Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JAROSLAV CITA
Toužil po důstojnických prýmcích, ušní choroba mu ale vojenskou kariéru znemožnila. Po měšťance (1941) nastoupil jako učeň do železářství, byl totálně nasazen. Pak spojil na dlouhých 27 roků svůj osud s náchodským podnikem Rubena, kde pracoval v propagaci. Zkoušel malovat vtipy a agitační novinové kresby. Koncem 50. let se v rodném Vysokově stal hnacím motorem tamní Osvětové besedy. Hrál divadlo, psal, pořádal úspěšné estrády (Vzhůru, plavci, na palubu, Rozzářená obrazovka, S estrádou do pohádky) a populární Jaroslavské zábavy. S několika přáteli předvedl (1964) "na domácí půdě" své amatérské filmy. O tři léta později vznikl filmový festival Vysokovský kohout. Rok předtím Jaroslav Cita poprvé triumfoval v proslulé Rychnovské osmičce s dílkem Černoch. V rychlém sledu následovaly další úspěchy (Úlovek, Neblbněte, kvadráti, Malér aj.). V r. 1974 se proto stal členem Svazu dramatických umělců a nastoupil dráhu profesionálního filmaře.
Pracoval zejména v Krátkém filmu Praha. Příznivě hodnocené snímky Autokoniny, Vandaloviny, Poklop a další mu přinesly na stovku zahraničních ocenění. Pražská TV však kupodivu o spolupráci s ním příliš nestála. Cita se ovšem uplatnil v bratislavském studiu. Po "zahřívacím" večerníčkovském seriálu Pán zametač Silvester vymyslel a zrežíroval příhody dvou veselých přátel. Stodílná (!!!) řada se na Slovensku jmenovala Slimáček Maťo a škriatok Klinček. Prodala se do více než dvaceti zemí a děti ji milují dodnes. Vyšla jako komiks v časopise Čtyřlístek.
Jaroslav Cita rád maloval akvarely krajin (přes 4 000), s nimi slavil sukces např. v anglickém Warringtonu. Stal se protagonistou spousty výstav a autorem mnoha knížek pro malé čtenáře - Pohádky z palouku, Králíček Albínek, Broumovské pramínky, Už dovedu baf haf raf. Vytvořil Citův betlém, počet kreslených vtipů dotáhl k neuvěřitelnému číslu 20 000, animovaných filmů bylo nakonec kolem dvou set. Získal Cenu Kulturní a sportovní nadace v oblasti kultury a sportu Náchod 2002. Plodný život umělce se uzavřel 10. 3. 2013.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
Jičín – město pohádky je slogan obvykle spojovaný s Rumcajsem a Václavem Čtvrtkem. Jenže z Valdštejnova města pocházel také proslulý pohádkář Josef Jan Nepomuk Kubín.
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
První třetina životních osudů evropsky proslulého českého skladatele je kvůli nedostatku relevantních informací plná záhad. Narodil se skutečně 2. října 1704? To se neví.
JOSEF ŠKVORECKÝ
Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký.
Tiskové zprávy
Výstava Identita – příběh českého grafického designu vyzdvihuje obor, který Čechy hrdě reprezentuje sto let, nadchne znalce i širokou veřejnost
Obor, na který mohou být Češi právem hrdí už sto let, představuje hlavní podzimní výstava Musea Kampa Identita – příběh českého grafického designu, jež zároveň splácí dluh profesionálům i široké veřejnosti.
Filharmonie Hradec Králové zahrála na koncertu ve Valbřichu
Filharmonie Hradec Králové zahrála 4. října na koncertu v polském Valbřichu. Pod taktovkou Vojtěcha Spurného zde královéhradečtí symfonici představili skladby většinou východočeských rodáků, jako sólistka na cembalo zahrála Monika Knoblochová. Koncert navázal na kulturní spolupráci mezi symfonickými orchestry obou partnerských měst, v rámci které vloni naopak vystoupila Sudetská filharmonie Józefa Wiłkomirského z Valbřichu v sále Filharmonie Hradec Králové.