Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
BOHUMIL KUBIŠTA

Ovšem následujícího roku přešel do ateliéru Vlaho Bukovace na Akademii výtvarných umění. Po sporech s pedagogy a kolegy - v jednom případě došlo i na pěsti! - narukoval ke kanonýrům. Také v chorvatské Pule maloval. Jeho idolem však už nebyl jen van Gogh, zlákal ho expresionismus (práce jako Autoportrét v haveloku, Hráči, Cestující třetí třídy). Po pražské přehlídce Edvarda Muncha r. 1905 objevil do té doby netušené směry. Pobýval ve Florencii a Paříži, hlavním městě umění tehdejšího světa. Stal se členem a neoficiálním mluvčím avantgardního malířského spolku Osma, zúčastnil se jeho výstav (Trojportrét). Studoval, analyzoval a hlavně pracoval. Při dalším pařížském pobytu (1910) poznal rodící se kubismus, což se odrazilo v dílech jako Kuřák, Zátiší s nálevkou, Jaro. Inspirací pro Kubištu bylo rovněž působení ve skupině Sursum, ovlivněné okultismem, parapsychologiia spiritismem. Vytvořil několik prací s aktualizovanými náboženskými motivy: Svatý Šebestián, Křížová cesta, Hypnotizér, Vzkříšení Lazara. Dospěl až k originálnímu pojetí futurismu a fauvismu (Vodopád v Alpách, Pobřežní děla v boji s loďstvem). Německá skupina Die Brücke si jeho děl cenila víc než např. prací Fillových či Nowakových. Jenže jen z uznání kolegů a kritiky se žít nedá. Kubišta doslova živořil. Jediným východiskem bylo nastoupit dráhu důstojníka z povolání. Vrátil se k dělostřelectvu v Pule. Na jeho rozkaz byla za světové války potopena francouzská ponorka Curie. Vysloužil si sice vysoký rakouský řád, ale i nepochopení pražských přátel. Ihned po vyhlášení republiky nabídl své služby novému státu. Bohužel za necelý měsíc, 27. listopadu 1918, zemřel v Praze na španělskou chřipku.
Hrob Bohumila Kubišty, dílo sochaře Františka Bílka, naleznete na hřbitově v Kuklenách. Velmi cennou sbírku opatruje Galerie moderního umění HK. A pokud si chcete aspoň částečně vychutnat tvorbu umělce, který předběhl svou dobu - a nechcete platit mnohamilionové částky -, je dostupná monografie Bohumil Kubišta – Zářivý krystal.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.