Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

DIVADLO SKLEP

DIVADLO SKLEP

v pořadu BESÍDKA 2025
22. KVĚTNA 2025 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Doporučujeme #kulturní akce

JOSEF SUCHARDA

zpět


JOSEF SUCHARDA Voják tělem a duší byl třetím z deseti potomků - mlynáře. Narodil se 18. dubna 1883 v Řehči u Jičína. To je vesnička tak malá, že i roku 2011 čítala pouhých dvaatřicet obyvatel. Což pro střelbu, kterou si chlapec oblíbil a tatínek ji podporoval, byla spíš výhoda. Josef absolvoval reálku v Jičíně a roku 1900 nastoupil do vojenské kadetní školy v Lobzowě u Krakowa. Při vyřazení o čtyři léta později se už mohl pyšnit prýmky poručíka. Nabyté znalosti předával mladším kolegům v poddůstojnických školách v Praze a v Českých Budějovicích. Jeho další štací byl Lvov. Tady si osvojil základy ukrajinštiny a polštiny, což se mu v budoucnu hodilo.  
 
První světová válka pro něj znamenala odpovědné funkce (velitel kulometného oddělení, roty a praporu), tři zranění a povýšení na kapitána. 28. října 1918 převzal velení ve vojenském táboře Milovice. V novém soustátí strávil hodně času ve Vimperku jako velitel pohraničníků. Oženil se, s manželkou měli dva potomky. Josef Sucharda vynikl jako velmi dobrý sportovní střelec. Získal republikové tituly, zasloužil se o propagaci této disciplíny. Jeho výkony ho posunuly na olympiády v Antverpách 1920 a Paříži 1924. Nejlepšího týmového umístění (6. místo) dosáhl ve "dvojstřelech družstev na běžícího jelena", individuálně v téže soutěži skončil dvacátý.
 
Ve smutných dnech osmatřicátého roku působil - teď už podplukovník - Sucharda ve Stodu u Plzně a na Šumavě. Při složitých jednáních s Němci se snažil, aby ztráty československého území byly co nejmenší. Díky jeho prozíravosti a odvaze byla například zachráněna socha J. Š. Baara. Za protektorátu ihned vstoupil do odboje. Roku 1940 ho však zatkli. Prošel několika koncentračními tábory. Když ho r. 1942 propustili, měl o 35 kilo méně. Přesto se stal velitelem partyzánské skupiny Šumava II. V květnu 1945 měl opravdu namále. Když v Prachaticích domlouval s wehrmachtem předání města, chtěli ho i se synem zastřelit. Naštěstí včas zasáhly americké jednotky. Několik měsíců pak dělal Josef Sucharda předsedu okresního národního výboru v Prachaticích.
 
Povýšení na plukovníka se mu dostalo při odchodu do zálohy. Dočkal se též čestného občanství v rodné Řehči. Zemřel v Prachaticích 19. ledna 1963.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL

BOHUMÍR KRYL

Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS

PAVEL GLOS

Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

Tiskové zprávy

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN

JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.

Legendární Prašina již podruhé ožije v Klicperově divadle

Legendární Prašina již podruhé ožije v Klicperově divadle

Dlouho očekávaný titul Prašina 2 – Černý merkurit uvede Klicperovo divadlo jako poslední premiéru letošní sezóny. Druhý díl je pokračováním úspěšného bestselleru Vojtěcha Matochy, který se na divadelních prknech v Hradci Králové objevil poprvé v prosinci 2022. V režii uměleckého šéfa Pavla Kheka se představí i ústřední dvojice v podání Vojtěcha Říhy a Martiny Czyžové. Slavnostní premiéra se uskuteční 3. května od 19 hodin na Hlavní scéně.

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Připravované akce

Kulturní akce - Festival léčivých rostlin Herbarium
Kulturní akce - O L D Ř I C H  K U L H Á N E K  grafika  P E T E R  N I Ž Ň A N S K Ý   plastiky
Kulturní akce - J I Ř Í   A N D E R L E  obrazy, grafika

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist