JIŘÍ ČERVENÝ - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 15.12.2017 má svátek Radana a Radan       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

JIŘÍ ČERVENÝ

zpět


JIŘÍ ČERVENÝČervená sedma je kromě mariáše pojmem i v oblasti divadel malých forem. Založil a zpopularizoval ji královéhradecký rodák Jiří Červený. Syn věhlasného výrobce hudebních nástrojů a otec proslulé operní zpěvačky se narodil 14. srpna 1887. Od deseti let navštěvoval gymnázium. Se spolužáky založil kroužek Mansarda. Obvyklé studentské kratochvíle tvořily výlety do přírody, taneční večírky a drobné provokace proti měšťanům. Červený se navíc intenzivně zajímal o hudbu a písemnictví.
 
Jiří Červený po maturitě roku 1905 začal v Praze studovat práva, odpromoval o pět let později. Protože občas působil jako klavírní doprovazeč, napadlo ho zrealizovat vlastní literární kabaret. Část party z Mansardy na nápad slyšela - a tak vznikla Červená sedma. (Mimochodem, členů bylo jen šest...) Poprvé vystoupili 6. června 1910 s parodií opery Carmen. Neznámí amatéři se stali senzací. Repertoár byl původní, kolektivní a vkusný. Navíc se přidávali noví adepti. A ne ledajací. Mezi spolupracovníky nalezneme Eduarda Basse, E. A. Longena, Jaroslava Haška, Jiřího Mahena. Slibný rozjezd se s první světovou válkou na čas zastavil. Hned po ní však scéna získala profesionální statut. Ředitelem nemohl být nikdo než "otec zakladatel". Oproti řachandám Vlasty Buriana nebo Ference Futuristy nabízel komornější podívanou ve vlastních skečích, povídkách a písničkách. Diváci milovali jeho kamennou tvář, podobnou výrazu Bustera Keatona vulgo Friga. Významná je Červeného činnost na poli šansonu. Zhudebnil básně Šrámka, Dyka, Gellnera, Hlaváčka, ba i Petra Bezruče. Objevil naši první hvězdu v této oblasti Lídu Pírkovou-Theimerovou. (Píseň Anda Žižkovanda naleznete mj. na dvojcédéčku Hany Hegerové.) Kabaretní orchestr jistý čas vedl R. A. Dvorský. 
 
Když éra Červené sedmy nenávratně skončila (1922), věnoval se její protagonista advokacii. Dál však psal, hlavně písničky - Pane kapelníku, hrajte mi tu mou, Markytánka, Písnička z mládí aj. Nakonec jich vytvořil na 700! Vyšly mu sbírky povídek Kabaretní brejle nebo Slané mandle, román Máňa atd. Podílel se na operetách Divá Bára, Muzikant Kmoch, Doktor Fiakr. Jako právník zastupoval české skladatele a textaře v organizaci KAPO. Za německé okupace prošel věznicemi Pankrác a Terezín.
 
Po válce pracoval v Ochranném svazu autorském. Na jevištní prkna se průběžně vracel, dokud síly stačily. Pamětníky potěšil knížkami Paměti Mansardy a Červená sedma.Spousta jeho vzpomínek, povídek a pohádek zůstává v rukopisech. Zakladatel slavného kabaretu zemřel 6. května 1962 v Praze. Od roku 2001 můžete nalézt na pražské Kampě uličku pojmenovanou po něm. Zaslouží si to. Vždyť už za první republiky vymyslel tyto prorocké verše: Neb s národem naším je / o prachy boj tuhý; / musíme mít ministra, / co zná dělat dluhy.
 
       
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAROSLAV ZACH

JAROSLAV ZACH

Dobrých 50 let před odvysíláním prvního dílu velmi populárního TV pořadu Možná přijde i kouzelník přišel na svět v Jaroměři Jaroslav Zach.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MYŠIČKA, Martin

MYŠIČKA, Martin

Martin MYŠIČKA (* 9. 3. 1970 Příbram) – herec.

celý článek

Knižní tipy

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

Třetí vydání knihy, které vychází v roce protagonistových sedmdesátin, je oproti edicím z let 1999 a 2007 (Letní rozhovor) výrazně obsáhlejší.

celý článek

Hudební tipy

JAKUB NOHA

JAKUB NOHA

Dva boxy a každý z nich obsahuje čtyři CD.

celý článek

Tiskové zprávy

ZIMMARKT

ZIMMARKT

Třetí adventní neděli 17. prosince proběhne od 13 do 17 hod. na Malém náměstí v Hradci Králové letošní třetí sousedské s...

celý článek

Kalendárium

 <  PROSINEC 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

26.prosinec - úterý od 17:00 hodin

VÁNOCE V KATEDRÁLE 2017

25.ledna - čtvrtek od 16:00 hodin

SVÁTEK VÍNA SILÉNOS

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Vanoce v katedrale
Kulturni akce - Zimni vystava
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Svatek vina
Kulturni akce - Dvojkoncert
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist