Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
AMÁLIE KUTINOVÁ
.jpg)
V lékárně na Pankráci, kam nastoupila, ji ale čekalo osudové setkání. S Ing. Janem Kutinou v sobě nalezli zalíbení. Svatba na sebe nenechala dlouho čekat. A zase se chvíli věci vyvíjely idylicky. Amálie povila dvě děti. (Dcera Marie se "pomamila", naše literatura ji zná pod jménem Marie Kubátová.) Jelikož manžel byl majitelem malého nakladatelství Besední pořady, zapojila se i Amálie. Pouhé zařizování jí však nestačilo. Ještě netušila, že se stane spisovatelskou hvězdou. Její vzpomínky na mládí vycházely od r. 1935. Nazvala je podle sebe a své starší sestry Gabra a Málinka. V dnešním názvosloví bychom je nazvali bestsellery. Celkem napsala šest dílů, jeden úspěšnější než druhý. Jenže...
Za německé okupace i krátce po osvobození se vrátila k povolání lékárnice. Vznikl z toho soubor povídek Naši pacienti. Nejmenším čtenářům byly určeny tituly Betlém zvířátek nebo Pohádky mezi nebem a zemí. Bohužel, i autorka dětských (!!) knížek narazila na aroganci moci, zvláště vadil náboženský přesah. Od roku 1948 nemohla publikovat. Její bývalí příznivci, např. komunistická prominentka Marie Majerová, se k ní přestali hlásit. Tenkrát si dceři postěžovala: "Já nepláču pro svou Gabru a Málinku. Pláču proto, co se stalo a stane s českou knížkou, se vztahy mezi lidmi, se slovem, které pozbylo platnosti. Lidé se naučí ubližovat si a nebudou to pokládat za zlé."
Jejím posledním působištěm se stalo Vrchlabí, východiskem z nouze sběr a úpravy mizejícího folklorního materiálu. A přes nepřízeň oficiálních míst slavila zase úspěchy. Vděčíme jí za svazky Krkonošské pohádky, Krakonošův rok, Muzikantské řemeslo. Zemřela 30. března 1965, odpočívá v Horních Štěpanicích. Čestné občanství milované Štítné nad Vláří získala už v roce 1949. Nyní tam má i ulici, je po ní pojmenována Základní škola Gabry a Málinky. V městečku najdete i minimuzeum jejích hrdinek.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.