Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
JAROSLAV CITA

Toužil po důstojnických prýmcích, ušní choroba mu ale vojenskou kariéru znemožnila. Po měšťance (1941) nastoupil jako učeň do železářství, byl totálně nasazen. Pak spojil na dlouhých 27 roků svůj osud s náchodským podnikem Rubena, kde pracoval v propagaci. Zkoušel malovat vtipy a agitační novinové kresby. Koncem 50. let se v rodném Vysokově stal hnacím motorem tamní Osvětové besedy. Hrál divadlo, psal, pořádal úspěšné estrády (Vzhůru, plavci, na palubu, Rozzářená obrazovka, S estrádou do pohádky) a populární Jaroslavské zábavy. S několika přáteli předvedl (1964) "na domácí půdě" své amatérské filmy. O tři léta později vznikl filmový festival Vysokovský kohout. Rok předtím Jaroslav Cita poprvé triumfoval v proslulé Rychnovské osmičce s dílkem Černoch. V rychlém sledu následovaly další úspěchy (Úlovek, Neblbněte, kvadráti, Malér aj.). V r. 1974 se proto stal členem Svazu dramatických umělců a nastoupil dráhu profesionálního filmaře.
Pracoval zejména v Krátkém filmu Praha. Příznivě hodnocené snímky Autokoniny, Vandaloviny, Poklop a další mu přinesly na stovku zahraničních ocenění. Pražská TV však kupodivu o spolupráci s ním příliš nestála. Cita se ovšem uplatnil v bratislavském studiu. Po "zahřívacím" večerníčkovském seriálu Pán zametač Silvester vymyslel a zrežíroval příhody dvou veselých přátel. Stodílná (!!!) řada se na Slovensku jmenovala Slimáček Maťo a škriatok Klinček. Prodala se do více než dvaceti zemí a děti ji milují dodnes. Vyšla jako komiks v časopise Čtyřlístek.
Jaroslav Cita rád maloval akvarely krajin (přes 4 000), s nimi slavil sukces např. v anglickém Warringtonu. Stal se protagonistou spousty výstav a autorem mnoha knížek pro malé čtenáře - Pohádky z palouku, Králíček Albínek, Broumovské pramínky, Už dovedu baf haf raf. Vytvořil Citův betlém, počet kreslených vtipů dotáhl k neuvěřitelnému číslu 20 000, animovaných filmů bylo nakonec kolem dvou set. Získal Cenu Kulturní a sportovní nadace v oblasti kultury a sportu Náchod 2002. Plodný život umělce se uzavřel 10. 3. 2013.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

PAVEL FISCHL
Je krajně neobvyklé, když z jedné rodiny vzejdou hned dva sourozenci - mistři pera. 23. února 1922, deset let po slavnějším Viktorovi, přišel v Hradci Králové na svět Pavel Fischl.

VÁCLAV VRBATA
Dnešním protagonistou je Václav Vrbata. Narodil se 11. října 1885 v malé obci Kruh u Jilemnice, pak žil s rodiči v sousední Mříčné. Pracoval jako tkadlec, což moc nevynášelo.

ANTONÍN VITVAR
Narozen 27. 10. 1904 ve Vrchovině (okr. Jičín), zemřel 18. 3. 1978 v Nové Pace (okr. Jičín).
Tiskové zprávy

Loutkářství jako filozofie - Gaudeamus Theatrum 2023
Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus theatrum proběhlo minulý týden v Divadle Drak.

Pohádka: Kdo nenechá pejska spát
Liberecké divadlo Kordula odehraje v neděli 19. března od 16:00 v sálu hotelu U Královny Elišky loutkovou s maňásky inspirovanou jarmarečními hrami o tom, jak se poznali pejsek s kočičkou, a že nebylo vůbec jednoduché je skamarádit s názvem Kdo nenechá pejska spát.

Shum Davar vystoupí v Hradci Králové s tureckou zpěvačkou ILÆY
Kapela Shum Davar, spojující hudebníky z Běloruska, Gruzie a České republiky, vystoupí 16. března v královéhradeckém AC klubu spolu s tureckou zpěvačkou ILÆY.