Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
BOHUMILA KLIMŠOVÁ

Bohumila Klimšová se narodila v Poličce 7. prosince 1851 do rodiny poměrně zámožné. Otec byl váženým členem městské rady. Bohumila od mládí lnula k přírodě. Díky mamince získala velkou dovednost v ručních pracích. Vyslechla přitom mnoho pohádek a příběhů ze života, což se jí v budoucnu hodilo. Obecnou školu zvládla hravě. Věnovala se kreslení, měla ráda český (tenkrát nepovinný) jazyk. Přibrala si navíc módní francouzštinu. V Jihlavě se soukromě zdokonalovala "v ženských pracích ručních". Pobývala rovněž v Českých Budějovicích a Mariboru. Zkoušky pro obecné a měšťanské školy složila r. 1874, napřesrok už v Praze sama učila.
Na popud švagra, spisovatele Františka Zákrejse, začala překládat. Přetlumočila z němčiny veselohru Malíři, troufla si i na Hugovy Bídníky. První vlastní básničku V domově jí otiskli r. 1878. Přispívala do Osvěty, Koledy, Světozoru, Ženských listů a dalších periodik. Knihy následovaly brzy poté. Zajímala se zvláště o národopis (O našich národních krojích, Dítě v národním životě našem) a vychovatelství (učebnice vyšívání, byla redaktorkou Školy ženských prací ručních.) Povídky pro dívky napsala s Eliškou Krásnohorskou a Žofií Podlipnou. Současníci Bohumily Klimšové si nejvíce cenili jejích pohádek a báchorek pro děti. Tituly Z jara do léta, Paleček a Madlenka, V říši kouzel nebo Sedm havránků jsou ovšem už zcela zapomenuté, stejně jako Turnovské povídky, určené dospělým čtenářům.
Do roku 1912 žila Bohumila Klimšová na Klárově v Praze. Ještě se vrátila do rodné Poličky. Založila tam Ženský spolek a snažila se dál vzdělávat mladé dívky. Zemřela 15. 3. 1917 na Novém Hradci Králové.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.