Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
OTMAR VAŇORNÝ

Otmar Vaňorný se angažoval už v rozpravě o "nalezených" Rukopisech. Milované antické klasiky nejprve zřejmě překládal pro vlastní potěšení. Prvním jeho veřejným počinem byl článek Návrh pravidel českého hexametru přízvučného, kterou otiskl časopis Naše doba (1896). O rok později přichází s převodem Goethova díla Heřman a Dorota. Skromný OV trpěl pochybami o kvalitě své práce, což dokládá korespondence s J. S. Macharem. Překlady piloval mnoho desítek let. V době volna kromě dalšího sebevzdělávání navštěvoval evropské památky a muzea. Své zásady formuloval ve stati Slovo o překládání: "Každá opravdová báseň je dílo umělecké, amá tedy také vlastnosti díla uměleckého. Proto i překlad má být dílo umělecké, ne pouze mluvnický převod... Musí... vystihnouti ducha originálu, a to nejen celku, nýbrž i jednotlivých částí, které bývají různé povahy — a při tom nesmí odporovati duchu jazyka českého." A končí typicky: "Žádám každého, kdo se o věc zajímá, aby mi řekl svůj úsudek, ať veřejně tiskem, ať soukromě dopisem. Za každý dobře míněný posudek, za všecky rady a pokyny budu opravdu vděčen."
Stanovil zásady pro převod antického hexametru do češtiny přízvučným veršem. Odstranil léta tradované nepřesnosti a chyby předchůdců. Překlady byly obsahově přesné, používal i modernější vyjadřování nebo psychologizování. Věnoval se zejména poezii (Homér, Vergilius, Ovidius, četné básnické výbory). Většina prací spatřila světlo světa před rokem 1945. Možná, že se ve verších Odysseje trochu ztrácíte.
"Stařena do síně horní tu vystoupla, jásotu plna,
oznámit vládkyni své, že milý manžel je doma:
kolena dala se v kvap a o závod spěchaly nohy."
Prošly však úspěšně sítem času. Jsou vydávána do dnešních dnů. Ilustracemi je zdobili např. Jan Konůpek, Arnošt Paderlík nebo Jan Vodák. A četní odborníci je pokládají za vůbec nejzdařilejší.
Člen Královské české společnosti nauk, čestný doktorand UK, čestný občan Vysokého Mýta zemřel 14. ledna 1947 v Praze. Podle přání byl pochován v rodném Rychnově, kde naleznete i jeho bustu.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

LADISLAV ČERYCH
Sociologovi evropského významu vložily sudičky do vínku nadějnou budoucnost. Narodil se 24. září 1925 v Trutnově.

AUGUSTIN VYSKOČIL
Z Vamberku, města krajek, se vydal šířit slávu (nejen) české hudby Augustin Vyskočil.

IVANA LOUDOVÁ
Na exMezinárodní den žen (tedy 8. 3.) slavila hudební skladatelka paní Ivana Loudová narozeniny.
Tiskové zprávy

PŘEDSTAVUJEME PROGRAM 28. ROČNÍKU FESTIVALU JAZZ GOES TO TOWN
Do Hradce Králové opět zavítají prvotřídní čeští i světoví improvizátoři. Program 28. ročníku festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem slibuje široké spektrum současného jazzového žánru.

PUTOVNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL HRADY CZ SE PŘESOUVÁ NA MORAVU, PRVNÍ ZASTÁVKOU JE VEVEŘÍ S CHINASKI, RYBIČKAMI 48, TOMÁŠEM KLUSEM ČI DAVIDEM KOLLEREM
Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Anna K., Trautenberk a další kapely a interpreti
Sedmnáctý ročník putovního hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ se po Točníku, Kunětické hoře, Švihovu a Rožmberku nad Vltavou přesouvá na Moravu.
.png)
Festival Kefír pro bejbypankáče se koncem srpna vrací v plné síle!
Vypsaná fiXa, Visací zámek a samozřejmě Kašpárek v rohlíku budou hlavní hudební hvězdy festivalu pro děti a jejich rodiče s názvem Kefír. Osmý plnohodnotný ročník se koná v sobotu 27. srpna v multifunkčním areálu Parku 360 v Hradci Králové. Chybět nebudou divadelní představení ani specifické atrakce jako popelářská fára, trávožery či opravdový bagr.