Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
BOHUMIL KUBIŠTA
Ovšem následujícího roku přešel do ateliéru Vlaho Bukovace na Akademii výtvarných umění. Po sporech s pedagogy a kolegy - v jednom případě došlo i na pěsti! - narukoval ke kanonýrům. Také v chorvatské Pule maloval. Jeho idolem však už nebyl jen van Gogh, zlákal ho expresionismus (práce jako Autoportrét v haveloku, Hráči, Cestující třetí třídy). Po pražské přehlídce Edvarda Muncha r. 1905 objevil do té doby netušené směry. Pobýval ve Florencii a Paříži, hlavním městě umění tehdejšího světa. Stal se členem a neoficiálním mluvčím avantgardního malířského spolku Osma, zúčastnil se jeho výstav (Trojportrét). Studoval, analyzoval a hlavně pracoval. Při dalším pařížském pobytu (1910) poznal rodící se kubismus, což se odrazilo v dílech jako Kuřák, Zátiší s nálevkou, Jaro. Inspirací pro Kubištu bylo rovněž působení ve skupině Sursum, ovlivněné okultismem, parapsychologiia spiritismem. Vytvořil několik prací s aktualizovanými náboženskými motivy: Svatý Šebestián, Křížová cesta, Hypnotizér, Vzkříšení Lazara. Dospěl až k originálnímu pojetí futurismu a fauvismu (Vodopád v Alpách, Pobřežní děla v boji s loďstvem). Německá skupina Die Brücke si jeho děl cenila víc než např. prací Fillových či Nowakových. Jenže jen z uznání kolegů a kritiky se žít nedá. Kubišta doslova živořil. Jediným východiskem bylo nastoupit dráhu důstojníka z povolání. Vrátil se k dělostřelectvu v Pule. Na jeho rozkaz byla za světové války potopena francouzská ponorka Curie. Vysloužil si sice vysoký rakouský řád, ale i nepochopení pražských přátel. Ihned po vyhlášení republiky nabídl své služby novému státu. Bohužel za necelý měsíc, 27. listopadu 1918, zemřel v Praze na španělskou chřipku.
Hrob Bohumila Kubišty, dílo sochaře Františka Bílka, naleznete na hřbitově v Kuklenách. Velmi cennou sbírku opatruje Galerie moderního umění HK. A pokud si chcete aspoň částečně vychutnat tvorbu umělce, který předběhl svou dobu - a nechcete platit mnohamilionové částky -, je dostupná monografie Bohumil Kubišta – Zářivý krystal.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
Jičín – město pohádky je slogan obvykle spojovaný s Rumcajsem a Václavem Čtvrtkem. Jenže z Valdštejnova města pocházel také proslulý pohádkář Josef Jan Nepomuk Kubín.
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
První třetina životních osudů evropsky proslulého českého skladatele je kvůli nedostatku relevantních informací plná záhad. Narodil se skutečně 2. října 1704? To se neví.
JOSEF ŠKVORECKÝ
Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký.
Tiskové zprávy
Výstava Identita – příběh českého grafického designu vyzdvihuje obor, který Čechy hrdě reprezentuje sto let, nadchne znalce i širokou veřejnost
Obor, na který mohou být Češi právem hrdí už sto let, představuje hlavní podzimní výstava Musea Kampa Identita – příběh českého grafického designu, jež zároveň splácí dluh profesionálům i široké veřejnosti.
Filharmonie Hradec Králové zahrála na koncertu ve Valbřichu
Filharmonie Hradec Králové zahrála 4. října na koncertu v polském Valbřichu. Pod taktovkou Vojtěcha Spurného zde královéhradečtí symfonici představili skladby většinou východočeských rodáků, jako sólistka na cembalo zahrála Monika Knoblochová. Koncert navázal na kulturní spolupráci mezi symfonickými orchestry obou partnerských měst, v rámci které vloni naopak vystoupila Sudetská filharmonie Józefa Wiłkomirského z Valbřichu v sále Filharmonie Hradec Králové.