Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturni akce - ANT PETROF MARTINIK

Probíhající soutěže

KOUZLO ORIENTU

KOUZLO ORIENTU

10. BŘEZNA 2018 VE 14 HODIN, ADALBERTINUM, HK

BERNSTEIN - 100 LET

BERNSTEIN - 100 LET

27. ÚNORA 2018 V 19.30 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium

 <  ÚNOR 2018  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Doporučujeme

JARNÍ DEGUSTACE VE VINOTÉCE IN VINO

28.února - středa od 18:30 hodin

INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA

09.března - pátek od 10:00 hodin

KOUZLO ORIENTU

10.března - sobota od 14:00 hodin

JAN MARTINÍK + JITRO - OTVÍRÁNÍ JARA

03.dubna - úterý od 19:00 hodin

VIVAT GLENN MILLER!

07.dubna - sobota od 18:30 hodin

ALOIS RAŠÍN

zpět


ALOIS RAŠÍN"Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída."
 
Z obrázku hledí pán s odhodlaným výrazem. Pořádek je pro něj evidentně zásadní. Aby ne. První ministr financí naší republiky musel být přísný, měl-li dosáhnout cíle, který si předsevzal. 18. října1867se u Rašínů v Nechanicíchnarodil Alois. V rodině pekaře, radního a starosty byl sice devátým v pořadí, nicméně talent ho předurčil ke studiu na gymnáziích v Novém Bydžově, Broumově a Hradci Králové. Po kratší epizodě na medicíně si vybral pražskou Právnickou fakultu Karlo-Ferdinandovy university. Promoval roku 1891. To mu vyšla publikace České státní právo. Obsahovala představu obnovení demokratického českého státu, který by zaručoval práva i národním menšinám. O politiku se zajímal už dřív, teď však narazil. Brožuru rakouské úřady zabavily, byl mu odebrán vysokoškolský titul a v procesu s tzv. Omladinou vyfasoval dva roky těžkého žaláře (1894). Za dvanáct měsíců přišla amnestie, znovu mohl ke jménu připojovat JUDr. Spoluzakládal výrazně protihabsburskou Českou stranu státoprávní. 12. září 1899pojal za manželku Karlu, sestru Jana Janského, objevitele krevních skupin. Možná i proto svůj zájem dočasně obrátil k advokacii, veřejné dění glosoval jen občas v novinách.
 
K mladočeské straně se přidal roku 1907. O čtyři léta později ho zvolili poslancem vídeňské Říšské rady. Současně vedl stranický deník Národní listy. Za první světové války Alois Rašín ještě zesílil svůj boj proti C. a K. monarchii. Jako příslušníka organizace Maffie ho zatkli a odsoudili k smrti. Trest mu císař Karel I. zmírnil na 10 let, v červenci 1917byl s dalšími vlastenci v rámci snah o dialog s opozičními silami omilostněn (třebaže o to neprosil). Pro Čechy je hrdinou. S odvahou sobě vlastní pokračuje ve snaze o vytvoření československého státu. 28. října 1918 se jeho dlouholetý sen plní. Revoluční národní výbor, jehož je čelným členem, vyhlašuje samostatnou republiku. Autorem prvního zákona je právě Rašín. Odmítne funkci ministra vnitra a je jmenován nejvyšším správcem státní kasy. Snaží se překonat poválečný ekonomický chaos měnovou odlukou. Nechá okolkovat všechno oběživo, které se v republice nachází, polovinu zadrží jako nucenou státní půjčku. Měnu tím sice posílil, škrty ale tvrdě pocítily nejchudší vrstvy obyvatel. Heslo "Pracovat a šetřit" či „Za službu vlasti se neplatí!“ se nestalo populárním. Po volbách r. 1919 už ve vládě chybí. Ministerské křeslo znovu získal v říjnu 1922. Ze svých zásad nikterak neustoupil.
 
Zbyteční ubožáci se vyskytují za všech režimů. (Byť je jich poslední dobou nějak víc, zdá se mi.) Zažijí svých 15 minut "slávy" díky nějakému maléru, který způsobí. Jedním z nich byl osmnáctiletý anarchokomunista Karel Šoupal. 5. ledna1923v Žitné ulici střelil politika do zad.Po šesti týdnech 18. únoramilovník přírody a vášnivý houbař Alois Rašín zemřel. Rašínův odpůrce(!) K. Engliš v nekrologu napsal: "Rašín nasadil směle svůj život za český národní ideál v Rakousku, byl odsouzen k smrti, vyvázl životem, který zachoval proto, aby po čtyři roky pracoval pro dobro republiky a aby byl za to v osvobozené vlasti zavražděn Čechem. Nezralý mladík zabil národu Rašína, velkého ministra a státníka. Hrůza musí pojmout každého Čecha, hrůza o osud národa, který takovým způsobem zachází se svými nejlepšími syny."
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

MATYÁŠ BERNARD BRAUN

MATYÁŠ BERNARD BRAUN

Není sice přímo rodákem, ale k našemu kraji přesto patří neodmyslitelně. Čelný představitel barokního iluzionismu se narodil 25. února 1684 v Sautens v Tyrolsku.

ALOIS RAŠÍN

ALOIS RAŠÍN

Z obrázku hledí pán s odhodlaným výrazem. Pořádek je pro něj evidentně zásadní.

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ

Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský.

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

NĚMEČEK, Jiří

NĚMEČEK, Jiří

Jiří NĚMEČEK (* 6. 5. 1923 Praha, † 15. 1. 1996 Praha) – herec.

NĚMEC, František

NĚMEC, František

František NĚMEC (* 9. 8. 1943 Sezimovo Ústí) – herec.

NEDOŠINSKÁ, Antonie

NEDOŠINSKÁ, Antonie

Antonie NEDOŠINSKÁ chybně Nedošínská, rozená Valečková (* 26. 6. 1885 Praha, † 17. 7. 1950 Poděbrady) – herečka;

Knižní tipy

MIROSLAV STINGL A JIŘÍ KOLBABA - Očarovaná Havaj

MIROSLAV STINGL A JIŘÍ KOLBABA - Očarovaná Havaj

Vyprávění o nejkrásnější části Země lidí z pera legendárního cestovatele Miloslava Stingla s fotografiemi Jiřího Kolbaby.

BENJAMIN KURAS - Pohřbívání svobody

BENJAMIN KURAS - Pohřbívání svobody

S vítaným návratem k tradičnímu černému humoru provází Pohřbívání svobody absurditami..

ALENA MORNŠTAJNOVÁ - Hana

ALENA MORNŠTAJNOVÁ - Hana

Třetí román úspěšné české autorky.

Hudební tipy

MALINA BROTHERS + KATEŘINA GARCIA

MALINA BROTHERS + KATEŘINA GARCIA

Bratři Malinové - Luboš, Pavel a Josef - se před osmi lety sešli spolu s dalším náchodským rodákem Pavlem Peroutkou ve výjimečném hudebním projektu.

BETH HART A JOE BONAMASSA - Black Coffee

BETH HART A JOE BONAMASSA - Black Coffee

Americká zpěvačka Beth Hart po čtyřech letech opět spojila síly s bluesovým kytaristou Joem Bonamassou.

JAN DISMAS ZELENKA (1679 – 1745)  - Trio Sonatas ZWV 181

JAN DISMAS ZELENKA (1679 – 1745) - Trio Sonatas ZWV 181

Triosonáty pro dva hoboje (housle), fagot a basso continuo ZWV 181: Sonáta č. 1 F dur, Sonáta č. 2 g moll, Sonáta č. 3 B dur, Sonáta č. 4 g moll, Sonáta č. 5 F dur, Sonáta č. 6 c moll...

Hradecko

Východní Anatólie

Tři měsíce Pavla Apostolaki putovala po východní Anatólii. Strávila čas s horskými vůdci na Araratu, žila v kurdských vesnicích a poznala tvrdý život na východoanatolském venkově.

Přednáška Příroda Hradecka a Pardubicka

Při našem povídání se setkáme s místy blízko města Hradce Králové. Přírodní památky jsou všude kolem nás. Mezi nimi vyniká Plachta. Však nám ji mnoho kolegů, nejen z ochrany přírody závidí. Na Pardubicku je mnoho zajímavých míst.

Toulky Uralem

Více než dva tisíce kilometrů dlouhé pohoří tvoří hranici mezi evropskou a asijskou částí Ruska. Není nijak vysoké: nejvyšší hora Narodnaja měří pouhých 1895 metrů; kromě toho se na jeho území nalézají četná průmyslová města.

Tiskové zprávy

Od Havla po Shakespeara. Začíná 21. ročník divadelní přehlídky v Červeném Kostelci

Od Havla po Shakespeara. Začíná 21. ročník divadelní přehlídky v Červeném Kostelci

Příští týden od 22. do 25. února bude Divadlo J. K. Tyla v Červeném Kostelci hostit už po 21. krajskou postupovou přehlídku amatérského divadla činoherního a hudebního divadla. O soutěžní festival každoročně jeví zájem soubory z několika krajů. Letošní ročník nabízí atraktivní dramaturgii. Na jevišti se postupně objeví téměř dvě stovky divadelníků.

Celé Česko rozehraje dětská tvořivost díky happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2018

Celé Česko rozehraje dětská tvořivost díky happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2018

V Praze 19. února 2018 - Čtvrtek 24. května bude patřit všem malým umělcům. Celostátní happening ZUŠ Open opět nabídne nespoutanou radost z hudby, tance, divadla, výtvarného umění i dalších aktivit žáků základních uměleckých škol. Letos rekordních 370 ZUŠ připravuje na několik set akcí, které se budou odehrávat zejména na veřejných prostranstvích na více než 300 místech po celé republice. Společně tak upozorní na význam uměleckého vzdělávání i mimořádnou práci pedagogů základních uměleckých škol.

VIVAT GLENN MILLER

VIVAT GLENN MILLER

Koncertní agentura Fidelio pro vás připravila ve velkém sále Adalbertina v Hradci Králové v sobotu 7. 4. 2018 od 18:30 hodin swingovou lahůdku - pořad Vivat Glenn Miller o tomto velikánovi, ale nejenom o něm. Vystoupí Swing Band Pražského salónního orchestru. Orchestr řídí, konferuje a zpívá Václav Vomáčka.

Kalendárium

 <  ÚNOR 2018  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Připravované akce

Kulturni akce - In vino
Kulturni akce - Infotour
Kulturni akce - Kouzlo Orientu
Kulturni akce - VIVAT GLENN MILLER
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna Vaclav Josef
Kulturni akce - Dvojkoncert
Labyrint

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci KrálovéHradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Partneři

TOPlist TOPlist