtrack k filmu Krajinka, skladba Ecce Puer na text Jamese Joyce, nebo projekt Mosty-Gešarim z roku 2001. Jejich zřejmě nejznámějším společným dílem je famózní album Mater z roku 2006.
Slovenský Mucha Quartet se věnuje interpretaci hudby od období vrcholného klasicismu po současnost a tvoří ho Juraj Tomka (první housle), Andrej Baran (druhé housle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violoncello). Od roku 2003, kdy jej na bratislavské konzervatoři založili, pravidelně koncertuje, včetně řady festivalů jako je Pražské jaro nebo Bordeaux String Quartet Festival. Hrál i při návštěvě anglické královny Alžběty II. na Slovensku a svůj debut oslavil v roce 2011 v Lucemburské Filharmonii. Provází ho řada ocenění: na 21. ročníku mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně kvarteto získalo první cenu za interpretaci jeho skladby, je vítězem soutěže Josef Windisch Preis ve Vídni, držitelem 3. ceny z mezinárodní soutěže Gianni Bergamo Classic Music Awards v Luganu nebo 1. ceny na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka v Praze. „S Mucha kvartetem, velmi mladým a talentovaným tělesem z Bratislavy, jsme se v poměrně krátkém čase nastudování materiálu úžasně sehráli. Jejich mladistvá energie osvěžila a inspirovala mou interpretaci“, uzavírá Iva Bittová.
24.11. Zašová, Dům kultury http://kulturni.zasova.cz/11659/
25.11. Ostrava, Kostel Sv. Václava
26.11. Hradec Králové, Adalbertinum
27.11. Praha, Klašter Sv. Anežky
28.11. Brno, Klášter Milosrdných bratří
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.