Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
MARIE TUMLÍŘOVÁ

Na školu nastoupila roku 1917, ovšem až se vznikem republiky mohla studovat řádně. O čtyři léta později byly s kolegyní Horynovou jmenovány prvními zemědělskými inženýrkami. Nedosti na tom. Hned v červenci 1921 získala Marie (teď už Tumlířová, mezitím se vdala) titul doktorky technických věd. Díky nepopíratelným znalostem jí nabídla smlouvu Ministerstva zemědělství a školství. Získala funkci inspektorky výzkumných ústavů zemědělských. Organizovala mezinárodní výstavy, psala odborné statě, zvláště o drůbežářství. Její další aktivitou se stalo ženské hnutí (členství ve Sdružení vysokoškolsky vzdělaných žen, Ústředí československých hospodyň, Ústředí odborů československých venkovských žen).
Zanechala výraznou stopu též v prvorepublikové politice. Zastupovala Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického liduv parlamentu (1934 - 1939). Během okupace funkce neměla. Věnovala se práci na manželově statku v Předboji u Prahy a výchově svých dvou dětí. Po roce 1945 už o ni v ženských spolcích nebyl zájem. Práce Tumlířových v Zemědělské akademii měla také jen krátké trvání. Únor 1948 znamenal těžkou volbu. Rodina se rozhodla pro emigraci, což se za dramatických okolností povedlo. Žili nejprve v Paříži, po založení Radia Svobodná Evropa v Mnichově. Marie tam pod pseudonymem Chaloupecká uváděla sedm roků vlastní pořad, v němž radila selským ženám. Její články se objevovaly v exilových časopisech. Komunistický režim se ji dvakrát neúspěšně pokusil unést. Po odchodu do penze (1957) bydlela s manželem v Paříži, přesto nikdy nepožádala o francouzské občanství. Zemřela 8. srpna 1973 ve švýcarském Luganu. Na závěr si připomeňme jednu její myšlenku: „Demokracie je vrcholnou formou vlády z hlediska nejvyššího ideálu lidstva a lidskosti po dosažení rovnosti všech lidí.“
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ
Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský. Kdysi hrdina, dnes figurka našich dějin pochází ze Sobotky

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Nejslušnější ze všech slušných občanů Heřmanova Městce spatřil světlo světa 23. ledna 1861. Jmenoval se tehdy jen Jiří Guth.

KAREL KAZBUNDA
Karel Kazbunda, vynikající, leč dlouhá léta umlčovaný historik, se narodil v Jičíně 24. ledna 1888.
Tiskové zprávy

Červený Kostelec ožije 26. ročníkem divadelního festivalu
Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.

O pololetních prázdninách vyrazte na Čtyřlístek
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.

Klicperovo divadlo uvede naposledy Ženitbu
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.