ALOIS FIŠÁREK - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 23.01.2018 má svátek Zdeněk       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Kulturni akce - Pavel Haas Quartet
CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

ALOIS FIŠÁREK

zpět


ALOIS FIŠÁREKGeny se nezapřou. Otcem dnešního hrdiny byl slavný český malíř, profesor AVU. Starší sestra Zuzana se uplatnila jako herečka, několik sezon také působila v hradeckém divadle (1972 - 74). Alois Fišárek zdědil po tatínkovi nejen křestní jméno. Narodil se v Opočně 7. ledna 1943. Už na střední škole ho lákal kumšt. Proto po jejím dokončení nastoupil na prestižní pražskou FAMU. Vybral si ovšem obor vzdálený pozornosti kamer a diváků - střih. Dostudoval v osudovém roce 1968. Zkušenosti ale sbíral už dřív, hlavně v Československém armádním filmu, kde byl zaměstnán v letech 1965 – 1972. Svoji další profesní činnost spojil s Krátkým filmem Praha (1974 - 1996). Hned po absolutoriu získal na FAMU místo odborného asistenta, posléze byl jmenován vedoucím Katedry střihové skladby. Tuto funkci vykonával až do roku 2002, pak přešel na píseckou Filmovou akademii Miroslava Ondříčka.    
 
Od počátku věděl, že střihač je režisérův nejbližší spolupracovník. Vidí dílo jako první, navrhuje změny, ale poslední slovo nemá. Nejdůležitější podle něj je najít ke každému filmu jednotný styl. Za čtyři desítky let se střihačova profese technicky zcela změnila. Tady talent nestačí, člověk se pořád musí učit. Filmografie Aloise Fišárka je přebohatá. Poprvé se jeho jméno objevilo u krátkometrážního snímku Gambit (1964). Špičkového střihače si oblíbili Věra Chytilová (Hra o jablko, Faunovo velmi pozdní odpoledne), Jan Němec (V žáru královské lásky, Krajina mého srdce) nebo Vojtěch Jasný (Návrat ztraceného ráje). Z mladší režisérské generace si rozhodně nejlépe rozumí s Janem Svěrákem, roky tvoří nedílnou součást jeho týmu. Alois Fišárek se podílel také na několika dokumentech, např. na portrétech Karla Gotta nebo Formanova Salieriho, herce F. Murray Abrahama. Pracoval na několika TV seriálech (Žena za pultem, Redakce, Znamení koně, Modré stíny). Přes půl roku strávil s hudebním skladatelem Zdeňkem Liškou a snímkem Šahiáda II/Persepolis,osobní zakázce pro íránského šáha. Několikrát pomohl při inscenacích Laterny magiky.  
 
Člen České filmové a televizní akademie, FITES, AFTS (Asociace televizních a filmových střihačů) je po Jiřím Brožkovi nejčastějším držitelem Českého lva za střih. První ocenění dostal r. 1994 za film Akumulátor 1, další obdržel za tituly Kolja, Kanárek, Tmavomodrý svět a Kuky se vrací. Čerstvý pětasedmdesátník si jistě ještě nějaký film střihne. K potěše své, režisérů i naší.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

VINCENC BENEŠ

VINCENC BENEŠ

U malíře z vesničky, která dnes patří ke Chlumci, lze předpokládat, že mottem jeho tvorby budou krajiny.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

NEDBAL, Miloš

NEDBAL, Miloš

Miloš NEDBAL (* 28. 5. 1906 Rožmitál pod Třemšínem, okres Blatná, † 31. 10. 1982 Praha) – herec a pedagog.

celý článek

Knižní tipy

NEJKRÁSNĚJŠÍ STARÉ MAPY - Zdeněk Kučera

NEJKRÁSNĚJŠÍ STARÉ MAPY - Zdeněk Kučera

Kniha obsahuje nejkrásnější staré mapy celého světa – Evropy, Asie a Afriky, Ameriky - a také mapy hvězdné oblohy a kartografické kuriozity včetně smyšlených map.

celý článek

Hudební tipy

MANIA BEATLES

MANIA BEATLES

Live nahrávka koncertu z 12. 3. 2014, Filharmonie Hradec Králové.
Učinkují: Q VOX, Petr Julíček (tenor), Marek Olbrzymek (tenor), Tomáš Krejčí (baryton), Aleš Procházka (bas), Antonín Mühlhansl (saxofon), Jiří Sova (kytara), Miloš Machek (dirigent).

celý článek

Kalendárium

 <  LEDEN 2018  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme

25.ledna - čtvrtek od 16:00 hodin

SVÁTEK VÍNA SILÉNOS

15.února - čtvrtek od 19:00 hodin

MALINA BROTHERS TOUR 2018

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

24.února - sobota od 19:30 hodin

THE ANIMALS

KONGRESOVÉ CENTRUM ALDIS

09.března - pátek od 10:00 hodin

INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA

KONGRESOVÉ CENTRUM ALDIS

10.března - sobota od 09:00 hodin

INFOTOUR A CYKLOTURISTIKA

Soukromá inzerce

10.března - sobota od 14:00 hodin

KOUZLO ORIENTU

Soukromá inzerce

10.března - sobota od 19:00 hodin

KOUZLO ORIENTU

Agentura Butterfly s.r.o.

12.dubna - čtvrtek od 19:00 hodin

TOLIK HLAV

Agentura Butterfly s.r.o.

30.května - středa od 19:00 hodin

SVĚTOVÉ FILMOVÉ MELODIE

Kulturni akce - Infotour
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Svatek vina
Kulturni akce - Malina Brothers
Kulturni akce - Dvojkoncert
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Petrof gallery Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist