Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

PAVEL DURDÍK

zpět


PAVEL DURDÍK Do žen a do melounů se nevidí, praví jedno moudré přísloví. Upřesněme: Do lidí všeobecně. Vždyť kdo by hledal v seriózním lékaři, spisovateli a překladateli dobrodruha! Jeho příběh začal 23. května 1843 v Hořicích. Famílii nemajetného kloboučníka si čáp kromobyčejně oblíbil, podaroval ji deseti chlapci a pěti děvčátky. Z existenčních důvodů se Durdíkovi roku 1845 přestěhovali do Hradce Králové. Otec, veliký vlastenec, v tomto duchu vedl i své ratolesti. Snažil se dětem dát vzdělání, byť si studia částečně museli hradit doučováním spolužáků.  
 
Pavel Durdík patřil k absolventům hradeckého gymnázia (1853 - 1861). Díky píli a nadání o šest let později získal na pražské univerzitě titul MUDr. V hlavním městě našel nové přátele mezi českou inteligencí. Z nich nejdůležitější byl Vojta Náprstek. Pod vlivem jeho vyprávění o dalekých krajích a ideálech slovanství odjel na jaře 1868 do Ruska jako doktor. Protože pražské lékařské osvědčení tam neuznávali, složil potřebné zkoušky znovu, s výborným prospěchem. Na slavjanofilské blouznění střetem s realitou brzy zapomněl. Pomáhal tedy, jak mohl. A začal zde svou žurnalistickou kariéru. Pod pseudonymy A. F. Balan nebo S. J. Larin přispíval do ruských i českých (Osvěta, Lumír, Národní listy) periodik. Dobře se orientoval v ruské literatuře, vytvořil překlady děl Turgeněva, Tolstého (s nímž si dopisoval), Gogola, Čechova.     
 
Do Prahy se vrací roku 1877. Ne nadlouho. Toulavé boty pana doktora tentokrát zavedly opravdu daleko. Jako vojenský lékař odjel do holandských kolonií v dnešní Indonésii. Pobýval hlavně v Batávii a na Sumatře. Přežil kruté boje s domorodci a těžkou malárii - tu ovšem s doživotními následky. Obětavě ošetřoval raněné. Získal si důvěru místních. Navštívil lidojedský kmen Bataků. Zaznamenal přitom zajímavý fakt, že jedí výhradně nešťastníky odsouzené, zločince chycené při činu nebo nepřátele. Kolegovi Náprstkovi poslal přes tisíc předmětů, které dodnes najdete v muzeu na Betlémském náměstí.   
 
Čechy znovu Pavla Durdíka uvítaly roku 1883. Peněz měl díky výsluze od holandské vlády dost. Věnoval se tedy přednáškám, článkům do vlasteneckého tisku, cestám po Evropě. Zajímal se o divadlo. Vlastní pokusy neměly valný úspěch. Na prknech Zlaté kapličky však uspěl s překlady her ruských autorů, které se uváděly ještě dlouho po jeho smrti. Spoustu čtenářů lákaly knihy, v nichž popisoval svá dobrodružství: Pět let na Sumatře, O domácím životě Niasovců, U lidožroutů, Láska v tropech a u nás atd. Velmi pozitivní reakce sklidila brožura o fenoménu španělské koridy Zápas s býky.      
 
Zřejmě vinou přestálé nemoci se Pavel Durdík ve společnosti příliš neobjevoval. Přítelem nejbližším mu byl František Ladislav Čelakovský. Začátkem nového století se přestěhoval do Jaroměře. Po ataku mrtvice ochrnul na pravou polovinu těla. Jeho na dobrodružství bohatý život skončil náhle 17. srpna 1903. 
 

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

MIROSLAV HÁK

MIROSLAV HÁK

Možná reakci na temné časy druhé světové války vděčíme za vznik Skupiny 42

JOSEF ŠKODA

JOSEF ŠKODA

Máte rádi romantiku? Pak určitě znáte sousoší Soutok Labe s Orlicí v hradeckých Jiráskových sadech.

Tiskové zprávy

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Aktuální provoz knihovny

Téma pro rok 2021: Čtenářství
Čtenářská videokampaň
Krajská literární soutěž
Podcast: „Tak to musí být pravda“Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Klicperovo divadlo se zapojilo do velkého projektu Vitamín D aneb Divadla spolu!, ve kterém se spojili divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky. Třináct divadelních souborů od Chebu až po Ostravu mělo za úkol během pouhých 72 hodin vytvořit a natočit inscenaci v délce 10 - 15 minut. Téma bylo pro všechna divadla společné, každé si ale s úkolem poradilo po svém a vzniklo tak 13 zcela odlišných inscenací.

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům projekci celkem tří filmů nominovaných na Cenu diváků LUX udílenou Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června během plenárního zasedání Evropského Parlamentu na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci. Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektiv budou přístupné zdarma po celé ČR.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Ohlédnutí.
Kulturní akce - Kamínková benefice pro Středisko rané péče Sluníčko

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist