AUGUSTIN VYSKOČIL - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 15.12.2017 má svátek Radana a Radan       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

AUGUSTIN VYSKOČIL

zpět


AUGUSTIN VYSKOČILZ Vamberku, města krajek, se vydal šířit slávu (nejen) české hudby Augustin Vyskočil. V rodném listě mu jako datum narození zapsali 4. srpen 1852. S hudbou ho seznamoval místní učitel a muzikus Josef Vrabec. Chlapec hrával v kostele na varhany. Seriózní základy pak získával v Praze. Při studiu na Akademickém gymnáziu navštěvoval Smetanovu hudební školu. Klavírní lekce bral od samotného Mistra! Svůj znamenitý hlas dále školil v letech 1871 - 1873 na konzervatoři u F. Vogla. Chodil i na varhanickou školu, přilepšoval si doučováním a zpěvem v kostelích.   
 
Roku 1874 vyrazil na zkušenou do zahraničí. Při angažmá v operním souboru ruského mecenáše Derviese v Nizze a švýcarském Luganu se mohl cítit jako doma. Mezi početnou skupinou krajanů si dokonce našel manželku, operní pěvkyni Františku Ludikarovou. Jako dirigent a sbormistr časem zcela nahradil původního vedoucího Karla Bendla. Jeho kvalit si všimli i v Praze. Manželé Vyskočilovi se vrátili do vlasti roku 1881. 3. března 1882 se jim narodil syn Pavel (Ludikar), pozdější hvězda světových operních scén, mj. newyorské Metropolitní opery. Šťastný otec tou dobou už vedl sbor Prozatímního divadla, od dubna 1883 pak i Národního divadla. Za 19 let jeho účinkování ve "zlaté kapličce" dosáhla úroveň tělesa pozoruhodných kvalit. Jako sbormistr nebo dirigent uvedl desítky představení, jmenujme např. Žižkovu smrt, Coppélii, Antigonu, Lumpacivagabunda. Byl vítaným klavírním doprovazečem. Kvůli nízkému platu však ještě musel vyučovat na konzervatoři varhany a zpěv. Působil také 5 let jako sbormistr vinohradského Hlaholu, u Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici atd.           
 
31. března 1900 odešel do důchodu. Zemřel o necelé dva roky později 14. 2. 1902 v Praze. Pohřben je na Olšanských hřbitovech. Na rodném domě ho ve Vamberku od 7. srpna 1927 připomíná pamětní deska.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAROSLAV ZACH

JAROSLAV ZACH

Dobrých 50 let před odvysíláním prvního dílu velmi populárního TV pořadu Možná přijde i kouzelník přišel na svět v Jaroměři Jaroslav Zach.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MYŠIČKA, Martin

MYŠIČKA, Martin

Martin MYŠIČKA (* 9. 3. 1970 Příbram) – herec.

celý článek

Knižní tipy

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

Třetí vydání knihy, které vychází v roce protagonistových sedmdesátin, je oproti edicím z let 1999 a 2007 (Letní rozhovor) výrazně obsáhlejší.

celý článek

Hudební tipy

JAKUB NOHA

JAKUB NOHA

Dva boxy a každý z nich obsahuje čtyři CD.

celý článek

Tiskové zprávy

ZIMMARKT

ZIMMARKT

Třetí adventní neděli 17. prosince proběhne od 13 do 17 hod. na Malém náměstí v Hradci Králové letošní třetí sousedské s...

celý článek

Kalendárium

 <  PROSINEC 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

26.prosinec - úterý od 17:00 hodin

VÁNOCE V KATEDRÁLE 2017

25.ledna - čtvrtek od 16:00 hodin

SVÁTEK VÍNA SILÉNOS

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Vanoce v katedrale
Kulturni akce - Zimni vystava
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Svatek vina
Kulturni akce - Dvojkoncert
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist