Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

KAREL POLÁČEK

zpět


KAREL POLÁČEK Dvaatřicetiletá historie seminářů Filmový smích v Rychnově začínala poctou Karlu Poláčkovi. Logicky. Neboť on a město pod Orlickými horami jedno jsou. Budoucí spisovatel přibyl do rodiny židovského obchodníka s koloniálním zbožím 22. března 1892. Měl čtyři bratry. Když mu bylo sedm, zemřela jeho matka. K otcově nové manželce on ani sourozenci nepřilnuli.
 
Poláček byl žákem živým, ba nezbedným. Prováděl taková alotria, že ho z rychnovského gymnázia vyloučili. Středoškolské vzdělání dokončil proto v Praze. Na práva šel jen kvůli otci. Zajížděl často do Rychnova, kde působil ve studentském loutkovém divadle. Studia narušila první světová válka. Karla vojenští páni poslali do Haliče, nakonec utekl do srbského zajetí. V nově vzniklé republice se pokoušel živit jako úředník. Srdce ho však táhlo k novinařině. Po satirických začátcích v časopisech Štika venkova a Nebojsa přispíval do Lidových novin, Tribuny a Českého slova. Jeho doménou byly sloupky, fejetony a zejména soudničky. Vycházely mu humoristické nebo satirické knížky - Povídky pana Kočkodana, Mariáš a jiné živnosti, Židovské anekdoty aj. Triumf "fotbalového" dílka Muži v offsidu (1931) podpořila legendární filmová verze s Hugo Haasem v roli pana Načeradce.
 
Rychnovský rodák se stal pražskou literární hvězdou. Psal další knihy i úspěšné scénáře (Obrácení Ferdyše Pištory, Načeradec, král kibiců, Dům na předměstí). Připravoval životní dílo, pentalogii o okresním městě. V soukromí měl však problémy. S manželkou ho pojila jen dcera Jiřina. Poláček místo pobytu doma chodil po kavárnách, přátelích (mj. k bratřím Čapkům), hrál karty. Nakonec odešel k Doře Vaňákové. A právě ona zajistila, že dcera mohla odjet na poslední chvíli do bezpečí do Anglie. Kvůli rasovým zákonům v roce 1939 Poláčkovi znemožnili Němci oficiálně publikovat. Rukopisy, mj. populární knížku Hostinec U Kamenného stolu, podepisoval kamarád malíř Vlastimil Rada. Tehdy také vzniká oblíbená próza s dětskými hrdiny Bylo nás pět (byla poprvé vydána až po válce).
 
 
Karla Poláčka zaměstnávala Židovská rada starších v Praze. Dlouho ho chránila před transporty. Když však měla odjet Dora Vaňáková, Poláček nastoupil dobrovolně také. Přežil útrapy Terezína i Osvětimi. Popraven byl 21. ledna 1945 v Gliwicích. Rychnov si ho připomíná pamětní deskou, in memoriam dostal Řád T. G. Masaryka II. třídy.
 
Připomeňme si na závěr autora, který rozdal tolik smíchu, jedním trefným citátem:  
„Čím jsou naše fotografie starší, tím na nich vypadáme mlaději.“

 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

MIROSLAV HÁK

MIROSLAV HÁK

Možná reakci na temné časy druhé světové války vděčíme za vznik Skupiny 42

JOSEF ŠKODA

JOSEF ŠKODA

Máte rádi romantiku? Pak určitě znáte sousoší Soutok Labe s Orlicí v hradeckých Jiráskových sadech.

Tiskové zprávy

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Aktuální provoz knihovny

Téma pro rok 2021: Čtenářství
Čtenářská videokampaň
Krajská literární soutěž
Podcast: „Tak to musí být pravda“Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Klicperovo divadlo se zapojilo do velkého projektu Vitamín D aneb Divadla spolu!, ve kterém se spojili divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky. Třináct divadelních souborů od Chebu až po Ostravu mělo za úkol během pouhých 72 hodin vytvořit a natočit inscenaci v délce 10 - 15 minut. Téma bylo pro všechna divadla společné, každé si ale s úkolem poradilo po svém a vzniklo tak 13 zcela odlišných inscenací.

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům projekci celkem tří filmů nominovaných na Cenu diváků LUX udílenou Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června během plenárního zasedání Evropského Parlamentu na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci. Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektiv budou přístupné zdarma po celé ČR.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Ohlédnutí.
Kulturní akce - Kamínková benefice pro Středisko rané péče Sluníčko

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist