Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

JEJÍ VELIČENSTVO FHK

JEJÍ VELIČENSTVO FHK

Atraktivní varhanní koncert za podpory Filharmonie HK
30. BŘEZNA 2025 V 17.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

DIVADLO SKLEP

DIVADLO SKLEP

v pořadu BESÍDKA 2025
22. KVĚTNA 2025 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  BŘEZEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme #kulturní akce

VÁCLAV VRBATA

zpět


VÁCLAV VRBATA Dnešním protagonistou je Václav Vrbata. Narodil se 11. října 1885 v malé obci Kruh u Jilemnice, pakžil s rodiči v sousední Mříčné. Pracoval jako tkadlec, což moc nevynášelo. Velmi rád sportoval. Toužil po vlastních lyžích - první si ovšem musel vyrobit jako dvanáctiletý ze sudu. Tužil tělo v Sokole, časem dosáhl až na titul náčelníka místní jednoty. Právě tady se potkal s o rok mladším Bohumilem Hančem. Sloužili spolu na vojně v Sarajevu a velice se spřátelili. Hanč se mezitím stal jedním z nejlepších českých lyžařů. Třikrát získal mistrovský titul.
 
24. března 1913 odstartoval od Labské boudy "mezinárodní lyžařský závod distanční na 50 kilometrů". Hanč se neměl původně zúčastnit. Přes protesty manželky však doslova z domova utekl. Šlo o prestiž. Zjitřené národnostní vášně nedovolovaly, aby zvítězil někdo z německých borců, a Hanč měl velkou šanci na vítězství. Václav Vrbata přišel na trať přítele povzbudit. Původně jarní počasí se brzy výrazně zhoršilo. Závodníci, kteří nastoupili jen v košilích, bez čepic a rukavic, začali vzdávat. Bohumil Hanč s velkým náskokem vedl. Volání a mávání pořadatelů, že závod je ukončen, nezaregistroval. U Harrachových kamenů narazil na Vrbatu. Ten vyčerpanému kamarádovi půjčil kabát a čepici. Hanč vyrazil na další cestu. Vrbata se po chvíli rozhodl pro přítele vrátit. Zcela vysíleného Hanče mezitím našel další účastník, Němec Emmerich Rath. Sám ho nebyl schopen dopravit do bezpečí. Pomoc však dorazila pozdě. Lékař konstatoval smrt z vyčerpání a podchlazení. Tragédii antických rozměrů však nebyl konec. Zanedlouho záchranáři u Zlatého návrší našli zmrzlého Václava Vrbatu. Byl pohřben v Mříčné.   
 
Smutná událost měla jeden pozitivní dopad. Inspirovala vznik Horské služby v Krkonoších (1935). Na památku obou přátel se koná Hančův memoriál, roku 1925 byla zbudována Mohyla Hanče a Vrbaty na Vrbatově návrší. 24. březen se připomíná jako Den Horské služby. Příběh se stal námětem asi nejzdařilejšího filmu režiséra Čeňka Duby. Ve snímku Synové hor (1956) si Václava Vrbatu zahrál Jiří Vala, Bohumila Hanče Josef Bek. Z trochu jiného úhlu nahlíží na smutnou událost snímek Tomáše Hodana Poslední závod, který byl v kinech uveden roku 2022.
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

ALOIS JIRÁSEK

ALOIS JIRÁSEK

"Pomluva - rozlitý inkoust. Utřeš, očistíš, a skvrna přece zůstane." „Lehká věc je mlčeti, když člověk nic neví.“

JAROSLAV DANDA

JAROSLAV DANDA

Letos 6. března uplyne už sto let od narození renesančního člověka Jaroslava Dandy. Světlo světa spatřil v Dušníkách, okres Mělník.

JOSEF PROUZA

JOSEF PROUZA

Aby někdo svými nadpřirozenými a jasnovidnými schopnostmi léčil na dálku, připadá většině populace včetně mě jak z říše pohádek.

Tiskové zprávy

Jubilejní 30. ročník festivalu REGIONY přinese inspiraci a proměnu

Jubilejní 30. ročník festivalu REGIONY přinese inspiraci a proměnu

Na konci června se Hradec Králové opět promění v pulsující centrum divadelního dění. Mezinárodní divadelní festival REGIONY, který letos slaví své 30. výročí, se odehraje od 20. do 27. června 2025. Jubilejní ročník s podtitulem Nové symetrie propojí divadelní tradici s vizionářským pohledem do budoucnosti a nabídne divákům jedinečný prostor pro setkávání s uměním v nejrůznějších podobách.

Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové

Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá dvě nové výstavy. K vidění budou práce na papíře Jiřího Sopka a výstava Žuži Lucie Bečvářové. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 13. března v 18:00.

Gaudeamus Theatrum bude letos na téma  Loutky a technologie

Gaudeamus Theatrum bude letos na téma Loutky a technologie

Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla ve spolupráci a Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU pořádá mezinárodní setkání Gaudeamus Theatrum 2025.

Kalendárium akcí

 <  BŘEZEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Výstava obrazů Hradce Králové
Kulturní akce - Medici na ulici
Kulturní akce - O L D Ř I C H  K U L H Á N E K  grafika  P E T E R  N I Ž Ň A N S K Ý   plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist