Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VOJTĚCH SUCHARDA

Nikde se to nepíše, ale vsadil bych se, že plastika Milenci (1905) byla aspoň z poloviny inspirována spolužačkou z Umělecko-průmyslové školy Annou Brichovou. Každopádně z ní o tři léta později učinil paní Suchardovou. To už bydleli v bubenečské vile, kterou jim (a sestře Anně) odprodal bratr Stanislav. Z manželství vzešly dcery Anna a Olga. Vojtěch Sucharda si rozuměl hlavně s architektem Kamilem Hilbertem. Díky němu získal prestižní zakázku při dostavbě chrámu sv. Víta, která se protáhla až do r. 1934. Jeho práce v nové části (250 sloupových hlavic s rostlinnými, zvířecími a figurálními motivy, dekorativní výplně, chrliče, plastiky pelikána a holoubka, dva reliéfy v průčelí) jsou pro vzhled dómu zásadní. I skulptury stojících rytířů na paláci Koruna v Praze jsou od něj. Stopy zanechal také ve Štěchovicích, Nymburce, Prostějově a v Mělníku. Hradec Králové pak vděčí bratřím Suchardovým za sochy Historie a Průmysl na průčelí Muzea východních Čech.
Jenže válka slibný rozjezd zastavila. Vojtěch se dokonce dostal do ruského zajetí. Byť i zde tvořil, až po návratu se v uměleckém světě znovu etabloval. S manželkou založili (1920) první loutkovou scénu, určenou výhradně dětem. Jmenovala se původně V říši loutek - od roku 1928 Říše loutek. Nakonec zakotvila v Městské knihovně, kde ji naleznete dodnes. Díky manželům Suchardovým scéna brzy získala evropský věhlas. Principál vytvářel loutky nejen klasické dřevěné, ale i značně nekonvenční (ze soustružených dílů, plošné, stínové). Jeho draci, čerti, Kašpárci nebo Měsíčňané byly originalita sama. Na sochařství však nezapomínal, viz pomníky padlým v Dubicku či v Třeštině u Mohelnice nebo kopie kašny v Loretě.
Nejvíce energie však věnoval rekonstrukci Staroměstského orloje. Podílel se na ní celkem třikrát v průběhu let 1912 - 1948. Svou originální vizi, totiž vytvořit protějšek k Mánesovu orloji s odkazy na městský život, neprosadil. Roztrpčený Sucharda ukryl do jedné ze soch dopis, objevený při nedávné rekonstrukci. Říši loutek vedl až do konce roku 1956, kdy ze zdravotních důvodů musel odejít.
Skromný, pokorný a poctivý umělec zemřel 31. října 1968 v Praze.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

LADISLAV DUŠEK
Čarodějové a mágové mívali v člověčí hierarchii vždycky zvláštní postavení. Dík svým znalostem věděli víc než ostatní - a někdy toho ve svůj prospěch také zneužívali. V Čechách se za středověku asi nejvíc proslavil kouzelník Žito. Někteří zdejší Copperfieldové slaví úspěchy i v současné době. Funguje dokonce Magický klub Praha. Mnoho umělců působilo v našich zemích zvláště začátkem a v průběhu minulého století. Jedním z nich byl Ladislav Dušek.

VLADIMÍR MATOUŠEK
Pochází-li někdo z Hrubé Vrbky na Hodonínsku, stane se z něj obvykle znamenitý lidový muzikant, jako například vynikající folklorní zpěvák Luboš Holý. Vladimír Matoušek (*22. 6. 1900) byl však synem učitele.
Tiskové zprávy

V Hradci Králové dnes začíná jubilejní 30. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY
Historické centrum Hradce Králové se dnes 20. června již po třicáté promění v pulzující dějiště divadelního a kulturního života. Startuje Mezinárodní divadelní festival REGIONY – osmidenní událost, která propojuje divadlo, hudbu, tanec, nový cirkus, pouliční umění, site-specific projekty, film i vizuální umění. Program probíhá nejen v kamenných divadlech a na otevřených scénách v přilehlých Žižkových sadech, ale také v ulicích, na náměstích a v Letním kině Širák.

Street Art Festival 2025 má své datum a téma!
Už po osmnácté se na konci léta promění ulice ve velkoformátové plátno. Street Art Festival 2025 chystá měsíc plný muralů, veřejného umění a dialogu s prostorem – letos s podtitulem "Past Perspectives".

Orchestrální mejdan v Polici nad Metují! Police Symphony Orchestra slaví 15 let ve velkém stylu, s hvězdnými hosty i přáteli
7. Benefiční Open Air se uskuteční na podporu fungování Sociální kliniky a duševního zdraví mladých dospělých