Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
VÁCLAV REJCHL
U některých rodů se povolání opravdu dědí. Příkladem budiž dynastie Rejchlů. Tatínek Václav začínal jako zedník. Pílí a invencí dosáhl postavení uznávaného architekta. Starší syn Václav (*3. 11. 1884 v Libranticích) vystudoval techniku v Praze. Ovlivnila ho zvláště meziválečná architektura. Roku 1913 navrhl Husův dům na Kavčím plácku (nyní Rokytova výstavní síň, kterou vedou manželé Podhajští). Jako příslušník organizace YMCA jí postavil důstojné sídlo v Šafaříkově ulici. Je také autorem Studentského domova, místa, kde můžete navštívit báječné inscenace Divadla Drak, a nádherné Wiplerovy vily na Orlickém nábřeží. Pro Hradec měl jistě největší význam regulační plán města a výše zmiňovaná budova nádraží, na níž spolupracoval s mladším bratrem Janem. Krajský soud s věznicí, další svoji významnou práci, poznal bohužel v padesátých letech ironií osudu i zevnitř. Po akci Státní bezpečnosti v ní byl totiž rok vězněn.
Díky stykům s malířem Bohumilem Kubištou platil za znalce výtvarného umění, patřil až do své smrti k důležitým osobnostem našeho města. Zemřel 9. 7. 1964 v Hradci Králové.
A ještě ke zmiňované dívence z počátku článku. Se zákeřnou otázkou se – jak jinak - vyrovnala se ctí.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAN BUCHAR
Když na přelomu let 1892 – 3 věnoval kníže Harrach napodobeninu norských lyží několika okolním obyvatelům, jistě netušil, kolik radosti způsobí milionům milovníků zimních sportů. Jeden pár totiž dostal kantor Jan Buchar, rodák z Mříčné u Jilemnice (*20. září 1859).
CARMEN MAYEROVÁ
Divadelní a filmová herečka Carmen Mayerová se dostala do našeho kraje opravdu zvláštní náhodou. Tatínek, architekt a akademický malíř Charles Mayer, potkal maminku, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, na svých cestách ve francouzském Cannes.
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
Tiskové zprávy
Počasí má být už jen lepší, v sobotu chceme Zažít Hradec jinak
Muzeum východních Čech, Filharmonie Hradec Králové (FHK), kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit (CUA), Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába – to jsou organizátoři letošního sousedského setkání Zažít město jinak v Hradci Králové. Akce, která má za cíl poznat své město a užít si ho v nových souvislostech, se bude konat už v sobotu 21. září od 14 do 18 hodin. Pořadatelé jsou po napínavém víkendu opatrní, ale přesto se na sobotní odpoledne těší. Pro návštěvníky nabídnou hlavně venkovní program, někde se ale otevře i „zákulisí“.
Zahájení 47. sezóny Filharmonie Hradec Králové za účasti švýcarského velvyslance
Ve čtvrtek 19. září otevře Filharmonie Hradec Králové slavnostním koncertem svou 47. sezónu. Jako každoročně tomu tak bude při příležitosti prvního koncertu hlavní symfonické, tedy Bílé řady. Program koncertu je letos sestaven v duchu hudebních tradic Švýcarska, odkud pochází současný šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder. Nad koncertem převzalo záštitu Švýcarské velvyslanectví v České republice a svou osobní účast přislíbil nedávno jmenovaný velvyslanec Švýcarska v České republice Urs Bucher.
Kreativní učení, dramaturgie, foto, film a divadlo – na kurzy pro dospělé zve Centrum uměleckých aktivit
Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA) se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu umělců v oborech divadlo, audio-vizuální tvorba, výtvarno, fotografie a kreativní učení. Se začátkem školního roku se i CUA připomíná se svou nabídkou kurzů i workshopů pro dospělé, ale také s možností využít profesionálně vybavené studio nebo odborné konzultace. V letošním programu se objeví jak stálice ze všech oborů činnosti CUA, nově se představí např. dramaturgické workshopy, práce s filmovou technikou, fotografování aktu i práce se osvětlovací technikou ve fotografii i na jevišti.