Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
ADOLF ČERNÝ

Ve volném čase pilně navštěvoval milovanou Lužici. Největší koncentrace původních obyvatel zůstala v okolí města Budyšín (Bautzen). Černý pronikal do tajů jazyka, poznával dějiny, sbližoval se s tamní inteligencí, angažoval se proti germanizaci. Výsledky bádání v oblasti folklóru předložil české veřejnosti v Dodatcích k textům lidových písní. Přispíval do Slovanského sborníku, Zlaté Prahy, Světozoru, Národních listů. Roku 1898 založil časopis Slovanský přehled. Šéfredaktorem byl s přestávkami více než dvě desetiletí. Cestoval i do dalších oblastí obývaných Slovany. Jejich komunitu objevil dokonce poblíže italského Udine. Na pražské univerzitě od r. 1901 zájemcům zprostředkovával výuku polštiny, lužické srbštiny a později také srbochorvatštiny. Je autorem mnoha literárních překladů ze slovanských jazyků do češtiny a naopak. Často je vydával vlastním nákladem. Důležitou roli sehrály zejména práce Lužice a Lužičtí Srbové a Slovanstvo za světové války. Spoluzaložil spolek českých přátel Lužice, prorocky ovšem odmítaje všeslovanské utopie.
"Druhý", básnický život vedl jako Jan Rokyta. Jméno si vybral na počest kněze, který žil v Litomyšli v 16. století. Zejména zpočátku se věnoval osobní, spirituální, případně přírodní lyrice (Když se připozdívá, Světla a bludičky, Za Kristem, Pouta a peruti). V Černého - vlastně Rokytově - bibliografii nalezneme též odvážné Balkánské zpěvy, román ve verších Prokop Rybář či vlastenecký Zpěvník pozdního husity. Zrod samostatné republiky přivítal sbírkou Písně osvobozeného otroka. Jednotlivá čísla knížky (Den radosti, Masarykovi Osvoboditeli, Štefánik) často zněla i při oficiálních akcích. Jako znalec slovanské problematiky se účastnil mírové konference v Paříži. Své schopnosti uplatňoval na Ministerstvu zahraničních věcí a čs. velvyslanectví v Polsku.
Roku 1927 odešel do důchodu. Přesto dál pilně psal: Prezident Osvoboditel, Věrní a odhodlaní, Nové písně osvobozeného otroka. Už v Národním albu, vydaném roku 1899, byl vybrán mezi 1 000 nejvýznamnějších Čechů 19. století. Člen České akademie věd a umění, Slovanského ústavu, doktor honoris causa univerzit v Praze, Krakově, Bělehradu či Sofii skončil pozemskou pouť 27. prosince 1952 v Praze. Čestného občana Hradce Králové připomíná pamětní deska na Kavčím plácku čp. 1.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

MIKULÁŠ BUBNA
Z Doudleb nad Orlicí vykonával za více než 750 let jejich existence funkci ministra jediný člověk.
Tiskové zprávy

Změna termínu promenádního koncertu
z provozně-technických důvodů se dne 17.7. promenádní koncert Javorky v Jiráskových sadech konat nebude, náhradní termín je stanoven na 28.8. na stejném místě.
Přesunutý koncert tak završí letošní sezónu promenádních koncertů v Jiráskových sadech.

Exkluzivní dvojkoncert
25. října od 19:00 hodin, Velký sál - Adalbertinum
Ojedinělé koncerty legendárních muzikantů a jejich doprovodných těles: Vlasta Redl s kapelou a trio Vladimír Merta-Jan Hrubý-Ondřej Fencl.
Kalendárium akcí
Copyright © 2022, kulturahradec.cz. All Rights Reserved. | Created by © WEB STUDIO OMEGA Czech